Přejít k hlavnímu obsahu

7 znaků, že máte právě ovulaci + ovulační kalkulačka

ovulace-oplodnění

Načasovat pohlavní styk na dobu, kdy máte ovulaci, vám zvýší šanci na otěhotnění. A jaké jsou tedy příznaky, které vám napoví, kdy máte zrovna plodné dny? 

Kdy je nejvyšší šance otěhotnět? 

K uvolňování zralého vajíčka z vaječníků do vejcovodu dochází běžně v polovině cyklu, pokud je menstruace pravidelná. Po této tzv. ovulaci mají spermie 12 až 24 hodin na oplodnění vajíčka. Spermie ale dovedou vydržet v pochvě i několik dní. Proto plodné dny nastávají v rozmezí tří dnů před a jeden den po ovulaci.

Během 28 denního cyklu není nikdy jindy tak vysoká šance otěhotnět. 

Právě na plodné dny je vhodné naplánovat pohlavní styk, pokud chcete miminko. Sex v kteroukoli jinou dobu vám poskytuje naopak přirozenou antikoncepci. 

Jakými způsoby vám dává tělo najevo, že máte právě ovulaci? 

Naučte se fáze poševního hlenu. Při plodných dnech dochází ke změně množství i konzistence děložního hlenu. Je průhledný, táhlý a řidší. Konzistencí připomíná vaječný bílek. Často také nabývá bílého odstínu, někdy ale může být i načervenalý. V této době také můžete slabě krvácet. Hlen nyní usnadňuje spermiím cestu k vajíčku, proto byste s partnerem měla pracovat na miminku. 

Po menstruaci hlen naopak houstne, je lepivý a znesnadňuje spermiím oplodnění. Také krémovitá konzistence signalizuje, že na oplodnění ještě není správný čas. 

Sledujte svou bazální teplotu během menstruačního cyklu 

Jakmile se probudíte, váš organismus má tzv. bazální teplotu. V době mezi poslední ovulací a další menstruací bývá vyšší až o půl stupně Celsia. Zvýšená teplota vám neradí, abyste měla pohlavní styk. Naopak jasně signalizuje, že vaše snažení by bylo nyní nejspíš zbytečné. 

Všímejte si lepšího čichu při ovulaci 

Ženy více vnímají pachy než muži. Během ovulační fáze mohou být vaše čichové buňky ještě citlivější. Pot vašeho partnera je nasycený mužskými feromony, proto ho také cítíte více. 

Najednou vám mohou vadit výrazné, běžně prodejné parfémy. Naopak vůně založené na přírodních přísadách pro vás zřejmě budou příjemnější. Nejsou totiž tak výrazné.  

Otestujte tělní tekutiny 

Volně prodejné ovulační testy vám změří koncentraci tzv. luteinizačního hormonu (LH) ve slinách či moči. Při ovulaci je jeho hladina vyšší. Také sliny jsou slanější a krystalizují jako mráz na okně. 

Spolehlivý ovulační test není drahá záležitost. Navíc ty slinné můžete používat opakovaně. 

Vnímejte své tělo pro zjištění fáze cyklu 

Zvýšená produkce hormonů v období ovulace může způsobovat vyšší citlivost bradavek, bolest prsou, trhavou bolest v podbřišku, celkovou slabost, nebo dokonce lehké špinění. Všechno zlé je ale k něčemu dobré: bolest značí, že vajíčko už dozrálo a vycestovalo. 

Všímejte si pohledů opačného pohlaví 

Rozšířené zorničky, plnější rty i jemnější pleť v ovulační fázi přispívají k přitažlivosti pro váš protějšek. To, že na vás ostatní muži mohou po uvolnění vajíčka oči nechat, je podle výzkumů zcela přirozené. 

Zajděte si na ultrazvuk při problémech s těhotenstvím 

Pokud se vám dlouhodobě nedaří otěhotnět, můžete požádat vašeho lékaře o vyšetření tenkou sondou zavedenou do pochvy. Díky takzvané ultrazvukové folikulometrii lze sledovat zrání vajíčka ve vaječníku. Jeho velikost je klíčová pro určení data vaší ovulace. 

Součástí vyšetření je i endometrie, při níž se měří výška děložní sliznice. V průběhu cyklu dochází k jejímu rozšíření, což vytváří vhodné prostředí na uhnízdění oplodněného vajíčka. 

Vyzkoušejte ovulační kalkulačku 

Nejen sledováním vašeho těla, ale i matematikou předpovědět nástup plodných dnů. 
Pravděpodobný termín ovulace získáte, pokud znáte obvyklou délku vašeho cyklu. Poté stačí jen odečíst poloviční délku cyklu od data příští očekávané menstruace. 
Za správnost výsledku vám ale ruku do ohně nikdo nedá. Například nemoc či stres mohou totiž narušit pravidelnost menstruace. 

TIP: Plodné dny vypočítáte jednoduše online např. pomocí OVULAČNÍ KALKULAČKY

Čím je váš věk vyšší, tím stoupá nebezpečí, že během cyklu vůbec nedojde k dozrání a uvolnění vajíčka. 

Anovulace: překážka v otěhotnění

Kromě toho mohou mít na ovulaci vliv drogy, léky, alkohol či stres. U hormonů, které produkuje štítná žláza, také hrozí negativní působení na vaši plodnost. 
Anovulaci, neplodný cyklus, může zavinit také obezita, či naopak pod-váha. Rizikovým faktorem je i dlouhodobá fyzická námaha, kam spadá i usilovné sportování. 
  
Ovulace není legrace. Pokud ale poznáte svůj cyklus, máte vyšší šanci, že se na gravitestu brzy objeví dvě modré čárky. Ať vaše snažení co nejdříve plodí ovoce! 

Diskuze k článku

Vojta (neověřeno) | Ne 30.01.2022 00:34

Velmi přínosné... velice děkuji

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA