Přejít k hlavnímu obsahu

28. týden těhotenství

28. týden těhotenství

Vaše miminko váží kolem 900 až 1 000 g a měří asi 37 cm. Plod cítí bolest. Rozlišuje sladkou, kyselou a hořkou chuť. Nemá ještě úplně vyvinuté plíce. Po­kožku má červenou a svraštělou, ale pod ní se začíná ukládat tuk. Od 28. týdne může otvírat a zavírat oči. 

Ve dvacátém osmém týdnu si můžete začít vytvářet s miminkem pouto povídáním a zpíváním. Čeká vás také několik vyšetření vašeho zdraví. Zjistěte, co dalšího nemine vaše tělo a miminko ve 28. týdnu těhotenství.  

Jak velké je mé miminko ve 28. týdnu těhotenství? 

Děťátko právě dosáhlo velikosti lilku. Od hlavy k patě měří 37,6 centimetrů a váží celé kilo! Už se připravuje na svou cestu na svět: obrací se tak, aby jeho hlavička směřovala dolů a porod byl snazší. Ano, tak moc je k vám solidární! 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se s děje s mým miminkem v 28. týdnu těhotenství? 

  • Ačkoli své miminko ještě nemůžete vidět, je pro vás i vašeho partnera ten nejvyšší čas budovat mezi sebou a miminkem pouto. Ať už si zpíváte "hitovku" u rádia, drbete s kamarádkami nebo si povídáte sama se sebou, děťátko vše slyší. 
  • Váš hlas ho dokonce uklidňuje. Studie dokázaly, že když dítě slyší hlas matky, zpomaluje se mu srdeční činnost! Nechte partnera, ať se do „hovoru s těhotenským bříškem“ také zapojí. Je to skvělý způsob, spolu může s maličkým rozvíjet pouto. 
  • Vývoj očí dítěte už dosáhl vysoké úrovně. Nejenže dovede mrkat, ale umí si hrát i s řasami, které mu nedávno vyrašily. Má zrak jako orel: vidí i světlo pronikající do dělohy. 
  • Zatímco přes den přemýšlí, co dobrého mu placentou přinesete, v noci o vás sní. A to doslova! Při měření aktivity mozkových vln v plodu se ukázalo, že miminko prochází různými spánkovými fázemi, včetně REM stádia, kdy vznikají sny. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jaké výhody pro vaše miminko přináší cvičení ve třetím trimestru

10 nej potravin v těhotenství - několik tipů na zdravou výživu pro vás a vaše miminko

Jóga pro 3. trimestr těhotenství

7 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat ve 28. týdnu těhotenství

1) Ucpaný nos 

Říkáte si, kde se to vaše nachlazení vzalo? Může ho mít na svědomí (překvapivě) vysoká hladina těhotenských hormonů. Zvyšují průtok krve do nosní sliznice, což vede k otoku. Nosní pásky mohou jemně rozevřít nosní cesty, zlepšit jejich průchodnost a umožnit vám volně dýchat. 

2) Slabost 

Vaše rostoucí bříško může způsobovat motání hlavy. Zvyšuje se totiž tlak na cévy, které pak dovedou dodávat mozku méně krve. Pokud je vám na omdlení, podpořte krevní oběh pitím velkého množství vody. 

3) Ischias 

Zní to jako zaklínadlo. Ve skutečnosti ale jde o lékařský termín označující zánět sedacího nervu. 

Vaše dítě se přesouvá, aby zaujalo polohu vhodnou pro porod. Když mu hlavička spočine na sedacím nervu v dolní části páteře, můžete zažít skutečné mučení: vystřelující bolest, nepříjemné brnění, píchání a znecitlivění hýždí a zadní části nohou. Tyto muka mohou skončit, jakmile se plod dále posune. Ale co když se mu zachce zůstat na místě? Vsaďte na horkou koupel, pravidelné protahování se či na vyhřívanou podložku. Také dostatek odpočinku je cestou, jak si alespoň trochu ulevit od bolesti. 

4) Zácpa 

Těhotenské hormony, jako je relaxin, mají na pilno s uvolňováním vazů, aby vytvořily z vašeho těla dokonalé prostředí pro vývoj miminka i porod. Bohužel uvolňují i svaly kolem střev, což může vést k jejich ucpání. K tomu, aby se „věci daly do pohybu“ naštěstí obvykle stačí, když se sama trochu rozhýbete. Zkuste třeba plavání nebo chůzi. Dále je vhodné vyladit svůj jídelníček: jezte více potravin bohatých na vlákninu, například celozrnný chléb, fazole, luštěniny a ovesné kaše. A nezapomeňte pít spoustu neperlivé vody. 

5) Potíže se spaním 

Hormony, nervy a rostoucí bříško: tři věci, které vás nenechají v noci zamhouřit oči. 

Usínejte na kojícím polštáři a brzy po západu slunce. Do půlnoci je spánek nejkvalitnější. Ponocování si zakažte i o víkendu. Odlišné hodiny nabourají spánkový rytmus. Ráno se pak nemůžete donutit vstát a celkově jste přes den malátnější. Podle výzkumů nepravidelný spánek navíc zvyšuje náchylnost k srdečním onemocněním a špatné náladě, která může přerůst až v depresi 

6) Únik tekutiny z prsou 

V této fázi těhotenství vaše ňadra mohou začít produkovat žlutou látku zvanou kolostrum aneb mlezivo. Je to zcela normální. Pouze některé těhotné ženy mají to štěstí, že se jim tento příznak vyhne (nastal čas závidět?). 

7) Dušnost 

Jak rostoucí děťátko začíná dotírat na plíce, je stále obtížnější chytit dech. Nepřetěžujte se a odpočiňte si, kdykoli to jde. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jak si ulevit od těhotenské zácpy bez škodlivých projímadel?

Spánek v těhotenství – jak na nespavost

Co se děje s mým tělem ve 24. týdnu těhotenství? 

Hurá! Ve své dlouhé cestě jste právě dorazila na cílovou rovinu, ke třetímu trimestru! Lékaře či porodní asistentku nyní uvidíte častěji: každé dva týdny, od 36. týdne dokonce každý týden (uteče to jako voda). 

Čeká vás spousta vyšetření: od krevních testů na HIV a syfilis až po orální glukózový toleranční zátěžový test (OGTT). 

Co by měla těhotná žena udělat ve 28. týdnu těhotenství? 

V této fázi těhotenství porodní asistentka zkontroluje váš krevní obraz. Pokud zjistí, že trpíte anémií (chudokrevností), předepíše vám vhodné doplňky železa. 

Pomocí glukózového tolerančního zátěžového testu zkontroluje přítomnost těhotenské cukrovky. Také vás požádá, abyste se noc před vyšetřením postila. Díky tomu z odebraného vzorku moči může zjistit vaši hladinu cukru v krvi nalačno. 

Poté vypijete silný cukerný roztok, obvykle v podobě nápoje s hroznovým cukrem. Můžete si přinést vlastní černý čaj, případně ochutit roztok šťávou z půlky citrónu pro lepší chuť. 

Za dvě hodiny, nebo každou půlhodinu vám lékař odebere krev z boku špičky prstu či ze žíly na ruce. Z laboratorního zkoumání krve poté vyplyne, jak si vaše tělo dovede poradit s glukózou (cukrem, který jste vypila). Řečeno v kostce, pokud váš organismus nedovede vytvářet inzulín, který pomáhá udržet hladinu glukózy v normálu, může jít o příznak gestačního diabetu. 

Test na těhotenskou cukrovku vám může lékař provést i dříve, ale ne před 24. týdnem těhotenství

Stalo se ve vašem 28. týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Doporučení na další čtení

Jste těhotná a máte strach, zda po narození miminka zvládnete kojit? Přinášíme vám par rad, jak se připravit, obavy překonat a kojení úspěšně odstartovat.

Blíží se vám termín porodu a s ním spousta nových dovedností, které budete muset při péči o novorozence znát. Víte co vše vás čeká? Přečtěte si 13 dovedností, které při péči o novorozence musíte znát

S rostoucím objemem bříška i jiných tělesných partií se kůže stále více napíná, vysychá a svědí. Je tedy pravděpodobné, že se to ještě zhorší. Svědění bříš­ka mohou způsobit i vznikající strie! Snažte se udržovat pokožku stále dosta­tečně hydratovanou, tím alespoň částečně svědění zmírníte.

Vzhledem k vaší rostoucí děloze, je stále větší tlak na pánevní žíly, což může způsobovat hemoroidy. Často zmizí po porodu, ale do té doby můžete pomoci několika způsoby.

Tip na cvičení v těhotenství - cviky na dno pánevní

28. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týdenDalší týden

Diskuze k článku