Přejít k hlavnímu obsahu

Jaká denní doba je k porodu nejvhodnější?

Podle statistik se nejvíce dětí rodí ráno, je ale tato doba k porodu nejlepší a nejvhodnější? Má význam se takovým údajům nějak věnovat, když stejně nejde čas porodu ovlivnit? Dítě se přece může narodit třeba tři týdny před nebo týden po plánovaném termínu porodu...

Bohužel nemáme k dispozici konkrétní statistiky doby porodů v ČR, ale z grafu doby porodů v USA vyplývá, že se dětí rodí nejvíce ráno a dopoledne, než kdykoliv jindy během dne. Z diskusního fóra k tomuto tématu na webu Moje těhotenství je také zřejmé, že nejvíce maminek, které se vyjádřily, porodilo rovněž v ranních hodinách.

Křivky v grafu udávají doby porodu:

  • císařským řezem
  • přirozeným porodem
  • indukovaným (uměle vyvolaným) porodem

Vysoký podíl porodů císařským řezem v ranních a dopoledních hodinách je samozřejmě dán tím, že jsou porody tímto způsobem plánované (mimo akutní stavy). Vyvolávaný porod je logicky také nejčastější během dne. Data ale také ukazují, že vyšší frekvence rození dětí v této denní době, tedy ráno a dopoledne, je rovněž u přirozených porodů. Rozdíly času přirozených porodů však nejsou nijak zásadní a nedá se tedy ani tvrdit, že by nějaká konkrétní denní doba byla podstatně frekventovanější nebo z nějakého důvodu ideálnější než jiný čas. Prostě když to na maminku přijde třeba uprostřed noci, nezbývá než jet co nejrychleji do porodnice!

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.