Přejít k hlavnímu obsahu

17. týden těhotenství

17. týden těhotenství

V 17. týdnu těhotenství nastávají velké změny. Vaše dítě začne ukládat tělesný tuk a rozvíjet svou schopnost polykání a sání. Pojďte se dozvědět vše potřebné o tom, co se děje s vaším tělem a dítětem v tomto týdnu. Zjistěte, jaké vás mohou čekat příznaky, a jak se s nimi poprat. 

Jak velké je mé miminko v 17. týdnu těhotenství? 

Váš maličký měří nyní zhruba 13 centimetrů, takže by se vám ještě vešel do dlaně. Váží zhruba 140 gramů a jeho velikost je srovnatelná s cibulí.

Co se s děje s mým miminkem v 17. týdnu těhotenství? 

Vaše dítě pokrývá chmýří zvané lanugo. Miminko ho používá jako teplou bundu, než získá dostatek tělesného tuku. Je také obaleno v mázku (vernix caseosa) voskovité látce, která chrání jeho pokožku před plodovou vodou, v níž plave. S trochou všímavosti můžete po porodu zbytky mázku na jeho pokožce nalézt. Porodní asistentka je ale brzy ručníkem setře. 

Srdce miminka má nyní v režii mozek. Už nebije tak náhodně, ale stále asi dvakrát rychleji než to vaše. Jak jsme se zmínili v 16. týdnu, ve svém „volném čase“ v děloze piluje dovednosti, které bude potřebovat ve světě za zdmi. Tento týden má na programu rozvíjení schopnosti sání a polykání, aby se dokonale připravilo na kojení. 

Další roztomilá aktualita tohoto týdne? Získá vlastní otisky prstů

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

10 nejčastějších příznaků v 17. týdnu těhotenství

1. Pálení žáhy nebo zažívací potíže 

Možná se vám podařilo setřást ranní nevolnost a extrémní únavu, ale hned se na vás přilepil jiný příznak. Pokud zažíváte pálení v hrudi, stravujte se vícekrát denně menšími porcemi. 

2. Zvýšený apetit 

Některé těhotné v této fázi těhotenství přepadne taková chuť k jídlu, kterou nedovedou ukočírovat. Nemělo by vás zaskočit, že nyní cítíte vlčí hlad. Značí to, že vaše miminko roste a také mu čím dál víc kručí v žaludku. Vymlouvat se, že „musíte“ jíst za dva, není na místě. Hlídejte si, abyste přibírala maximálně 1,8 kilogramu za měsíc. 

3. Vypadávání zubů 

Asi vás zaskočí, že hormony dovedou ovlivnit i kosti a vazy v ústech. Proto mohou způsobit kývání, nebo dokonce vypadávání zubů. Pokud k tomu dojde, neprodleně kontaktujte vašeho zubaře (ještě dříve než se začnete modlit k zubní víle). 

4. Svědění poprsí či břicha 

Jak miminko roste, vaše kůže se roztahuje, napíná a ztenčuje. Stává se citlivější a podrážděnou. Můžete pocítit nepříjemné svrbění. Chraňte svou pokožku před poškrábáním a promazávejte ji kvalitním hydratačním krémem, případně krémem na strie. 

ČTĚTE TAKÉ:

Strie má v těhotenství až 80 % těhotných

5. Bolest zad 

Bolesti zad mohou potrápit řadu těhotných žen. Ulevíte si spaním na pevné matraci nebo sezením s polštářem za zády. 

6. Růst prsou 

Jen tak se nezastaví! Změny odehrávající se ve vašem těle, spojené s vyšším průtokem krve, mohou zapříčinit, že ňadra povyrostou až o jedno číslo. 

7. Rychlé nabírání hmotnosti 

Doteď jste nejspíš už přibrala něco mezi 2,2 a 4,5 kilogramy. V druhém trimestru je normální váhový přírůstek půl až kilogram za týden. Pokud ale svůj apetit a těhotenské chutě nedokážete ovládat, nebo přibíráte rychle na váze z neznámých důvodů, obraťte se na svého praktického lékaře. 

8. Strie 

Teď, když vaše tělo začalo pořádně růst, jsou pajizévky častá záležitost. Velkou roli tu hraje dědičnost. Proto se zeptejte své matky, jaké změny těla zažívala v těhotenství. Pokud vás trápí, zatočte s nimi pomocí krémů na strie.  

9. Podivné sny 

Zvláštní sny zažívá většina těhotných žen. Mohou za to nejen hormonální změny, ale i emoce, jak se na miminko těšíte a jak se vším možným nervujete. Jaké jsou nejčastější těhotenské sny a co značí? 

10. Bolesti hlavy 

Na seznamu těhotenských příznaků v posledních týdnech měli už několikrát své místo. Pozor si na ně budete muset dávat i v tomto týdnu. Způsobuje je nárůst hormonů a zvýšené množství proudící krve. Stres, nepohodlná poloha či špatné držení těla mohou tyto nepříjemné stavy ještě zhoršit. Proto využijte každou chvilku k relaxaci. 

Co se děje s mým tělem v sedmnáctém týdnu těhotenství?

Vaše okolí už jasně vidí, že jste v očekávání. Ve stále rostoucím bříšku a poprsí se vyvíjejí hormony a mléčné žlázy, které se připravují krmit dítě. 

Vaječníky právě uvolňují hormon zvaný relaxin. Jak lze odvodit z názvu, uvolňuje vazy a svaly ve vaší pánvi, aby se miminku snadněji lezlo na svět a váš porod byl méně bolestivý. Kromě toho se stará o to, aby děložní vazy byly pružné, a dobře se tak přizpůsobovaly rostoucímu objemu bříška. Vedlejším účinkem může být bolest zad. Proto během cvičení buďte dvakrát opatrnější, jelikož jsou teď svaly náchylnější na namožení. 

Než vkročíte do posilovny, je dobré se pořádně připravit a zatočit s bolestí zad. 

Stalo se ve vašem sedmnáctém týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

Nejvhodnější doba k cestování v těhotenství - Za nejvhodnější dobu k cestování v těhotenství se považuje období druhého trimestru zhruba mezi 14. týdnem těhotenství28. týdnem (4. – 7. měsícem) těhotenství.

Rozhodněte se, zda chcete znát pohlaví miminka. Na ultrazvuku, kam v těchto dnech půjdete, může být již možné pohlaví poznat.

Zvykněte si chodit na pravidelné odpolední procházky se svým partnerem. Nejen že to pomůže vašemu tělu, ale budete také trávit společně příjemné chvíle.

Křečové žíly jsou vystouplé žíly těsně pod kůží. Nejčastěji bývají na dolních končetinách, dále pak na vulvě. Více o křečových žilách v těhotenství.

17 týden těhotenství diskuze

17. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA