Přejít k hlavnímu obsahu

3. týden těhotenství

3. týden těhotenství

Ve třetím týdnu těhotenství má spermie naplánovanou schůzku s vajíčkem. V druhém týdnu se mnoho partnerových spermií vydalo na dlouhou a vyčerpávající misi za oplodněním vašeho vajíčka. Pokud jeden z hrdinů dorazil k cíli, tento týden dojde k prvotnímu vývoji miminka. Jakých příznaků si můžete všímat? A jak prožít úspěšný třetí týden? 

Jak je moje miminko velké ve 3. týdnu těhotenství? 

Právě teď je vaše miminko pouze kulička asi 100 buněk velikosti špendlíkové hlavičky. Ranému embryonálnímu vývoji se odborně říká blastocysta.  

Co se s děje s miminkem ve 3. týdnu těhotenství? 

V průběhu několika hodin po oplodnění začne vaše vajíčko putovat z vejcovodu do dělohy. Tato cesta může trvat i šest dní, takže uhnízdění nastane pravděpodobně nejdříve ve čtvrtém týdnu. 

Oplozené vajíčko se odborně nazývá zygota. V děloze se rozdělí na 16 identických buněk. Vnitřní buněčná hmota se přetvoří na samotné embryo a plodový váček samotným embryem a plodovým vakem. Z vnější buněčné hmoty se stane placenta. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Jaké příznaky doprovází 3. týden těhotenství?

1. Zvýšené čichové vnímání 

Změny vašeho čichu jsou vedlejším účinkem estrogenu. Připadá vám každý parfém nepříjemně silný a zvedá se vám žaludek při cestě kolem fast-foodu? Nejspíš to značí, že se vaše tělo připravuje na miminko. Proměny v čichovém vnímání mohou však v dalších několika týdnech vyvolat tzv. ranní nevolnost, která může budoucí maminky trápit během celého dne. Proto byste měla zvážit, zda nenakupovat toaletní potřeby bez vůně a neschovat osvěžovače vzduchu. 

2. Tlak na břiše 

Kvůli pocitu tlačení nebo menstruačních křečí je zbytečné panikařit. Tyto stavy způsobuje zvýšený průtok krve do dělohy při zanořování embrya, případně zesilování dělohy. Máte-li stále obavy o vaše zdraví, můžete navštívit vašeho lékaře. 

3. Kovová pachuť 

V těhotenství se s kovovou chutí v ústech setkává. Řada žen se setkává s kovovou chutí v ústech. Způsobují ji hormonální změny ve vašem těle a obvykle se vytratí v druhém trimestru. Do té doby je vhodné zařazovat do pitného režimu tekutiny s citronem, třeba ve formě džusu nebo limonády. Pomoci může i jablečný ocet, zelený čaj a máta. 

4. Nevolnost 

S příchodem těhotenského hormonu hCG vám může začít být špatně od žaludku. Dokonce se můžete cítit jako při nemoci. Některé ženy také trápí ranní nevolnost. 

5. Implantační krvácení 

Pokud vaše maličké již dorazilo do svého domova, můžete zažívat lehké špinění. Oplozené vajíčko se totiž „zavrtává“ do stěny dělohy a může poškodit některé krevní vlásečnice. 

Implantační krvácení můžete od měsíčků rozlišit několika způsoby. 

6. Zmeškaná menstruace 

Pokud bývá váš cyklus kratší než standardních 28 dní, na konci tohoto týdne možná zjistíte, že jste vynechala periodu. Pokud se tak stalo, je čas si udělat těhotenský test. 

7. Pozitivní domácí těhotenský test 

Určité těhotenské testy dovedou lépe odhalit brzké těhotenství. Jiné potřebují naměřit větší množství hormonu hCG, aby vám ukázaly dvě čárky. Je dobré vědět, že hladina tohoto hormonu každých 48 hodin dvakrát stoupne. Pokud shledáte výsledek negativní, vždy si můžete za několik dní udělat další test. 

Co se děje s mým tělem ve 3. týdnu těhotenství? 

Zvenčí to vypadá, že se toho moc neděje. Pokud jste ale načasovali věci správně, vaše cenná blastocysta se vydává na cestu do dělohy. Jakmile se vajíčko uvolní z folikulu, nahradí ho tzv. corpus luteum, skupina žlutých buněk. Tato žláza produkuje dostatek těhotenských hormonu estrogenu a progesteronu, které podporují život dítěte dalších deset týdnů. Poté se stejné úlohy zhostí placenta. 

Váš těhotenský test bude zřejmě ještě pořád negativní. Ovšem za několik dalších týdnů, jakmile blastocysta dorazí do dělohy, buňky právě vznikající placenty začnou produkovat hormon choriogonadotropin (hCG). Jeho velký příliv v prvním trimestru dá vaječníkům signál, aby přestaly produkovat vajíčka a vytvářeli více progesteronu a estrogenu. 

Co bych měla dělat ve 3. týdnu těhotenství? 

  • Zapracujte na zdravém jídelníčku. Vaše strava by měla obsahovat všechny potřebné vitamíny a minerály a ve správném množství.  
  • Nadopujte se bílkovinami. Vývoj vašeho dítěte vyžaduje neustálé zásobování proteiny. Proto si v prvních týdnech těhotenství zajistěte dostatečný příjem bílkovin třikrát denně. 
  • Ujistěte se, že konzumujete dostatek vápníku 

Zní to strašidelně, ale pokud dítě z vaší stravy nezíská dostatek vápníku, začne ho „ujídat“ z vašich kostí! Zamezíte tomu například řeckým jogurtem, sardinkami, tofu, mandlemi, bílými fazolemi či fazolemi Emamame. Na vápník je bohatá i kapusta, brokolice a pomeranč. Pokud máte problém dodat tělu dostatek vápníku přirozenou cestou, můžete vyzkoušet doplňky stravy. 

TIPY závěrem

Únava, citlivost na vůně a pachy, změněné chutě, citlivá prsa - to jsou časté a někdy i nepříjemné příznaky těhotenství. Přečtěte si, jak se s těmito příznaky vypořádat. Máte potřebu podělit se o svých nových pocitech s jinými maminkami? Zaregistrujte se do naší komunity maminek na moje těhotenství

Stalo se ve vašem třetím týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

3. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden těhotenství

Další týden těhotenství

Diskuze k článku

Sabina (neověřeno) | Po 09.12.2019 20:20

Zdravím všechny maminky. Chtěla bych se vás zeptat mám vynechanou menstruaci a test je pozitivní ukazuje 2-3 týdne ale doktor mě pouze poslal na odběr krve na hcg a to mám 1329,21 není to moc? V pátek na ultrazvuku vaginální ještě nic nebylo vidět. Mám strach.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA