Přejít k hlavnímu obsahu

1. měsíc života miminka: kompletní průvodce pro rodiče

1. měsíc života miminka-tehotenstvi.cz

První rok dítěte si každá maminka zapamatuje do konce života. Za 12 měsíců se novorozenec zcela závislý na vaší péči promění v batole, které začíná mluvit, dělat první krůčky a pomalu se osamostatňovat. Ještě před tím ho však společně s vámi čeká dlouhá cesta skrze prvních 12 měsíců vývoje. Projděte si kompletního průvodce prvním rokem vývoje miminka a zjistěte, na co se připravit, co očekávat, jak krmit, koupat a mnohem více.

Těhotenství máte úspěšně za sebou a nyní vás čeká teprve ta pravá jízda. Během prvního měsíce mimo těhotenské bříško si váš novorozenec zvyká na roztodivný svět kolem sebe. Vyvíjející se smysly mu umožňují poznávat prostorově neomezené okolí. Mezitím se maminka učí naplňovat studnici znalostí týkajících se potřeb miminka. Což, jak každá novopečená maminka jistě dá za pravdu, není hračka. Zdánlivě nekonečné „točení se“ kolem je docela slušný zápřah.

V kompletním průvodci prvním rokem života miminka u nás na Těhotenství.cz najdete přehled nejdůležitějších změn, které můžete očekávat v 1. měsíci života dítěte. 

Pozn: nedonošené děti dosahují jednotlivých vývojových milníků v odlišné době. Přesnější časové vymezení může poskytnout termín porodu stanovený gynekologem, nikoli den „skutečného“ zrození dítěte. O měsíc předčasně narozené miminko zpravidla vykazuje měsíční opoždění ve vývoji oproti „vrstevníkům v termínu“. 

Jak roste miminko v prvním měsíci života? 

Nestrachujte se, pokud vaše ratolest shodila gramy v prvních dnech po porodu. Děti opouštějí bříško maminky s nadměrným množstvím tělních tekutin. Hmotnostní úbytek do 10 % představuje běžný jev, za nímž stojí zejména ztráta tělní vody. Brzy se váha nejen stabilizuje, ale dokonce (konečně) začne růst. 

Foto: Hu Chen on Unsplash

Ve druhém týdnu by se dítě mělo vyšplhat zpět na svou porodní hmotnost. Zbytek prvního měsíce charakterizuje rychlé přibírání: obvykle tempem 15 až 30 gramů denně.

Lékař zkontroluje, jak váha koreluje s výškou, a zda tedy vaše miminko roste optimálně. To, že výška či váha neodpovídá průměru, ještě neznačí zdravotní komplikace. Miminka, ostatně jako dospělí, se tvarují do různých křivek a velikostí. Právě pediatr dovede určit hranici mezi zdravým a abnormálním růstem. 

Připravte se na několik růstových spurtů

Podle některých odborníků zrychlený růst dítěte nastává ve stejné časy: 

V prvních dnech šestinedělí 

  • druhý týden 
  • třetí týden 
  • šestý týden 
  • třetí měsíc 
  • šestý měsíc 

Miminka však nečtou kalendář a „vytáhnout“ se mohou prakticky kdykoli. Stejně tak délka jednotlivých spurtů je individuální, přestože se obvykle uvádí dva tři dny. Jedno je však poměrně jisté: rychlý růst si žádá zvýšení denního příjmu kalorií. 

Kolik toho miminko naspí v 1. měsíci života? 

Porod dá zabrat nejen mamince. Prvních několik týdnů dítě připomíná Šípkovou Růženku: v říši snů (přestože nesní) tráví denně 15 až 16 hodin! Čas spánku nelze předvídat, neboť miminka si ještě neuvědomují cyklus dne a noci. Potřebují obvykle pět „šlofíků“ během dne. 

"Miminka si zatím neuvědomují cyklus dne a noci."

Podtrženo sečteno, novorozenec nevydrží v souvislé bdělosti zpravidla déle než 90 minut. Netlačte zde na pilu. Unavené miminko znamená těžko usínající miminko. Raději využijte první měsíc k rozpoznání signálů ospalosti vašeho potomka. Takové znalosti vám přijdou později vhod. 

Novorozenec přichází na svět s opačným spánkovým režimem. Děti v děloze ukolébávají ke spánku matčiny pohyby. Naopak v noci, kdy mateřský organismus odpočívá, se stávají „živlem“. 

"Miminko v 1. měsíci života naspí až 16 hodin denně!"

Noční spánek můžete podpořit vměstnáním činností a sociální interakce do dne a ztlumením hluku, světla i aktivity s nástupem noci. Novorozenec tak dostane znamení, kdy nastává čas her a kdy spánku. Během dne, kdy ho maminka probouzí na krmení každé dvě tři hodiny, si mladý organismus zvyká na vysoký kalorický příjem. Noční krmení by se naopak měli nést v duchu rychlosti. 

Foto: Carlo Navarro on Unsplash

Čtete správně: malý žaludek miminka vyžaduje i noční „svačinky“. Nacpat dítě jako otesánka a nevědět o něm až do rána patří mezi nesplnitelná přání maminek. Pěti hodinový spánek je v tomto věku maximum. 

Spánkový cyklus miminka

Vyplatí se vědět, že spánkový cyklus malých miminek se přirozeně výrazně liší od vašeho. V porovnání s dospělou osobou zůstává děťátko mnohem delší dobu v REM spánku než v hluboké non-REM fázi. Ano: proto v prvních týdnech probudí miminko prakticky každé zašustění. 

"Dechová frekvence miminka je zhruba 40 až 60 vzdechů za minutu"

Přestože se zpravidla jedná o bezpečný stav, nepravidelnosti v dechu potomka dovedou vztyčit vlasy hrůzou nejedny mamince. V raném stádiu vývoje respiračního systému činí dechová frekvence zhruba 40 až 60 vdechů za minutu. Při spánku však rychlost dýchání může klesnout až o polovinu. Primitivnost mozkového řídícího centra dechu může u dítěte také vést ke krátkým a rychlým nádechům, které po zhruba 15 sekundách vystřídá dechová pauza. Naprosté zastavení dechu trvá několik sekund.  

Pokud vaše miminko po uložení do postýlky brečí, uklidněte ho kolébáním, relaxační hudbou, nebo vašimi tichými slovy. Neváhejte ho na několik minut vyndat z postýlky a pochovat, aby se opět zklidnilo. Možná si právě v tento moment řeklo, že má hlad.

Jak se dozvím, že má miminko hlad?

Mručením, kňučením, chrochtáním a občasným probouzením volá váš uzlíček štěstí po krmení. Klíčem je poznat zvuky, kterými říká „chci jíst“ od ostatních zvuků. Podle toho buď zamíříte k postýlce (s nadějí rychlého „zabrání s plným žaludkem"), nebo se jen otočíte v posteli s vědomím, že miminko také spokojeně spinká. 

Jak se miminko vyvíjí v prvním měsíci života  

Vývoj smyslových schopností miminka v jeho 1. měsíci života. 

1. Zrak miminek po porodu není zrovna ostříží. Se svou silnou krátkozrakostí dovedou jasně vidět pouze na vzdálenost 20 až 30 centimetrů. Vaši tvář si tedy prohlédnou prakticky jen při krmení. Vaše nejmenší přitom zajímá lidský obličej přirozeně více než třeba hlavička plyšáka. Pro snadnou rozpoznatelnost také preferují věci s vysokým kontrastem. Nebojte, nemusíte vyladit dětský pokojíček do černobílé. Postačí světlé barvičky. 

"Miminko jasně vidí pouze na vzdálenost 20 až 30 cm"

Mohla jste zaregistrovat, jak váš maličký při snaze zaostřit oči šilhá. Jde o běžný jev, způsobený nedokončeným vývojem tohoto smyslového orgánu. Jestliže však šilhání přetrvá do třetího měsíce věku, oznamte skutečnost pediatrovi. Může jít o příznak strabismu. 

2. A jak je to s chutěmi miminek? Děti (i dospělé) charakterizuje preference sladké chuti. Na svém vývojovém stupni dovedou rozeznat také kyselost a hořkost, nikoli však slanou chuť. 

3. Čich miminek od prvních dnů mimo dělohu umožňuje identifikovat nejen mateřské mléko a matčiny bradavky, ale i samotnou maminku. A její vůni miluje! 

"Ze všech smyslů miminka je nejrozvinutější hmat."

Ačkoli se sluchová centra novorozence stále vyvíjejí, jedinec již dovede rozpoznat zvuky: zejména hlasy rodičů, se kterými se seznámil už v děloze. Malé dušičce lahodí pronikavé zvuky. Proto se nerozčilujte, až vaše tchýně opět na miminko promluví svým pisklavým hlasem. 

Nulová reakce dítěte na zvukové podněty představuje téma ke konzultaci při návštěvě pediatra. V posledních letech české porodnice nabízejí screening sluchu novorozence. Podezření na sluchové postižení však sdělte lékaři i v případě pozitivního výsledku porodního testu

4. Hmat. Ze všech smyslů má novorozenec nejrozvinutější hmat. Skrze doteky poznává jemnost vaší pokožky. Mazlení s milovanou maminkou je pro něj tou nejsladší odměnou. 

Motorické dovednosti miminek během 1. měsíce života 

I přes nedospělost nervové soustavy, dovedou děti doslova psí kusy již během šestinedělí maminky. 

Miminko od narození disponuje několika reflexy, včetně sání. Tento nepodmíněný reflex mu krátce po porodu umožní (s vaší drobnou pomocí) zapadnout ústy na bradavku a nakrmit se. 

Pokud vložíte prst do dlaně novorozeněte, semkne ho do pěstičky (tatínci se rádi chlubí silným úchopem jejích potomka). Palmární úchopový reflex přetrvá do pátého šestého měsíce věku. 

Roztažení rukou nahoru a do stran, následované jejich stažením jakoby do objetí: představujeme vám Moroův reflex, vyvolaný vyděšením z hlasitého zvuku či pocitu přepadnutí dozadu. 

Motorická aktivita novorozence je reflexivní i v oblasti pohybů celého těla. Přítomnost instinktu chůze si ověříte přidržením tělíčka stojícího novorozence tak, aby se chodidly dotýkal pevné podložky. Po určitou dobu dovede dělat pohyby připomínající krůčky. 

Ačkoli nejmenší děti mohou dokázat otáčet hlavou v leže na bříšku, ještě nezvládnou vyvinout dostatečnou sílu pro podporu hlavičky při svislé poloze. Proto kdykoli miminko postavíte, hlavu mu musíte vypodložit rukou. 

Komunikace miminka v prvním měsíci života 

Primární komunikační prostředek miminka představujete pláč. Dítě probrečí denně až tři dvě hodiny. Nebojte, tato doba se postupně zkracuje. Brekem miminko sděluje své potřeby, týkající se například oblasti výživy, tepelné pohody či sucha („vyměň mi plenku“). Maminka se nakonec naučí rozpoznat, co jednotlivé druhy pláče značí a na základě toho volit způsob jeho utišení (např. pohoupáním). 

Častý a nezastavitelný nářek však může poukazovat na zdravotní problém, obvykle koliku. Pokud se uklidnění vašeho novorozence jeví jako Herkulův úkol, kontaktujte pediatra. 

Jak vypadá miminko v prvním měsíci života? 

Filmy lžou: miminka nevycházejí z bříška krásná jako obrázek. Očekávejte zploštělý nosánek, ručičky sevřené v pěst i schoulené tělíčko. Jde o důsledky pobytu ve stísněné děloze a průchodu úzkým porodním kanálem. Hlavička může zase tvarem připomínat kužel (zvlášť v případě vleknoucího se porodu). 

Nebojte, v dalších týdnech čeká miminko velká změna „vizáže“. Jestliže vás některé prvky vzhledu novorozence znepokojují, lze o nich informovat lékaře. 

Foto:Picsea on Unsplash

Za oteklé genitálie, ať už šourek, nebo stydké pysky, nesou vinu těhotenské hormony, představující pozůstatek z pobytu ve vašem bříšku. Tento zcela běžný jev se co nevidět se zmenší do „baby“ velikosti, až zpravidla do šesti týdnů zmizí docela. 

Maminky hormony také způsobují mléčný výtok z bradavek (u holčiček i chlapečků) a vaginální výtok s případnou příměsí krve. Oba procesy spatříte do pár týdnů od porodu leda v miminkovském deníčku.  

Jak krmit miminko? 

Váháte, co miminko může jíst při šestinedělí? Váš drobeček si vystačí s mateřským mlékem, počáteční formulí nebo s kombinací obojího. 

Podle toho, pro co se rozhodnete, musíte dodržet určitou frekvenci krmení: 

  • Umělá výživa: každé 3 až 4 hodiny (6x až 8x denně). 
  • Mateřské mléko: každé 2 až 3 hodiny (12x denně). 

Denní příjem tekutin se během prvního měsíce pohybuje v rozmezí 660 až 840 mililitrů

U čistě kojeného miminka lékaři doporučují zajistit denní suplementaci vitamínu D (8,5 až 10 mikrogramů). 

Zatímco někteří rodiče krmí miminko podle toho, kdy si řekne, jiní se řídí plánem výživy. Současná věda se přiklání k první variantě. Síla sání a množství zkonzumovaného mléka se totiž liší případ od případu. Proto váš potomek může vyžadovat častější krmení než jeho vrstevníci pro přijetí stejného počtu kalorií a živin. Podle výzkumu navíc krmení ve striktně dané časy vede k horším kognitivním a studijním výsledkům v pozdějších životě. 

Hlad miminka prozradí aktivace hledacího reflexu, kdy ve snaze vyhledat matčino prso otáčí hlavičkou. Pokud se dotknete jeho tvářičky, reaguje otevřením úst. Nakrmené dítě vypadá na první pohled spokojeně, dokonce může usnout. Důkazem optimálního příjmu potravy je spotřeba čtyř až šesti plen denně. 

Některé maminky zajímá, zda může novorozenec pít vodu. Lékaři zpravidla radí vyčkat minimálně do šestého měsíce věku. Organismus dítěte získává ze samotného mléka tekutin až až. 

Jak podpořit vývoj miminka během prvního měsíce života? 

Čerstvé miminko se vyvíjí a roste jako z vody. Ovšem při zapojení rodičů se tento proces může ještě urychlit a „vyladit“. Podívejte se na pár nápadů: 

  • Bonding

Utváření důvěrného a bezpečného mateřského pouta otevírá miminku bránu k využití svého plného potenciálu. Děti odtržené od matek bývají plačtivější a do dospělosti si nesou vyšší riziko rozvoje deprese. Spojení lze posílit například doteky, kolébáním v náručí či jemnou masáží. Miminka kontakt s pokožkou maminky nejen milují, ale zažívají při něm i pocity pohody a přijetí. Vazba s dítětem tak představuje prostředek pro jeho podporu v emoční rovině. 

  • Mazlení

Kdykoli se naskytne příležitost, „přitulte“ se k miminku, a upevněte tak vaši vzájemnou vazbu. Podle odborníků platí nepřímá úměra mezi „pohotovostí“ a důsledností konejšení rozrušeného potomka v prvních šesti měsících a tím, jak často od vás takové chování bude vyžadovat později. 

  • Vizuální stimulace

Miminka v tomto období často preferují pozorování věcí, jejichž vzhled charakterizuje přímočarost typu pruhů či šachovnicového vzoru. Volte hračky s jasnými i kontrastními barvami a vzory. Z takové vizuální hostiny bude vašemu maličkému zrak přecházet! 

  • Povídání si s dítětem

 Nechte miminko promlouvat pomocí všelijakého houkání, vrkání, výskání, brumlání či dělání obličejů. Odpovídejte slovy, zvuky a výrazy tváře. Miminko se vás postupně učí napodobovat a tyto „přípravné“ jeho vývoji jen prospívají. 

  • Hmatové hračky

Miminko poznává svět také skrze doteky. Zásobte ho hračkami různých velikostí, tvarů a povrchů.  

  • Cvičení

Opatrně vašemu uzlíčku štěstí natáhněte ručičky a tleskněte s nimi. Pohybujte s jeho nožičkami jako při jízdě na kole, a připravte ho tak na plazení i chůzi. A nezapomeňte miminko pravidelně pokládat na bříško. To vše prospěje rozvoji jeho svalů i motorických dovedností. 

Mozek miminka zpracovává spoustu informací z „nového světa“. Proto na potomka nespěchejte. Všímejte si signálů, že „má dost“ (například uhýbá pohledem nebo brečí) a poskytněte mu čas pro regeneraci. 

Jak koupat miminko? 

Miminka vodu zpravidla zbožňují. Zvlášť tu horkou, která jim připomíná amniovou tekutinu přítomnou v děloze, ve známém prostředí. Koupel představuje příležitost ke konverzaci a tělesnému kontaktu, tedy i k navázání bližšího kontaktu s potomkem. 

Obvykle stačí koupání třikrát týdně, než se miminko v druhé polovině prvního roku věku začne více pohybovat a přecházet na pevnou stravu. 

První koupele miminka by měly odpovídat těmto parametrům: 

  • hladiny 10 až 15 cm 
  • délka 3 až 7 minut 
  • teplota vody kolem 37 °C. 
  • Teplota v místnosti nejméně 24 °C, neboť miminka lehce prochladnou. 

Než miminko položíte do vody, umyjte mu genitálie a zadeček od nečistot. S hlavičkou opřenou o vaše předloktí, opatrně ho uložte do vaničky. Druhou ruku využijete na mytí a přidržován dítěte. Nezapomeňte, že smysl koupele spočívá zejména v dosažení pocitu svěžesti, nikoli pro hygienu. Proto mýdlo, určené výhradně pro citlivou pokožku nejmenších, aplikujte pouze na zadeček a záhyby: krk, podpaží i za oušky. 

Foto: babycentre.co.uk

Přestože se efekt pěnové koupele rovná kouzelné podívané, pěny do vany nepoužívejte. Tyto přípravky vysušují pokožku a mohou se podílet i na vzniku alergie. Dítě nakonec opatrně osušte a do jemné osušky ho i zabalte. 

Za žádných okolností nenechávejte dítě ve vodě o samotě. Pokud při koupeli náhle zjistíte, že jste zapomněla nějakou pomůcku, neodbíhejte. Raději požádejte o pomoc některého člena rodiny. 

Preventivní lékařské prohlídky v 1. měsíci života miminka 

Pediatra si vybíráte již v těhotenství mimo jiné proto, že maminek s novorozencem všeobecnou vstupní prohlídku. Lékař může dorazit přímo do vaší domácnosti, děje se tak zejména v menších obcích. Kontrola miminka se realizuje obvykle do 48 hodin po podání žádosti, případně maximálně tři dny po propuštění z porodnice. Sestřička zapíše do nově založené zdravotní dokumentace podstatné informace týkající se průběhu těhotenství, porodu i poporodního období, stejně jako zdravotního stavu rodiny. 

Vyšetření má za cíl prověřit dítě doslova od hlavy k patě: kostru, svalstvo, kůži, vlasy, nehty, velikosti fontanel, pupeční jizvu, bříško a nitrobřišní orgány, končetiny včetně jejich symetrie, hybnost kloubů atd.

Po kontrole celkového stavu dítěte následují různá poučení pro maminku, například o kojení, péči o novorozence či o preventivním podávání vitamínů (D, K). Dětská sestra ověří, zda dítě podstoupilo preventivní vyšetření sluchu, v případě neprovedení určí další postup. Rovněž proběhne konzultace o výživě dítěte. Zdravotník doporučí odborné ortopedické vyšetření kyčlí, které se realizuje od třetího do šestého týdne života dítěte. 

Na základě vyplněného dotazníku o tuberkulóze odešle dítě, které splňuje indikace očkování, na pracoviště kalmetizace. Očkování TBC se nejčastěji týká dětí s rizikem onemocnění v rodině. Selektivní vakcinace se provádí zpravidla do jednoho měsíce od převzetí dítěte do péče registrujícího dětského lékaře.   

Veškeré preventivní prohlídky dětí hradí pojišťovna. V případě jejich zanedbání se ve věci může angažovat orgán sociálně-právní ochrany dětí.  

Jaké mezníky ve vývoji čekají miminko v 1. měsíci života? 

S překotným vývojem v prvních týdnech pp porodu se pojí řada vývojových milníků. 

Miminka obvykle dovedou

  • Na chviličku nadzvednout hlavičku při poloze na bříšku
  • Zaměřit zrak na tvář rodičů a dalších osob
  • Položit ruce na obličej
  • Bez obtíží sát

Polovina dětí zvládne 

  • Určitým způsobem reagovat na hlasité zvuky
  • Při spokojenosti vydávat tiché „chraplavé“ zvuky

Pouze někteří novorozenci dokážou

  • Zvednout hlavičku o 45 stupňů, když je položíte na bříško
  • Dorozumívat se jinak než pláčem
  • V reakci na úsměv se sami usmát. 

Možné zdravotní komplikace dítěte v prvním měsíci života

Každé dítě je individuální a doba, kdy dosáhne určitého vývojového milníku, se může značně lišit. Při zpozorování následujících varovných signálů je však na místě kontaktovat lékaře: 

  • Pomalé krmení a jiné potíže se sáním
  • Absence mrkacího reflexu (rozpoznatelné při expozici dítěte silnému záření)
  • Neschopnost zaměřit oči na předmět a pozorovat jeho pohyb
  • Nereagování na hlasité zvuky
  • Nedostatečný pohyb končetin
  • Ztuhlost, či naopak přílišné uvolnění rukou i nohou
  • Chvění čelisti navzdory absenci pláče i vyčerpání.

Jen co miminko vyšlo z bříška, už může čelit následujícím, pro rané postnatální stádium typickým zdravotním komplikacím: 

  • Průjem

Jestliže počet stolic, které charakterizuje vodnatost, převyšuje počet krmení, informujte o stavu vašeho lékaře. 

  • Zácpa

Pokud se střevní aktivita dítěte náhle na několik dní zastavila, kontaktujte pediatra.  

  • Zvracení

Je-li zvracení prudké, trvající přes 8 hodin, nastává po vícerech krmení v řadě, případně jej doprovází horečka či průjem, oznamte komplikaci lékaři. 

  • Nosní kongesce

Rýma a ucpaný nos se u miminek často objevují, neboť čelí nachlazení 10krát až 12krát do roka. Navíc hrozí vznik infekcí a alergií. Podívejte se, jak můžete miminku pomoci lépe dýchat i žít.  

  • Kolébková čepička

Stav charakterizují silné krustoskvamy ve kštici. Omytí vlasů a vyčesání „šupin“ může pomoci. A pokud ne, pediatr vám dovede doporučit speciální šampón. 

  • Novorozenecké akné

V prvních dnech po porodu mohou novorozenci vyrašit na tváři pupínky. Jde pravděpodobně o důsledek hormonů, které skrze placentu přecházejí do organismu dítěte a stimulují olejové žlázy. Zkuste novorozeněti v bdělém stavu podložit hlavu čistou přikrývkou a jemným dětským mýdlem umývat denně jeho obličej. 

  • Komplikace pupečního pahýlu

Ať už miminko vyšlo z dělohy sekcí, či přirozeným porodem, na místě pupku mu jako pozůstatek přestřihnuté pupeční šňůry zůstal pahýl. Pupečníkové pahýly obvykle odpadnou do dvou týdnů po narození. Mezitím zajistěte jeho čistotu a suchost. Pokud zpozorujete zapáchající hnis nebo se tkáň po dvou týdnech od odpadnutí pupečníku jeví stále stejně otevřená a živá, kontaktujte pediatra. 

  • Pupeční kýla

Všimla jste si při pláči či určitých pohybech miminka vypukliny na jeho bříšku? Příčina umbilikální hernie leží již v prenatálním období. Do břicha plodu, přijímajícího živiny skrze pupeční šňůru, může vstoupit tlustý svazek cév, který v břišních svalech vytvoří drobnou kruhovitou mezeru. Poporodním důsledkem bývá vypoulení střev, rozpoznatelné při napnutých polohách dítěte. Menší kýly se sami vytratí do několika měsíců, větší za pár let. Operativní řešení lékaři obvykle odkládají do věku 6 až 7 let. 

  • Kašel

Prevalence kašle a zácpy se v prvním měsíci po porodu téměř rovnají, a to jeden případ na dva narozené jedince. Přitom léky na kašel představují v takto nízkém věku potencionální riziko. Zjistěte, jak na kašel u miminek, a kdy je prohlídka u dětského lékaře na místě. 

  • Plivání

Uplivnutí po krmení či během odříhnutí, nejčastěji zhruba za hodinu po jídle, nastává běžně. Pokud miminko během konzumace mléka vykazuje známky podráždění či nemoci, případně vyloučí přes 30 ml výživy, zajděte raději k dětskému lékaři. 

  • Novorozenecká kolika

Občas plakat je po příchodu na svět přirozené. Někdy však „řev“ neustává, je pronikavý, nezastavitelný či bez zjevné příčiny. Lékař může vašemu potomkovi diagnostikovat koliku také v případě, kdy probrečí tři hodiny denně, a to minimálně tři dny za poslední tři týdny (magická hranice). Přestože tento bolestivý stav břicha trápí téměř třetinu miminek, jeho příčina odborníkům stále uniká. Mezi hlavní rizikové faktory spadá nadýmání, přítomnost jiných nepříznivých klinických stavů (např. kýla) a citlivost na vnější podněty či potraviny. Než se komplikace během následujících měsíců vytratí, dovede mamince pořádně pocuchat nervy. S miminkem nikdy netřeste. Raději si na chvíli provětrejte hlavu v jiné místnosti, zatímco ratolest v kolébce vypouští potůčky slziček. Eventuálně lze požádat blízké o „několikahodinové převzetí dítěte do péče.“ Uvidíte, jak vám distancování se prospěje. 

Věděla jste, že…

Miminka se ráda shlížejí v zrcadle. Pochovejte mimi před zrcadlem a sledujte, jak zkoumá svůj obličej. 

Od narození dítěte se mamince navždy změní život. Již během šestinedělí zjistíte, že novorozenec (a později i kojenec a batole) je nejen radost, ale i starost. Krmení, uspávání, kontrolování a naplňování neutuchajících potřeb potomka vás udrží ve střehu, nebo minimálně v bdělém stavu. Pokud dítě v některé oblasti vykazuje abnormality, zůstaňte v klidu. Novopečené maminky často překvapí, jak se děťátko dokáže během týdne změnit a „zpravit“. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA