Přejít k hlavnímu obsahu

Co čekat od umělého oplodnění

Umělé oplodnění

Neplodnost jako jedna z civilizačních chorob výrazně ovlivňuje život dnešní společnosti. Problémům s početím potomka aktuálně vzdoruje každý pátý pár. S vyřešením velmi často pomůže až odborná lékařská pomoc za pomoci umělého oplodnění. Jak vše probíhá prozradí odborníci z Centra reprodukční medicíny ISCARE.

Pokoušíte se počít potomka, ale nedaří se vám? Pokud provozujete se svým partnerem pravidelný nechráněný pohlavní styk jeden rok a stále ne a ne otěhotnět, je na čase vyhledat lékařskou pomoc. Prvotní úkol bude jasný – nalézt příčinu neplodnosti. U žen je často spojená s nedostatkem vajíček vzniklým díky dlouhodobému užívání hormonální antikoncepce. Muži zase často trpí malým počtem pohyblivých spermií v důsledku varikokély (rozšíření cév v oblasti varlat). Zajímavý je taky fakt, že v procesu oplodnění je velmi důležitá také psychika. Lékaři potvrzují, že míra stresu a nepohody může ovlivnit i snahu o početí dítěte. Psychická pohoda je důležitá i podle psychoterapetutky Hany Pucherové, která působí na platformě Terap.io. „I je to velmi těžké, doporučuji přesunout pozornost páru jiným směrem, než je samotná touha po miminku a společně hledat, co jejich psychické pohodě vzájemně pomáhá. Tělo a psychika jsou spojené nádoby a navzájem se ovlivňují,“ vysvětluje. Pokud se pár neplodností trápí, je dobré kvůli tomu navštívit odborníka. Dnes už to jde i online, například na platformě Terap.io působí přes 50 terapeutů, zájemce si tak může vybrat a terapii pak podstoupit online formou telefonu nebo videohovoru z pohodlí domova.

Pro zjištění příčiny je třeba provést různá vyšetření. V případě ženy je nutné gynekologické, ultrazvukové a hormonální vyšetření, u mužů je třeba vyšetřit spermiogram, u obou pak vyšetření na pohlavně přenosné nemoci. Pokud výsledky vyšetření potvrdí, že neplodnost nelze léčit jinak než umělým oplodněním, je třeba vše společně s lékařem naplánovat a v dalším cyklu realizovat. Prvním krokem v samotném procesu je stimulace vaječníků – tzv. ovariální stimulace. Při ní se aplikují injekce folikulostimulačního hormonu, aby došlo k dozrání více vajíček, z kterých pak bude moct být více embryí. „Čím více embryí máme, tím více stoupá šance na otěhotnění. Obvykle se úspěšnost po transferu 1 embrya pohybuje mezi 35-40 %,“ vysvětluje MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny ISCARE. 

Po stimulaci následuje odběr vajíček. Ten probíhá v krátké celkové anestezii. Trvá obvykle kolem 15 minut, záleží na počtu folikulů (čím více jich je, tím je výkon delší). Po výkonu může pacientka pociťovat mírné bolesti v podbřišku, které bývají tlumeny běžnými analgetiky. Před odběrem je nutné absolvovat standardní předoperační vyšetření (krevní testy, EKG, vyšetření moči). Ještě ten den dochází k dalšímu kroku a sice k oplození vajíček dodanými spermiemi.

Posledním krokem je samotný transfer. „V dnešní době se nejčastěji transferuje 1 embryo. V případech, kdy se opakovaně nedaří, lze zavést embrya dvě – pacientka ovšem nemůže mít jizvu na děloze, například po císařském řezu, operace myomů apod. Pokud by totiž takováto žena měla dvojčetné těhotenství, hrozí riziko ruptury jizvy. Většina center 3 nebo více embryí již nezavádí,“ říká MUDr. Lacheta. Těhotenský test by si pak měla žena provést za 14 dnů po transferu. 
 

Diskuze k článku

Kateřina (neověřeno) | Ne 03.07.2022 21:39

Z druhé strany? Darovala jste některá vajíčka?

Olga (neověřeno) | Ne 10.07.2022 17:16

Ano já jsem byla darovat vajíčka na klinice ivf-zlin.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA