Přejít k hlavnímu obsahu

31. týden těhotenství

31-týden-těhotenství

Ve 31. týdnu těhotenství se vám bříško už znatelně pohybuje a ve vašem těle nejspíš proudí horká krev. Zjistěte vše, co potřebujete vědět o vašem těle a miminku ve 31. týdnu těhotenství. Čeká vás poslední z ultrazvukových vyšetření, která se při normálním průběhu těhotenství dělají. Kontroluje se:

Jak velké je mé miminko ve 31. týdnu těhotenství? 

Vaše miminko právě váží kilo a půl a měří přes 41 centimetrů. To je jako kokosový ořech. Právě zažívá velký růstový spurt. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se s děje s mým miminkem ve 31. týdnu těhotenství? 

 • Váš plod je už úplný novorozenec: dovede otáčet hlavičku ze strany na stranu a je tak neposedný, že vám může bránit usnout. Také se neustále vrtí, protahuje a kope, až to můžete někdy vidět i na vašem bříšku. Nejvíce patrné to je v době, když odpočíváte ve vaně.  
 • Dítě má v sobě zakódovaný pravidelný režim pohybu a relaxace. Postupně se mu prodlužuje spánek. 
 • V jeho kůži se hromadí spousta tuku. Díky tomu se mu „zakulacují“ ruce, nohy a celé tělíčko. Trávící soustava, včetně jater, ledvin a slinivky břišní, mu funguje na výbornou. 
 • Mozek dítěte nejenže pracuje rychlostí světla, ale stejně rychle se i vyvíjí. Každý okamžik v něm dochází ke spojení mnoha nervových buněk. Už dovedou vnímat svět všemi smysly. V praxi ale samozřejmě nic neucítí, dokud plave v plodové vodě, která je jeho druhým domovem.  
 • Zatímco vybíráte pro miminko výbavičku, váš drobeček trénuje dovednosti potřebné k přežití ve světě venku: dýchá, polyká, škytá, cucá si paleček a dokonce i dělá grimasy. 

6 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat ve 31. týdnu těhotenství

1) Headaches 

Zlobivé hormony vám mohou způsobit bolesti hlavy i únavu během těhotenství. Migrény a pocitu napětí v hlavě se můžete zbavit relaxací, při které si položíte sáček ledu na čelo. Pomoci může i patnáct minut ležení v tiché a potemnělé místnosti. Bez předchozí konzultace s lékařem léky neužívejte. 

2) Časté močení 

Lůno stlačuje váš měchýř, a tím zmenšuje množství moči, která se do něj vejde. Nejlepší, co můžete udělat, je zahrnout do vašeho dne přestávky na návštěvu záchodu. 

3) Dušnost  

Nemůžete ani nabrat dech? Ne vždy je to kvůli nedočkavosti z miminka. Vaše děloha tlačí na orgány včetně plic. Ty se kvůli tomu nemohou pořádně roztáhnout, když vdechnete vzduch. Proto můžete zažívat nepříjemné pocity ztíženého dýchání. Čím se vás porod blíží, tím spíše by měly tyto komplikace ustupovat. Poděkujte za to miminku, které se přesouvá do nižší části bříška. Prozatím roztažení plíc může pomoci spánek na boku. 

4) Bolesti zad 

Těhotenské bříško ovlivňuje vaše záda, která se prohýbají pod vahou přední části těla. Zkuste se přihlásit kurz jógy pro těhotné. Takové cvičení je ideální nejen na zklidnění mysli, ale také pro zmírnění bolesti zad. 

5) „Děravá“ ňadra 

Doopravdicky! Z vašeho poprsí nyní vytéká žlutá tekutina. Ale nebojte, je to jen kolostrum (čili mle: první jídlo pro miminko. Vaše tělo se takto připravuje, aby mohlo nakrmit nově narozeného tvorečka. 

6) Poslíčci 

Braxton-Hicksovy kontrakce jsou kontrakce vaší dělohy, kterými se připravuje na porod. Ve třetím trimestru těhotenství bývají častější, ale normálním znakem jsou i dříve. Přichází poměrně náhodně, trvají kolem 30 sekund a nebolí. Abyste poslíčky uklidnila, potřebujete pít spoustu vody a často měnit polohu těla. 

Pokud se kontrakce objevují příliš často, alespoň čtyřikrát za hodinu (ačkoli nebolí), všímáte si změn výtoku (například je vodnatější, obsahuje více hlenu nebo stopy krve), trápí vás křeče, bolest břicha či beder nebo tlak v pánvi, kontaktujte lékaře či porodní asistentku. Může to naznačovat předčasný porod. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Láska a těhotenství. Jak těhotenství promění váš vztah?

Jaké množství alkoholu je v těhotenství bezpečné?

Barvení vlasů v těhotenství. Je to bezpečné? 

Co se děje s mým tělem ve 31. týdnu těhotenství? 

Připadáte si zpocená jako na Sahaře? Vzrostl vám krevní tlak, který stimuluje vyšší vylučování potu pro ochlazení těla. Nezapomínejte tedy pít dostatek studené vody. Proto nezapomínejte pít dostatek studené vody. 

Máte znecitlivělé prsty, nebo vás naopak brní či pálí? S nejvyšší pravděpodobností se jedná o syndrom karpálního tunelu, který postihuje především palec, ukazováček a prostředníček. Je to výsledek zadržované vody v karpálním tunelu, který se nachází na spojení předloktí a zápěstí. Prochází jí cévy, šlachy a nervy, které zápěstím ohýbají. 

Pokud máte jakékoli otázky ohledně těhotenství, porodu či mateřství, případně starosti tohoto typu, neváhejte zajít na předporodní kurz. Komunitní porodní asistentka si s vámi ráda pohovoří. Má patřičné vzdělání a zkušenosti na poskytnutí dobrých rad. 

Co by měla těhotná žena udělat ve 24. týdnu těhotenství? 

 • Popřemýšlejte nad porodním plánem

Zamyslete se nad tím, jaký prostředek proti bolesti při porodu si zvolíte. Nemusíte ještě provést finální rozhodnutí, ale není na škodu znát všechny možnosti a získat přehled. Věřte, že při kontrakcích by se vám moc dobře nevybíralo. Také se můžete spolu s partnerem přihlásit na předporodní kurz. Dozvíte se zde užitečné informace o analgetikách, jako je epidurál, i o přírodních možnostech tišení bolesti, například dýchacími technikami. 

 • Začněte si balit

Také už nastal čas vymyslet, co si vezmete do porodnice. Díky přípravě s předstihem můžete vaše zavazadlo nechat u dveří. Pokud vás miminko překvapí brzkým příchodem na svět, při prchání do porodnice budete mít o starost méně. Abyste na nic nezapomněla, připravili jsme pro vás seznam potřebných věcí do porodnice, kde si můžete každou položku odškrtávat. 

Kontrola u lékaře ve 31. týdnu těhotenství

 • růst plodu (ale stanovení termínu porodu je v této fázi velmi nepřesné, možná chyba až 3 týdny)
 • jeho uložení (většina plodů je již hlavičkou dolů, ale obrat do této polohy je stále možný)
 • poloha placenty (kdyby byla v porodních cestách, bylo by nutno provést císařský řez, možné krvácení při porodu ohrožuje jak dítě, tak matku)
 • množství plodové vody (málo – možnost strádání plodu, mnoho – možnost vývojových vad
 • celkový vzhled hlavičky,hrudníku, bříška a končetin, je možno určit pohlaví

Stalo se ve vašem 31. týdnu těhotenství něco zajímavého, nečekaného, krásného, děsivého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Plod je již tak vyvinut, že je možné jej v případě nutnosti léčit i v děloze např.: provést transfuzi krve plodu, dodávat plodovou vodu, léky do pupečníku, ... Jsou to však vysoce specializované a rizikové výkony, prováděné jen na špičkových pracovištích.

Tipy na další články

Co znamená předčasný porod? Předčasným porodem rozumíme každé ukončení těhotenství mezi 27. až 37. týdnem gravidity, nebo pokud je hmotnost novorozence nižší než 2 500 g.

Bolesti zad se v těhotenství vyskytují velice často. Jde většinou o bolesti v oblasti bederní páteře, které mohou přecházet až do hýždí a nohou.

Příprava výbavičky pro miminko - Potřeby pro vycházky a výlety

Co nedělat s kočárkem – 8 možných nebezpečí, o kterých byste měla vědět

I v posledním trimestru těhotenství si můžete s partnerem dopřávat sex. Podívejte se na doporučené sexuální polohy pro 3.timestr.

31. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA