Přejít k hlavnímu obsahu

Miminko můžete nyní registrovat i on-line

Co zařídit po porodu-miminko-tehotenstvi.cz

Několik dnů po porodu je třeba absolvovat několik nutných administrativních úkonů. Kromě žádosti o rodný list miminka se jedná o registraci novorozence u zdravotní pojišťovny. Jedna z pojišťoven nyní přichází s možností registrace novorozeněte on-line.

Co je třeba po narození miminka zařídit?

Ze zákona musí rodiče dítěte po narození zažádat o:

1. Jeho rodný list, a tedy i o rodné číslo. A to na městském úřadě obce či magistrátu městské části, pod niž spadá porodnice, ve které se miminko narodilo.

2. Registrace miminka u zdravotní pojišťovny. I když se dítě po narození automaticky stává pojištěncem stejné pojišťovny jako jeho matka, vše je potřeba ještě oficiálně potvrdit, a to nejpozději 8 dní po porodu. 

  • Mateřské mléko je pro miminko to nejlepší!

Registrujte miminko u pojišťovny on-line

Maminky po porodu mají spoustu povinností kolem miminka a málo času. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra nyní umožňujeme provést registraci miminka on-line.

K registraci je potřeba uvést kromě jiného rodné číslo uvedené na rodném listě miminka. Celý proces zabere pár minut a novopečení rodiče tak kvůli nezbytné povinnosti nemusí osobně navštívit pobočku.

ZP MV ČR poté údaje z elektronického formuláře ověří a v případě nesrovnalostí rodiče kontaktuje s žádostí o jejich doplnění. Průkaz pojištěnce pak miminku ZP MV ČR posílá obratem poštou. 

Podmínky ke změne pojišťovny

V některých případech je možné registrovat dítě také u zdravotní pojišťovny otce, to ovšem pouze v případě, že matka nespadá pod veřejný zdravotní systém České republiky. To se týká zejména cizinek. Při narození dítěte nelze využít právo na výběr zdravotní pojišťovny.

Pokud si tedy maminka přeje změnit pojišťovnu novorozeného dítěte, může tak učinit vždy jen k 1. dni kalendářního pololetí.

Přihlášku ke zvolené pojišťovně lze podat přes stejný elektronický formulář v průběhu kalendářního pololetí, nejpozději však 3 měsíce před požadovaným termínem.

V praxi je to tedy v období od 1. ledna do 31. března nebo od 1. července do 30. září. 

Tisková zpráva

autor: Kateřina Jíchová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.