Přejít k hlavnímu obsahu

Jaká vyšetření na vás čekají v průběhu těhotenství?

Taquira - Těhotenství.cz

Která z vás by nechtěla vědět, jaká vyšetření na vás čakají během těhotenství a jaké prohlídky je nutné podstoupit? Zde je přehled návštěv u lékaře.

První vyšetření v těhotenství

První vyšetření v těhotenství probíhá přibližně v 7. týdnu těhotenství. Lékař při prohlídce udělá ultrazvuk, zda jde opravdu o graviditu. Odhaduje, v jakém týdnu těhotenství přibližně jste, zda se jedná o těhotenství děložní, či mimoděložní, a jestli je vše v pořádku. Je možné, že vám bude odebrána i krev. Před prvním příchodem ke gynekologovi je dobré vědět, kdy jste naposledy měla menstruaci, aby doktor mohl spočítat týden těhotenství a také možný termín porodu.

Neděste se, v prvních měsících budete chodit do ordinace přibližně jednou za měsíc na pravidelné kontroly, později se návštěvy budou stupňovat na jednou za čtrnáct dní a v posledních šesti týdnech budete už docházet do vámi vybrané porodnice jednou za týden.

Vyšetření v 1. trimestru

Okolo 11. týdne váš čeká už více vyšetření. Nutný je odběr krve, kde se zjišťuje krevní skupina, Rh faktor, screening protilátek, hodnoty cukru, dále test na HIV a syfilis, krevní obraz. Dále je prováděn ultrazvuk, zde bude zjištěn počet plodů, jestli je plod v pořádku, a měření plodu.

Na tomto vyšetření by měl určit i termín porodu. Nakonec půjdete na kombinovaný screening vrozených vad. Ten vám provede buď váš gynekolog, anebo vás pošle do větší nemocnice. Dělá se z důvodu možnosti vrozených vad, jako je například Dawnův Syndom. Za toto vyšetření zaplatíte přibližně 1000,- kč, ale nezoufejte, proplácí ho pojišťovna po předložení faktury o zaplacení.

Vyšetření v 2. trimestru

V tomto období se jako v každém dělá ultrazvuk a dále budete muset podstoupit test na těhotenskou cukrovku. Při ultrazvuku, jako v předešlém období, je zjišťována vitalita plodu, počet plodů a měření, dále se nyní ověřuje umístění placenty, množství plodové vody a navíc byste mohla zjistit, zda čekáte holčičku, nebo chlapečka.

Test na těhotenskou cukrovku je prováděn kolem 25. týdne, kdy je odeprána třikrát krev. Na vyšetření se chodí v ranních hodinách, kde vám odeberou krev poprvé a poté vypijete nápoj, zvaný roztok glukózy. Po vypití vás ještě čeká dvakrát odběr krve, vždy po hodině.

Vyšetření v 3. trimestru

Ve 3. trimestru se dělá znovu odběr krve, dále ultrazvuk a také stěr na přítomnost streptokoků. Stěr na přítomnost streptokoků je vlastně poslední vyšetření u vašeho gynekologa. Poté jste předána do péče porodnice, kam od první návštěvy budete chodit každý týden. Při každé prohlídce se zvážíte, přinesete moč, změří se vám tlak a bude vám dělán monitor, kde se sleduje srdeční činnost miminka a dělohy. Pro jistotu se ještě dělá ultrazvuk.

Tak tohle je takový stručný přehled toho, co vás v dalších devíti měsících čeká. Není to nic strašného, jen teď nejspíš budete častěji u lékaře, než jste do teď byli. Všem maminkám přeji hladký průběh, a aby bylo vše v pořádku.

 

Diskuze k článku