Přejít k hlavnímu obsahu

Příprava do porodnice. Na co nezapomenout?

Taška do porodnice

Blíží se den, kdy přijde vaše miminko konečně na svět? Pokud právě vrcholí vaše přípravy do porodnice, přečtěte si pár užitečných tipů, které by se vám mohli hodit.

Taška do porodnice – vše pro vaše pohodlí

Možná jste už na internetu našla několik seznamů, ze kterých se vám kvůli jejich délce udělalo mdlo. Nicméně není čeho se bát, v dnešní době jsou porodnice zařízené na opravdu vysoké úrovni a mají vše připraveno za vás. Pokud si tedy právě balíte tašku, myslete především na své vlastní pohodlí, co byste ráda měla s sebou. Máte oblíbenou kosmetiku, polštář nebo chcete mít po ruce müsli tyčinku na posilnění? Dopřejte si vše, co máte ráda. Budete mít dobrou náladu a první chvíle s miminkem si lépe užijete.

Co se vám hodí pro miminko?

balení jednorázových plen pro novorozence, přebalovací podložky, látkové pleny 2-3 kusy (skvělý pomocník při odříhnutí), jemné osušky, vlhčené utěrky bez vůně, krém na opruzeniny, dudlíky)

Doklady

Bohužel, jak už to bývá, všechny důležité doklady budete potřebovat hned od první chvíle. Připravte si do pouzdra - těhotenský průkaz, OP, kartičku pojištění, případně prohlášení o jméně dítěte. Pokud budete mít vše v pořádku, nemocnice už potom další administrativu vyřídí za vás.

Jaké doklady budete potřebovat?

občanský průkaz, kartička pojištěnce, těhotenská průkazka, zdravotní záznamy související s těhotenstvím, vyplněné formuláře ze stránek porodnice, váš i partnerův rodný list, vdané maminky oddací list, svobodné maminky jen rodný list, ovdovělé maminky úmrtní list manžela, rozvedené maminky rozvodový list, prohlášení o jménu dítěte, svobodné nebo rozvedené maminky potvrzení matriky o příjmení po otci, svobodné nebo rozvedené maminky doklad o určení otcovství z matriky

Teplý župan a ponožky

Jak už to po porodu bývá, první dny se zřejmě moc nevyspíte, protože čerstvě narozená miminka mají většinou tendenci být vzhůru hlavně v noci. Pro tyto chvíle je nejlepší mít po ruce pohodlné ponožky a teplý župan, abyste při nočních večírcích s miminkem byla v maximálním pohodlí a hlavně v teple. Čas uteče jako voda a jednou možná budete na první dny v porodnici s láskou vzpomínat.

Co si vzít dále?

zubní pasta a kartáček, šampon, sprchový gel a krém bez vůně, hřeben, intimní gel nebo pěnu na mytí s dubovou kůrou či na bázi stříbra vhodný na období po porodu, kojící košile, klidně i více kusů, pantofle a žabky do sprchy

Porodní plán

Při posledních kontrolách u svého lékaře v porodnici budete společně připravovat tzv. porodní plán. Jedná se o seznam důležitých informací, jak si přejete, aby v ideálním případě porod probíhal. Tento plán zahrnuje různá rozhodnutí, například ohledně léků proti bolesti, které vám smí být podávány při porodu, dále jsou zde choulostivé otázky o nástřihu hráze, případně požadavky na alternativní postupy porodu do vody, ve speciální pozici, a podobně. Smíte si také přát přítomnost vlastní porodní asistentky nebo duly, přestože není součástí personálu v nemocnici. Zvažte předem i rozhodnutí, zda si přejete ihned po porodu nechat uchovat pupečníkovou krev miminka pro uskladnění do banky pupečníkové krve, protože odběr je možný pouze v okamžiku narození děťátka.

Chcete mít partnera u porodu?

Společnost se v otázkách otce u porodu dělí na dva tábory. Některé ženy přítomnost partnera potřebují jako svou emocionální podporu, jiné naopak ve chvílích bolesti a vyčerpání potřebují svůj klid a intimní prostředí s minimálním počtem osob v blízkosti. Domluvit se můžete s tatínkem vašeho miminka na všem předem, ale dobrou zprávou je, že pokud během porodu spontánně změníte rozhodnutí, nic se neděje a personál v porodnici se vašemu přání většinou bez problémů přizpůsobí.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA