Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit starší dítě na nového sourozence

Jak připravit starší dítě na nového sourozence

Na příchod nového sourozence je vhodné starší dítě připravit. Dle věku a chápání dítěte mu vysvětlete, jaké změny vaši rodinu čekají. Snažte se mluvit otevřeně, dítě do příprav na příchod miminka zapojte, a pokud se na něco dítě zeptá, dostatečně mu vše vysvětlete. 

Není správné mluvit neurčitě ve smyslu: „Však už něco vymyslíme“. S informacemi o miminku začněte starší dítě seznamovat někdy kolem pátého či šestého měsíce vašeho těhotenství. Jelikož děti vnímají čas odlišně než dospělí, mohla by být doba čekání na narození sourozence příliš dlouhá, pokud by o něm dítě vědělo již např. od prvního měsíce.

Zde je několik dalších praktických rad, které by mohly pomoci vašemu dítěti správně zvládnout příchod sourozence:

1) Povídejte o novém miminku

Informace o novém miminku přizpůsobte věku a chápání staršího dítěte. Není třeba ho zahltit všemi informacemi naráz. Sdělení formulujte spíše tak, že se vám narodí miminko než, že jste těhotná. Vždy se vyjadřujte pozitivně a s láskou. Dítěti vysvětlete, že nové miminko bude potřebovat vaši péči a častý kontakt, ale že samozřejmě s ním budete i nadále provozovat jeho oblíbené hry apod. I když dítě není pravděpodobně zcela schopno přesně si přestavit budoucnost s novým bratříčkem nebo sestřičkou, můžete ho zapojit do příprav, jako například sdělením kde bude miminko spát, jaké oblečení bude nosit, jak ho budete vozit v kočárku atd.

2) Ukažte dítěti obrázky nebo videa s příběhy jiných sourozenců

Knížky nebo videa ukazující starší sourozence, jak pomáhají s péčí o miminko, mohou pomoci dítěti lépe pochopit jeho pozici a naučit ho lásce k sourozenci. Můžete mu také ukázat jeho vlastní fotky a videa z doby, kdy bylo ještě miminkem.

3) Seznamte dítě s jinými miminky

Pokud je to možné, domluvte si návštěvu u kamarádky, která malé miminko již má. Vaše dítě tak bude moci poznat přítomnost skutečného miminka.

4) Kupte dítěti panenku miminka

Dítě si může samo hrát, že pečuje o miminko. Předveďte mu, jak s panenkou miminka zacházet, jak jej jako přebalovat, krmit, uspávat, atd.

5) Pomozte vašemu dítěti spřátelit se s miminkem, ještě než se dítě narodí

Zapojte dítě do společného zpívání nebo pouštění hudby „bříšku“. Vaše bříško může také hladit nebo na něj dávat pusinky a „posílat“ je sourozenci.

6) Vybírejte spolu jméno pro dítě

Vyberte si spolu s partnerem několik jmen, která by se vám pro miminko líbila. Dítě vám poté může pomoci vybrat to nejvhodnější.

7) Zapojte dítě do nákupu výbavičky

Požádejte dítě o pomoc např. při výběru hraček nebo oblečení. Vždy stačí, aby vybíralo z užšího výběru 2-3 kusů.

8) Připravte dítě na to, že budete v porodnici

Ve vhodný čas dítěti vysvětlete, že narození miminka se odehrává v porodnici a že tedy nebudete pár dnů doma. Ujistěte dítě, že se hned poté zase uvidíte a že za vámi může dojít na návštěvu. Můžete mu i nachystat slavnostní oblečení, které si vezme a také nějaký dárek pro miminko, např. nedávno společně zakoupenou hračku.

9) Neoddělujte děti od sebe

Někteří rodiče se obávají, že by mohlo starší dítě tomu mladšímu ublížit a proto od sebe sourozence oddělují. Tím mohou sice zachovat klid, ale neumožňuje to dětem rozvíjet blízký vztah. Neznamená to ale, že byste měli nechat vaše starší dítě hlídat miminko, ale spíše ho naučit pomáhat s koupáním, krmením, oblékáním a hraním. Při kojení miminka můžete např. tomu staršímu číst.

10) Naučte své dítě, jak komunikovat se sourozencem

Starší děti mohou těm menším ukazovat, co jsou hračky na hraní a jak se drží. Podporujte pozitivní interakci tím, že řeknete staršímu dítěti např. "Líbí se mu, když to děláš" nebo: "Podívej se, jak se na tebe miminko směje díky tomu, co děláš".

11) Společné kojení

Pokud starší dítě ještě kojíte, může společné – tandemové kojení zmírnit rivalitu ze strany staršího dítěte, které by se mohlo cítit odstrčeno v případě, že by vidělo, jak kojíte mladší dítě.

Diskuze k článku

Alice (neověřeno) | Ne 01.12.2019 20:40

Holky chystám se na svoje první miminko, a před porodem bych chtěla mít vše nakoupené a nachystané, poradíte mi prosím jakou chůvičku je nejlepší mít k miminku? Která je nejlepší?

Naďa (neověřeno) | Út 03.12.2019 21:21

Tak to je krásné, že si to řešíte takhle dopředu, já bych Vám mohla poradit, aby jste si pořídila chůvičku i s kamerou, mě se opravdu osvědčila.

Alice (neověřeno) | Čt 05.12.2019 15:20

Vy máte přímo zkušenosti s konkrétní chůvičkou, která má i tu kameru?

Naďa (neověřeno) | So 07.12.2019 11:41

Ano kupovala jsem chůvičku z eshopu, kde se spíše prodává špionážní technika, skryté kamery atd... podívejte se na eshop 1obchod .com, kde jsem ji koupila za nějaké 3 tisíce, objednávala jsem ji z rána, a další den mi přišla, takže vyřizují opravdu rychle.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA