Přejít k hlavnímu obsahu

29. týden těhotenství

29. týden těhotenství

Ve 29. týdnu těhotenství se vaše miminko vrtí a čekají vás časté návštěvy toalety. Máte se rozhodně na co těšit. Zjistěte, jaké další příznaky můžete očekávat a co vaše tělo a miminko dělá ve 29. těhotenském týdnu.   

Jak velké je mé miminko ve 29. týdnu těhotenství? 

Tento týden je už vaše miminko skoro tak velké, jako když vykoukne na svět. Měří zhruba 38,6 centimetrů. Řečeno jazykem ovoce a zeleniny, má velikost jako máslová dýně. Váží cca 1 150 gramů a právě dosáhlo významného mezníku: v dalších 12 týdnech dosáhne dvojnásobku, ne-li trojnásobku své současné hmotnosti. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se s děje s mým miminkem ve 29. týdnu těhotenství? 

 • Miminko roste rychle jako bambus. Jistě jste si už všimla, že silněji a častěji kope a kroutí se. Dokonce vás může kopnout ve spánku! Dělá to samé, co vy, když se během noci převalujete a snažíte se najít příjemnou polohu. 
 • Miminko už dokáže reagovat na celou řadu podnětů: od potravy, kterou dostáváte do břicha až po zvuky a světlo, co zaregistruje v děloze. 
 • Nikdo vám neřekne, jak často by se vaše miminko mělo hýbat. Každé děťátko to má totiž jinak. Vždy by vás ale mělo uvítat „ranním kopáním“ a v noci se s vámi stejným způsobem rozloučit. Jeho pohyby snadněji zaznamenáte při sezení nebo ležení. Protože čím déle odpočíváte, tím spíše miminko ožije. Počítejte v duchu do desíti a všímejte si jeho pohybů. 
 • Pokud vás znepokojuje, že se děťátko už dlouho nehýbalo, povzbuďte ho vypitím sklenice ledové vody nebo si dejte něco „zdravého“ na zub. Když to nezabere, požádejte o radu vaši porodní asistentku
 • Na tělíčku miminka se také udály změny. Má větší hlavičku, v které je dostatek prostoru pro rostoucí mozek. Kromě toho mu dozrávají svaly a plíce. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

7 možností, jak mohou těhotné maminky ovlivnit vývoj svého miminka

Pozornost rodičů věnovaná žvatlání miminka urychluje jeho řečový vývoj

Má roční období vliv na motorický vývoj miminka?

9 nejčastějších příznaků, které lze zpozorovat ve 29. týdnu těhotenství

1) Častá potřeba močení 

Vidíte od rána do večera před vašima očima záchodovou mísu? Jak se vaše děloha zvětšuje, roste vám i nutkání odbíhat na toaletu. Rozhodně neomezujte příjem vody. Pít dostatek tekutin je pro vás nyní nesmírně důležité. Předejdete tím mnoha příznakům, které těhotenství „naděluje“. Díky hydratovanému organismu se snižuje riziko předčasného porodu. Takže (chtě nechtě) pít musíte.  

2) Infekce močových cest (IMC) 

Výčet záchodových traumat nekončí. Ve třetím trimestru jste více náchylná na infekce močových cest. Proto pokud vás cestou na záchod tyto cesty pálí, udělejte si cestu k lékaři či za porodní asistentkou, abyste získala dobré rady. 

3) Křečové žíly 

Další z nádherných příznaků těhotenství, který postihuje téměř 40 % budoucích maminek. Některé ženy je překvapivě vůbec nepocítí, zatímco jiným způsobují pulzující bolest či svědění. Můžete je zdědit nejen po rodičích, ale i po prarodičích. Snažte se varixům předcházet častým pohybem, rozumnou stravou a dostatečným pitným režimem. Nevhodné je oblečení, které stahuje a svírá kůži (např. těsné džíny). Může pomoci i nošení podpůrných těhotenských punčocháčů.  

5) Obtížný spánek 

Víme, že tento problém vás už trápí několik týdnů. Bohužel ovečky budete počítat ještě dlouho. Pomoct vám může lehká fitness aktivita, jako je chůze či jóga, při které se „vybijete“. Vhodné je také omezit příjem kofeinu. 

6) Migréna a bolesti hlavy 

Pro tuto fázi těhotenství jsou charakteristické. Zvlášť pokud jste dehydratovaná nebo nevyspalá. Bolesti hlavy může také způsobovat nízká hladina cukru v krvi. Jezte proto pravidelně, nevynechávejte jídla a omezte potraviny s vysokým obsahem cukru. 

7) Unikající tekutina z prsou 

Vaše ňadra se tak těší na kojení, že ještě před kojením vypouští tekutinu zvanou mlezivo (odborně kolostrum), předchůdce mléka. Nastal čas pořídit si prsní vložky (jak půvabné!). 

8) Bolest zad, nohou či boků 

Je běžné, že když se vaše bříško zvětšuje, pociťujete čím dál větší bolesti. Dítě vyvíjí tlak na většinu částí vašeho těla. Navíc klouby, které s blížícím se porodem měknou, si obtížněji poradí s vaší rostoucí hmotností. Obojí může vést k bolesti. 

9) Pálení žáhy 

Ahoj starý, zlý příteli. Pokud vás tento otravný příznak udržuje přes noc v bdělosti, vyhněte se před spaním "povzbuzovačům", jako je káva nebo čokoláda. Večeři si dávejte alespoň dvě hodiny před ulehnutím a vsaďte na menší porci. 

UŽ JSTE ČETLI: Orgasmus v těhotenství

Co se děje s mým tělem ve 29. týdnu těhotenství? 

 • Nejspíš jste od začátku těhotenství začala častěji pociťovat nutnost si odskočit. Nyní tato potřeba bude třikrát silnější, protože děloha vyvíjí už skutečně velký tlak na váš měchýř
 • Ať už je vaše touha pověsit pitný režim na hřebík jakkoli silná, odolejte. Udržovat vaše tělo hydratované potřebujete více než kdy jindy. Smiřte se s tím, že se toaleta stane vaším druhým domovem. Nedostatek tekutin totiž může kromě jiného vést i k předčasnému porodu. 
 • Možná se vám stává, že při smíchu, kašli nebo kýchání nechtěně vypustíte trochu té tekutiny, která patří do záchodu. Říká se tomu stresová inkontinence. Způsobuje ji váš plod, který svou vahou tlačí na svaly pánevního dna, řídící odchod moči ven z těla. Udržujte pánevní dno fit pravidelným cvičením. 

Co by měla těhotná žena udělat ve 29. týdnu těhotenství? 

 • Jezděte bezpečně. Nyní máte ve svém autě dalšího pasažéra! Velké bříško je špatná výmluva, proč se nepoutat. Používejte břišní pás, který se táhne přes vaše stehna a kyčle, tedy pod bříškem, ne přes něj. Ramenní popruh směřuje mezi prsy nad vrcholem bříška.
 • Pokud vás čeká dlouhá cesta, zařazujte pravidelné přestávky, abyste zabránila otokům nohou a kotníků (je to stejné, jako když létáte v těhotenství letadlem). Pokud vás trápí bolest zad, jako bederní opěrka může posloužit polštář či srolovaná deka umístěná v dolní části sedadla. 
 • Jezte rozumně. Zajistěte, abyste do sebe dostávala jen zdravé a kvalitní věci, které dovedou poskytnout miminku vše, co potřebuje. Základem je spousta kyseliny listové, železa, vápníku, bílkovin a vitamínu C.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Cestovat v těhotenství lze, důležité jsou ale pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Létání v těhotenství: je vhodné a hrozí případně nějaká rizika?

Stalo se ve vašem 29. týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články:

Pocity nošení miminka v bříšku však znají všechny maminky a ty, které zatím o pohlaví miminka nic neví, se často vyjadřují, že jim nějaký vnitřní „radar či intuice“ napovídá, že určitě čekají holčičku nebo naopak chlapečka. Poznala jste také jaké pohlaví má vaše miminko?

Nechat si udělat tetování v průběhu těhotenství se může zdát jako celkem dobrý nápad. Jedná se o jedinečné období, které může ženu potkat třeba jen jednou za život. Je tomu ale naopak, tetování se v těhotenstí nedoporučuje.

Jóga pro 3. trimestr těhotenství

Většina maminek, která ví, že nebude rodit císařským řezem, má z nástřihu hráze při porodu obavu. Tímto zákrokem se rozumí nastřižení hráze, tedy svalové části mezi pochvou a konečníkem s cílem zvětšení vaginálního vstupu. Přečtěte si jak snížit riziko nástřihu hráze.

Jak se připravit na porod?

29. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden těhotenství

Další týden těhotenství

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA