Přejít k hlavnímu obsahu

Máte strach z porodu? Víme, co těhotným maminkám pomáhá

Máte strach z porodu? Tehotenstvi.cz

V myšlenkách nastávajících maminek je termín porod asociován s bolestí, případně i s komplikacemi. Zachovat si respekt k tomuto fyziologickému ději je přirozené, v řadě případů také prospěšné. U některých žen však přeroste do neovladatelné úzkosti, při níž zapomenou na veškeré pozitivní aspekty porodu. 

Existuje řada důvodů, proč nadměrný strach provázející narození dítěte je nutné zmírnit. Negativní emoce škodí rodičce i jejímu miminku a mohou zvyšovat riziko vzniku porodních komplikací. Jak se efektivně ubránit panice, a možná si porod dokonce užít?

Pamatujte na moudrost vašeho těla 

Největším spojencem rodičky nejsou poučky ani lékaři, nýbrž ženská fyziologie, evolučně vyspělá pro takto náročný úkol. Tělo ženy zná vlastní způsoby, jak dovést porod úspěšně až do konce, i jak se poprat s případnými komplikacemi. Upraví vám dýchání, ve správný moment se uvolní,… 

Jistě vás překvapí, v kolika ohledech vám váš vlastní organismus pomůže. Nekomplikovaný porod však podpoří také duše nezatížená stresem. 

Možná se nyní cítíte zesláblá a plná pochybností, zda to vaše tělo zvládne. I tyto stavy jsou běžné. Vnitřní síla ženy se zkrátka objeví v ten správný okamžik. Tuto skutečnost by vám jistě potvrdila každá maminka. 

Uvědomte si "nejedinečnost" porodu 

Na první pohled může tato rada znít urážlivě. Každá maminka jistě považuje porod za význačný mezník života. 

Z pohledu zdravotnictví se však jedná o běžnou záležitost. Kolik miminek se v porodnicích denně narodí? Nespočet rodiček před vámi zvládly tento náročný úkon včetně těch, jež čelily porodním komplikacím. Moderní medicína má prostředky pro popasování se i s nejnáročnějšími případy. 

Zkuste nemyslet na hořké kořínky, ale na sladké plody 

Podle výzkumů prožívají pesimistky porod mnohem bolestivějším způsobem. Netrapte se bolestí, která porod nedílně provází. To, že bude třeba zatnout zuby, se pokuste přijmout jako neovlivnitelný fakt. Nepříjemné stavy raději chápejte jako cestu k miminku

Budoucí maminka by měla maximálně koncentrovat svou pozornost na pozitiva překonání narození miminka, jako jsou: 

 • Výběr roztomilých oblečků 
 • Procházky s kočárkem 
 • Koupání miminka ve vaničce 
 • Nekonečné hry a "blbinky" 

Některé ženy navíc tvrdí, že zrovna jejich porod proběhl překvapivě klidně a pohodově. Třeba i vy prožijete na sále zcela snesitelné bolesti.

Neizolujte se 

Člověk o samotě má tendenci se nadměrně zabývat svými starostmi a zveličovat je. Nastávajícím maminkám se proto doporučuje zařazovat pravidelné procházky do společnosti. Jako ještě účinnější prostředek pro přivedení na pozitivní myšlenky se ukázala přítomnost blízkých osob. 

Někteří se však spíše potřebují s obavami se svěřit. K tomu skvěle poslouží každá osoba, které žena důvěřuje: ať už jde o partnera, příbuzného, sestru či třeba kamarádku. Dotyčný by měl ochotně vyslechnout vše, co vás ohledně porodu trápí. Sdílený strach se stane polovičním strachem. 

Kromě útěchy mohou druzí, zejména ženy, poskytnout řadu užitečných informací o tomto ději. Ale pozor: přílišná informovanost někdy škodí škodit. Navíc byste se měla spoléhat zejména na ověřené zdroje, jako jsou lékaři. 

Neváhejte se zeptat odborníků na vše, v čem nemáte jasno. Neznalost problematiky a útržkovité či klamavé informace (včetně „zaručeně pravdivých“ hororových příběhů ze sálu) jsou totiž obvyklým, a přitom zbytečných zdrojem obav. Vzdělejte se zejména v následující tématice: 

 • Příznaky „falešných“ a skutečných kontrakcí 
 • Jednotlivé doby porodní 
 • Epidurál (pramen zbytečných obav) 
 • Komplikace při porodu a postupy vedoucí k jejich řešení 
 • Císařský řez (přestože jím neplánujete rodit) 

Ačkoli znalost eliminuje pochyby a obavy, rozebírat porod do nejmenšího detailu nemusí být prospěšné. Těhotným ženám stačí základní přehled pro získání představy, jak tento děj probíhá a co obnáší. 

Zůstaňte fyzicky aktivní 

Na starém latinském přísloví „ve zdravém těle zdravý duch“ je jistě alespoň trocha pravdy. Doslova vyrazte z gauče proti chmurám, "trablím" a starostem. Mezi nejvhodnější fitness aktivity v těhotenství patří: 

 • Jóga  
 • Plavání 
 • Aerobik 
 • Cyklistika 
 • Běh 
 • Kegelovy cviky 
 • Kurzy cvičení pro těhotné maminky 

Ovšem už samotná chůze přispívá k duševní pohodě, tělesné kondici a dosažení skvělé formy pro porod. 

Pokud budete porod chápat jako boží muka, pravděpodobně se jimi stane. Těhotná žena by spíše měla odpočítávat zbývající týdny těhotenství s nedočkavostí na příchod miminka, které bude milovat nejvíc na světě. Dítě je považováno za zázrak a vy jste jeho stvořitelkou. S takto pozitivním přístupem mohou maminky prokazatelně dosáhnout při porodu dobré nálady, a někdy až orgasmu! 

Hodně štěstí ve váš den D! 

Diskuze k článku

mamyna (neověřeno) | Út 30.06.2020 12:18

Moje 2 porody byly tragédie-něco strašného a jen proto že při prvním porodu Mudr spala -rodila jsem v noci a další bylo MDŽ a slavilo se a holčičkuu jsem porodila na hekárně do postele.Fujtajbl.

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.