Přejít k hlavnímu obsahu

23. týden těhotenství

23. týden těhotenství - Těhotenství.cz

Ve dvacátém třetím týdnu těhotenství začíná miminko pořádně přibírat. Mezitím vaše tělo zažívá velké, krásné i méně příjemné změny. Podívejte se na příznaky, které vás mohou čekat a na vše, co dělá vaše tělo i malé tělíčko miminka ve 23. týdnu těhotenství.  

Jak velké je mé miminko ve 23. týdnu těhotenství? 

Srovnávání s ovocem nikdy neomrzí. Tento týden měří vaše miminko od temene po zadeček až 22 centimetrů, což je jako velký grapefruit. Váží téměř 450 gramů. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se s děje s mým miminkem ve 23. týdnu? 

Váš plod se teď mění od hlavy až k patě. Cévy se přizpůsobují tak, aby zvládal dýchat v okolním světě. Miminko se také aklimatizuje na časté vnější zvuky, jako je hluk automobilů nebo štěkání vašeho pejska. 

Kromě toho jeho kostní dřeň začíná produkovat krevní buňky. Lékař si nyní už může stetoskopem poslechnout jeho srdíčko.  

Vyvíjí se mu také pravidelný cyklus spánku a bdění: v určité době bude aktivní a vzhůru, zatímco jindy odpočívá ve spánku. Tento cyklus rozpoznáte, až dovedete zřetelně vnímat jeho pohyby. Možná se vám ho podaří probudit i pomocí vašich pohybů či okolních zvuků. Poté, co si dáte horkou koupel nebo sklenici studené vody, sledujte, zda se vaše bříško nehýbe. 

6 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat v 23. týdnu těhotenství: 

1) Infekce močových cest (IMC)/Cystitida 

Dávejte si pozor na bakteriální infekce. Progesteron, který produkuje během těhotenství vaše tělo ve velkém, uvolňuje svaly dělohy, a pomáhá jí tak se roztahovat. Uvolňuje ale také svaly jiných orgánů, včetně močového močovodů (trubice spojující ledviny a močový měchýř) a svěračů, které řídí proud moči do měchýře. Kvůli tomu se moč může vrátit z měchýře zpět do ledvin, což vede k infekci močových cest (IMC). Všímejte si příznaků této infekce, jako bolestí a pálení při močení, krvi v moči a ještě častější potřeby chodit na záchod. Máte-li na tuto nemoc podezření, navštivte svého lékaře. Vhodné je také pít dostatek vody, abyste infekci vypláchla. 

2) Linea negra: černá linie 

Některým maminkám těhotenství nakreslí na břiše tlustou tmavou čáru, která se táhne od pupku do stydké oblasti. Časem může chytit ještě tmavší odstín. Mohou za to těhotenské hormony, které způsobují i další změny v zabarvení vaší pleti. Všechny tyto změny se vytratí během několika měsíců po porodu, žádný strach.  

3) Poslíčci 

Braxton-Hicksovy kontrakce se objevily poprvé už minulý týden a k odchodu se nemají. Tuhnutí bříška, které při nich prožíváte, není nic příjemného. Věřte ale, že se tělo takto připravuje na svůj velký den, na porod. Abyste zmírnila bolest, pijte pravidelně čistou vodu a nesetrvávejte dlouho v jedné poloze. 

4) Nadýmání a plynatost 

Už to nejspíš dobře znáte. Vždyť jde o příznak, který vás může provázet po většinu těhotenství. Pokud máte pocit nafouklého břicha, obviňte za to neposedné hormony. Progesteron dá zažívacímu traktu rozkaz ke zpomalení trávení, aby živiny měly více času proniknout k miminku. Bohužel architekti těla nedomysleli, jaké nepříjemnosti vám to může způsobit. Jezte pomalu a do jídelníčku zařazujte vlákninu. A pijte, pijte a pijte (vodu). 

5) Oteklá chodidla a nohy  

Váš odvěký nepřítel přišel opět na scénu. „Díky“ nedostatečné cirkulaci krve v nohách mohou vaše chodidla a kotníky otékat více než jindy, zvlášť v horkých dnech. Pomoci může obouvání pohodlných bot a pravidelné lehké cvičení, které zvýší krevní oběh. Opět nezapomínejte pít vodu. Hodně vody. 

Pokud vás trápí velké zavodnění, sjednejte si schůzku s lékařem nebo s porodní asistentkou. Mohlo by se totiž jednat o preeklampsii. 

6) Dušnost 

Jak miminko roste, děloha se zvětšuje na úkor ostatních orgánů, které mačká. Vaše žebra se sunou nahoru a směrem ven z těla. Proto vám může dělat problém zhluboka se nadechnout, takže vám může připadat, že se dusíte. Jemné cvičení, zvlášť těhotenská jóga, je dobrý nápad. Nejenže si tím zlepšíte fyzičku, ale naučíte se i techniky, jak správně zhluboka dýchat. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Těhotenství může změnit velikost vašich nohou

Infekce močových cest v těhotenství

Problémy v těhotenství, které můžete ovlivnit samy

Jóga může pomoci zmírnit deprese u těhotných

Co se děje s mým tělem ve 23. týdnu těhotenství? 

Jako vždy, i tento týden čekají vaše tělo určité změny, včetně těch, které nejsou viditelné. Těhotenský mozek neboli časté zapomínání, které trápí spoustu těhotných žen, se nyní projeví více než kdy jindy. Viníkem jsou těhotenské hormony a vyčerpání. Ale nebojte: vaše paměť bude po porodu jako nová. Pokud chcete zlepšit vaše kognitivní funkce už nyní, jezte hodně potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Tím navíc podpoříte vývoj vašeho dítěte i těla. 

Přesto si nezapomeňte psát hodně poznámek, abyste na nic důležitého nezapomněla. Je na vás, jestli do sešitu nebo do mobilu. 

Co maminky nejvíce zajímá ve 23. týdnu těhotenství? 

  • Jak velké je mé miminko ve 23. týdnu těhotenství? 

Jak už jsme zmínili, váš plod se pochlubit velikostí 22 centimetrů. Konkuruje velkému mangu. 

  • Jak velké by mělo být mé těhotenské bříško ve 23. týdnu těhotenství? 

Většině žen měří těhotenské bříško 21 až 25 centimetrů, od stydké kosti do vrcholu dělohy. Samozřejmě záleží na velikosti miminka i vašich křivkách před těhotenstvím. 

  • Kolik měsíců je 23 týdnů těhotenství? 

Pokud se nekamarádíte s matematikou, může vám dělat problém převádět těhotenství mezi měsíci a týdny. Poradíme vám: 23. týden jste pět měsíců těhotná

Stalo se ve vašem 23. týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Další tipy na čtení

Jezte v těhotenství avokádo, obsahuje spoustu vitamínů. Zde jsou 3 recepty.

Z dlouhodobých statistik vyplývá, že u novorozenců s vysokou porodní hmotností je větší pravděpodobnost, že budou obézní v dětském věku nebo jako dospělí. Přečtěte si jednoduchá pravidla životosprávy v těhotenství mohou zabránit, aby vaše dítě bylo obézní

I občasné užívání drog v těhotenství je spojeno s vrozenými vadami mozku u novorozenců!

Colostrum – pro někoho nic neříkající slovo, pro mnohé tekutina, bez které by nebylo ráno ránem. Jaké jsou jeho přínosy pro těhotné ženy?

Každá nastávající maminka prožívá nezřízené chutě či naopak nechutě odlišně a individuálně. My vám však přinášíme pár skvělých nápadů, díky kterým vyzrajete na opravdu divoké varianty, jež se v požehnaném stavu, nechtějí dát na ústup.

Těhotenství versus strava: Co jíst a co naopak omezit? Těhotenství je pro ženu naprosto fantastický stav, který se odráží jak po duševní, tak samozřejmě po fyzické stránce.

23. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

YolandaGem (neověřeno) | Po 15.06.2020 10:17

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 19.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 12000 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA