Přejít k hlavnímu obsahu

36. týden těhotenství

36. týden těhotenství - Těhotenství.cz

Gratulujeme! Vaše těhotenství je oficiálně ve 36. týdnu naplněno a vaše dítě může přijít každým dnem. Váha miminka ve 36. týdnu těhotenství je 2 až 2,5kg a jeho délka je zhruba 46 cm. Má růžovou pokožku a vlásky někdy i 5 cm dlouhé. Neotáčí se již v děloze celé. Jen kope, škytá a pro­tahuje ručičky. Chlapeček by měl mít sestouplá varlata v šourku. Měkké nehtíky dorostly ke špičkám prstíků.

Ačkoli miminko ještě nevylezlo z bříška, už získalo vlastní osobnost. Podívejte se v tomto článku, jaké změny nadělí třicátý šestý týden těhotenství vašemu tělu a miminku. S kterými příznaky gravidity se můžete ve 36. těhotenském týdnu potýkat a jak je řešit? 

Jak velké je mé miminko ve 36. týdnu těhotenství? 

Až do konce tohoto týdne považují tabulky miminko za nedonošené. Váží zhruba 2,6 kg okolo 46 centimetrů. Když dítě postavíme k „ovocnému metru“, velikostí se rovná papáje. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se s děje s mým miminkem ve 36. týdnu těhotenství? 

  • Plodu se již pravděpodobně zformovaly některé osobnostní rysy. Studie srdečního tepu a pohybů provedená u 31 miminek ukázala, že čím aktivnější byly v lůně, tím nevrlejší přišly na svět. Snad vaše dítě není „poděs“ a přivítá vás po porodu s úsměvem jako sluníčko. 
  • Výzkum naznačuje, že osobnost dítěte ovlivňují matčiny hormony. Co odborníci doporučují pro porod psychicky zdravého dítěte? Nějakou dobu před porodem zvolněte a vyhněte se stresu. Může pomoci také povídat si s bříškem klidným tónem.   
  • Podle lékařů by mělo miminko v tomto týdnu prospat 60 až 80 % dne. Jinak se zvyšuje riziko potíží se spánkem v postnatálním stádiu vývoje. 
  • U miminka vrcholí přípravy na porod: hlava se mu už kdykoli může napasovat do pánve. Děťátko se zbavuje většiny jemných chloupků, které mu dosud pokrývaly tělo a voskovité hmoty nazývané mázek. Obojí spolkne spolu s dalšími sekrety. Výsledkem je černá směs zvaná mekonium. Představuje první stolici, jež projde jeho střevy. 
  • Miminko by už mělo zaujmout polohu hlavičkou dolů. Pokud si s tím dá na čas, porodní asistentka či lékař ho může zevními hmaty otočit. Ne všude se však tento zákrok provádí. 
  • Zatímco většina orgánových soustav je vyvinutých, trávicí trakt má stále ještě co dohánět. Kvůli tomu, že si dítě obstarávalo výživu pupeční šňůrou, potrvá ještě rok dva, než zažívací ústrojí dozraje
  • Toto je poslední týden těhotenství, kdy lékaři mluví o vašem dítěti jako o nedonošeném. Donošené miminko je až do 42. týdne těhotenství, poté se považuje za přenošené. 

6 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat v 36. týdnu těhotenství

1. Prostor v bříšku 

Hurá! Konečně příznak těhotenství, na který se můžete těšit. Jak vaše miminko klesá do pánevní dutiny, na bránici vyvíjí menší tlak a vy můžete volněji dýchat. Také ostatní orgány přestaly být tolik stlačené. Jídlo vám tedy nemusí už způsobovat takové nepříjemnosti jako dosud. 

2. Ztráta chuti k jídlu 

Možná se vám zmírnili zažívací potíže, ale hladem nejspíš zrovna netrpíte. Co se změnilo od 1. trimestru, kdy jste bažila skoro i po okurkách s hořčicí? Jak to, že už nejste postrach ledniček? Velké miminko se tak roztahuje, že na pořádný oběd už není místo. Proto raději konzumujte menší porce častokrát za den.  

3. Hlenová zátka 

Připravte, že se vám uvolní hlenová zátka. U každé těhotné ženy tento děj nastává jindy: týdny, dny, nebo pouhých pár hodin před začátkem porodu. Tekutina připomíná nažloutlý výtok s nádechem krve. 

4. Hnízdění 

Další krásný těhotenský příznak se jmenuje syndrom hnízdění. Instinktivně se „potřebujete“ připravit na miminko: zajistit mu bezpečné a klidné místo. Užívejte si tyto okamžiky, než vám je vezme hektický život s novorozencem. Při přípravách na miminko ale nesmíte ohrožovat své zdraví: vyhněte se šplhání po žebříkách, zvedání těžkých břemen a dalším „divočinám“. Obzvlášť se šetřete, když se blíží váš termín blížícím se termínem.

Využijte této touhy a překontrolujte, že máte do porodnice sbaleno vše potřebné. Co kdyby se náhodou děťátku zachtělo vylézt o trochu dříve? 

5. Bolesti pánve 

Kvůli ohebnějším kloubům, těžší děloze a tlaku způsobeným hlavičkou dítěte, můžete zažívat bolest v pánevní oblasti. Pro její zmírnění si dopřejte masáž či horkou vanu. Pokud si nemůžete při každé bolístce dovolit den v lázních, můžete si pomoci cviky na posílení pánevního dna.

6. Únava nebo nárůst energie 

Jaký z těchto příznaků vás postihne, je ve hvězdách. Máte nervy v kýblu a mysl zaplavenou očekáváním miminka očekávání a očekávání. Proto se nedivte, jestli nemůžete spát a přes den se potácíte jako "zombí". Řešením je co nejčastěji odpočívat. Podívejte se, jaké fígle vám pomohou usnout:

Překvapivě některé ženy tento týden naopak chytí druhý dech! Nejspíš za to mohou poděkovat miminku, které se přesunulo dál od hrudníku. 

Další maminky to zase teď táhne ke „cvičení“ v posteli s partnerem. Pohlavní styk je i před porodem bezpečný. Užívejte si noční hrátky, než vám je naruší příchod miminka.   

7. Suchá svědivá kůže 

Doteď se vám kůže bříška tak moc roztahovala, že je tak vysušená, jako by vodu nepamatovala. Také vás zřejmě svědí jako čert. 

Vyzkoušejte zklidňující pleťové krémy s obsahem kakaového másla nebo vitamínu E. Vaše pokožka bude hned jako nová. Nebo proč nepozvete do postele vašeho drahouška, aby vás namazal? Rovnou ho nechte pohovořit si s vaším bříškem. Takto skvěle posilní své pouto s miminkem.  

Co se děje s mým tělem ve 36. týdnu těhotenství? 

Opět vás může přepadnout šílená únava. Snažte se proto odpočívat, jak jen můžete. To, že si už lebedíte na mateřské dovolené, opravdu přijde vhod. 

Některé „mamky šťastlivky“ naopak zažívají příliv energie. Jestli máte chuť na sex, jen do toho. Pokud se přesto bojíte, že by vám to ublížilo, pohovořte si s porodní asistentkou. Nestyďte se, o těchto citlivých záležitostech mluvila už s nespočtem žen. 

Co by měla těhotná žena udělat ve 36. týdnu těhotenství? 

Pokud jste miminko ještě nepojmenovali, nastal nejvyšší čas. Sepište s partnerem seznam favoritů a pořádně se o tom pobavte. Chybí vám inspirace? Proč nevyužít náš generátor náhodných jmen dítěte? Určitě se vám zalíbí jedno ze jmen, které vám vyhodí. Nebo se podívejte, jaká klučičí a holčičí jména letos nejvíc frčí. 

Jakých příznaků a změn spojených s těhotenstvím  jste si ve 36. těhotenském týdnů všimla vy? Čím vás miminko překvapilo? Dejte nám vědět na Facebooku

Tipy na další články

Technika tlačení při porodu - Tlačit můžete až ve chvíli, kdy jsou porodní cesty úplně otevřené, a kdy je tedy vše připraveno, aby děťátko mohlo ven.

Skleněné nebo plastové lahvičky do výbavičky? Spory, které lahvičky jsou lepší, zda ty z plastu nebo ty ze skla jsou častým obsahem diskusí mezi maminkami.

Psí dýchání je rychlé povrchové dýchání, které vám umožňuje nepoužívat při dýchání tolik bránici, a tím celkově nadlehčujete oblast dělohy. Je to dýchání, které se využívá především v druhé půlce I. doby porodní. Více o nácviku dýchání u porodu.

Nácvik dýchání a tlačení k porodu - Po celou dobu vašeho porodu vám zvolený druh dýchání může velice pomoci. Kromě obvyklého hrudního dýchání je vhodné také ovládat břišní dýchání.

36. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týdenDalší týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA