Přejít k hlavnímu obsahu

Léčivé objetí aneb proč se mazlit s miminkem

Mazleni s miminkem-těhotenstvi.cz

Proč by se novopečené maminky s miminkem často mazlit, pusinkovat, hladit a tulit? Také sklízíte kritiku od ostatních žen, že takto dítě pouze rozmazlujete? Nenechte se zmást. Vědci by vám sdělili řadu argumentů, proč si maminky mohou dopřávat mazlení se s dítětem tolik, jak jen srdíčko ráčí. 

Mazlení pomáhá rychlejšímu vývoji u dítěte a schopnosti adaptace

Těhotenství máte za sebou a už jste se určitě nemohli dočkat, až vezmete své miminko do náručí. Význam intimního fyzického kontaktu s miminkem odhalil zejména výzkum provedený v dětské nemocnici v Ohiu. Děti, jimž matky dopřávaly mazlení pravidelně a v dostatečné míře, vykazovaly sníženou míru agresivity, vyšší IQ a celkově rychlejší duševní rozvoj oproti „nemazleným“ vrstevníkům. 

Smysl takového kontaktu s rodiči podpořila i studie publikovaná nedávno v odborném magazínu Current Biology. Výzkumný soubor zahrnoval 125 dětí. Část přitom tvořila předčasně narozená miminka, u kterých se již dříve prokázala snížená odezva na dotek. 

Přitom když výzkumníci nechali nedonošence vystavit různým procedurám, včetně držení v rukou, zaznamenali u miminek výrazně zrychlený rozvoj, včetně vývoje schopnosti adaptace. Je ovšem nutné vzít v úvahu, že šlo o „skutečné“ projevy mateřské lásky reprezentované jemnými dotyky na tělo: nikoli o fyzický kontakt vyplývající z běžné péče o miminko, například při krmení či přebalování.

„Fyzický kontakt může skutečně silně ovlivnit rozvoj sociálně-emočních spojů v mozku.“ Shrnula zjištění autorka studie Nathalie Maitrová. 

Hmat se rozvíjí již v rané fázi vývoje smyslového vnímání, dříve než zrak či sluch. Proto doteky představují jeden z významných pilířů života již v poporodním období. Absence přímého fyzického kontaktu způsobí dítěti vážnější následky než jen hluboké rány v srdci. Maitrová proto považuje tento styk za to nejlepší, co mohou maminky svým dětem zajistit!

Skutečnost dokazují i kojenecké ústavy. Přestože miminka jsou materiálně zajištěny, strádají po citové stránce. Nedostatek lásky a tulení se promítne formou opožděnosti ve vývoji. 

Mazlením učíme děti vyjadřovat lásku

Psycholožka Jana Skálová upozorňuje také na korelaci vzájemných doteků pokožky maminky a miminka s budoucím chováním daného potomka ke svým blízkým: a to jak k partnerovi, tak i k dětem. 

„Mazlení a tulení, letmým dotykům a něze se děti učí především od matky. Pokud je to ona nenaučí, schopnost vyjádřit lásku pozdějším sexuálním partnerům a dětem se výrazně sníží,“ sdělila Skálová. 

Jak je známo, dítě totiž přejímá vzorce chování od rodičů. Chladné srdce maminky sotva přispěje k vřelému charakteru jejího potomka. 

Význam obětí přetrvává také u větších dětí 

Jak upozorňuje Skálová, touha po hlazení a dotecích v dětském věku může dokonce převýšit fyziologické potřeby (potrava, teplo,…). To, že dítě chce políbit, pohladit nebo třeba polechtat, reprezentuje přirozenost člověka. Těmito projevy váš potomek dává najevo svou potřebu fyzického kontaktu. 

Některé matky bohužel láskyplný kontakt s dítětem omezují v rámci svého cíle vychovat z potomka silného dospělého, ne „citlivku“. „Tyto matky však netuší, že mohou způsobit pravý opak a že z jejich dítěte může vyrůst vnitřně nejistý člověk, který ke svému bytí potřebuje jediné, a to autoritativní vedení,“ poučuje Skálová.  

Budovat vřelý vztah se svým dítětem se maminkám vyplatí 

Prostřednictvím doteků by maminky měly se svým dítětem budovat vřelý vztah, a to od prvních chvil po porodu. Neváhejte do „tulících her“ zapojit také otce dítěte. Přestože partner nedovede nahradit matčinu náruč, pravidelné mazlení s každým rodičem utváří silné citové pouto. Ať si okolí říká, co chce, dopřávejte dítěti dostatek fyzického kontaktu i v pozdějším věku. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

didi (neověřeno) | Út 21.01.2020 11:12

Obětí???? Snad objetí jako obejmout. Ne?

admin | Út 21.01.2020 11:16

Moc děkujeme za upozornění. Tohle si za rámeček opravdu nedáme, ale znáte to, stane se:))

Gita (neověřeno) | Pá 02.10.2020 22:41

Suprově napsané. S tímto určitě musím souhlasit. Nejen objetí, ale dotek celkově je podle mého názoru pro dítě velmi důležitý.

Baru (neověřeno) | Po 04.01.2021 00:09

Konečně jsem někde objevila své budoucí příjmení! Tato paní je však z ciziny, tudíž žádné ová v příjmení nemá. Tak budu jediná v ČR a také na světě, protože přechylování příjmení zahraničních žen nejsou oficiální. 😀

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA