Přejít k hlavnímu obsahu

22. týden těhotenství

22. týden těhotenství - Těhotenství.cz

V 22. druhém týdnu těhotenství vypadá miminko už skoro jako novorozenec. Vaše tělo nyní čekají další převratné změny. Zjistěte, jaké příznaky těhotenství můžete zažívat a vše, co potřebujete vědět o vývoji vašeho těla a miminka v tomto týdnu. 

Jak velké je mé miminko ve 22. týdnu těhotenství? 

Pokud máte rádi srovnávání s ovocem, vaše dítě nyní odpovídá velikosti kokosového ořechu. Jestli ne, má velikost jako malá panenka nebo balení cukru. To znamená zhruba 20 centimetrů. Váží zhruba 350 gramů. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se děje s mým miminkem ve 22. týdnu těhotenství? 

Už je skoro na vlas podobné novorozenci. Má jasně vidět rty, víčka, obočí, a dokonce i drobné zubní pupeny. I přes přilepená víčka umí lépe vnímat světlo a tmu. Také se mu zdokonaluje sluch: nyní dovede slyšet váš hlas, tlukot srdce, zvuky proudící krve, a dokonce i bublání žaludku. 

11 nejčastějších příznaků, které na sobě můžete zpozorovat ve 22. týdnu těhotenství 

1) Větší chuť na sex 

Jeden z mála příznaků, které jsou pozitivní (nebo alespoň ne vysloveně negativní). Vaše hormony kolísají jako na horské dráze, a to žene libido do výšin. 

PŘEČTĚTE SI VÍCE NA TÉMA SEX V TĚHOTENSTVÍ:

10 nejčastějších otázek o sexu v těhotenství

Nejlepší sexuální polohy v těhotenství

Sex v těhotenství a vše kolem něj, co vás zajímá

Nejlepší sexuální polohy v těhotenství

2) Strie 

Pajizévky a strie má na svědomí rostoucí kůže. Ta se rozpíná tak rychle, že pod povrchem praská. Strie vám bohužel už nikdy zcela nezmizí. Dobrou zprávou je, že zhruba do roka vyblednou.  

Na trhu navíc najdete hromadu přípravků proti striím. Poskytnou vám překvapující výhody, třeba hydratují pleť a příjemně voní. 

3) Otoky nohou 

Tento příznak jste mohla pocítit i v minulých týdnech. Během gravidity stoupá množství mnoha tělních tekutin. Drobnější otoky jsou proto běžná záležitost a po porodu po nich nezbude ani památky. Pokud se však otoky rychle šíří, zvětšují nebo bolí, je na místě lékařská pomoc. 

4) Poševní výtok 

Doufala jste, že se ho v tomto týdnu konečně zbavíte? Víme, jak trapně se kvůli němu cítíte a že vám nejspíš na každém kroku znepříjemňuje život. Za vaginální výtok může zvýšené proudění krve. Jestli teď toužíte po hrátkách v posteli, kvůli výtoku je nerušte. Tato tekutina překvapivě dovede sex usnadnit a vytvořit z něj lepší zážitek. 

5) Silnější, delší a krásnější vlasy 

Mezi řadou nepříjemných příznaků se schovává i pár příznivých. V těhotenství vám vlasy pomaleji padají. A bonus: jsou lesklejší a pevnější než kdykoli předtím. 

6) Více chlupů 

„Vlasy“ vám bohužel více porostou nejen na hlavě, ale po celém těle (proč má všechno stinnou stránku?!). Rozbouřené hormony vás obdarují „krásnými“ chloupky na bradě, nad horním rtem, na čelisti, na tvářích, případně jinde. Trocha vám jich může vyrašit i na zádech, břiše, na nohách i rukách. Pokud vám vadí, můžete se jich zbavit pinzetou, voskováním nebo žiletkou. 

7) Větší a tmavší bradavky 

Vaše poprsí je teď nejspíš dějištěm mnoha změn. Bradavky se mohou zvětšit a chytit tmavší odstín. Tmavnout začíná i dvorec, který navíc roste. Na prsou si můžete všimnout viditelnějších modrých žil. 

8) Odbarvená pleť 

Jak stoupá hladina hormonu melaninu, mohou vám na obličeji vyrašit tmavší skvrny. Ochrání vás opalovací krém s vysokým faktorem a klobouk. Nebo na to jděte jednoduše: při parném odpoledni se zdržujte ve stínu. 

9) Bolest zad 

Doslova chronický příznak těhotenství. Koneckonců nosíte pár kil navíc a rostoucí bříško mění vaše těžiště. Čím více se blížíte porodu, tím znatelněji se mění postavení a sklon pánve. Navíc dochází k uvolňování svalů a vazů. A to vše „jen“ pro to, aby děťátko získalo co nejvíc prostoru. 

PŘEČTĚTE SI VÍCE NA TÉMA BOLEST ZAD:

Bolesti v těhotenství. Zjistěte, co se děje…

80 % žen trpí v těhotenství bolestmi zad a otoky nohou: mnohdy kvůli špatné obuvi

Masáž v těhotenství: dopřejte úlevu tělu a pohodu svému miminku

10) Proměna pupíku 

Spoustě žen, kterým pupík nevykukoval, právě v těhotenství vyleze. Může za to velká děloha, která se rozpíná do všech stran, a tím tlačí především na stěnu břišní. Takový pupík může divně vypadat i bolet. Nebojte se ale, v období mateřství se vám opět vrátí do normálu. 

11) Změny nehtů 

Každá žena to může mít jinak: jedné rostou nehty jako o život, jiné se třepí, a další se dokonce lámou. 

Co se děje s mým tělem ve 22. týdnu těhotenství? 

Není překvapující, že vám stále roste těhotenské bříško. Na vašem těle se ale mění mnohem víc věcí.  

Nejspíš jste si všimla, jak vám na chodidlech vyrašily nehezké otoky. Jedná se o tzv. edém v těhotenství. K jeho vzniku přispívá také těhotenský hormon relaxin, který uvolňuje vazy v chodidle, a kosti tak pod nimi mohou volně růst. Chodidla se ve výsledku mohou zvětšit o půl, nebo dokonce o celé číslo. Nesnažte se je natlačit do vašich botiček na podpatcích. Raději si pro vaše těhotenství zakupte prostorné a pohodlné boty. Pokud trváte na podpatku, spokojte se s maximální výškou 5 centimetrů. I na něm s těhotenským bříškem udržíte rovnováhu jen tak tak. 

Co by měla těhotná žena udělat ve 22. týdnu těhotenství? 

Šlápněte na brzdu: Během gravidity jsou závratě a motání hlavy celkem běžné. Spoustu vaší krve si totiž „rezervovala“ děloha, aby se mohl plod bez problému vyvíjet. Zvykněte si vstávat pomalu, aby se krevní tok stihl přizpůsobit. 

Svačte: zapomeňte na tři velká jídla denně, po kterých rychle stoupne hladina cukru v krvi. V těhotenství se vyplatí jíst menší porce v kratších a pravidelných intervalech. Mějte vždy po ruce zdravé svačinky. Pár nápadů: oříšky, rozinky nebo ovoce jako je banán, jablko či mandarinka bez semínek. Aby na vás nepřišla únava, dostatečně pijte. Pokud cítíte, že se kvůli závratím se každou chvíli složíte na podlahu, sedněte si a položte si hlavu mezi kolena. Krev se vám brzy navrátí do mozku a motání hlavy bude minulostí. 

JAK SE NEJLÉPE STRAVOVAT V TĚHOTENSTVÍ?

10 nej potravin v těhotenství - několik tipů na zdravou výživu pro vás a vaše miminko

Maminky jezte v těhotenství ryby, podpoříte duševní rozvoj nejen u sebe ale i u miminka

Co nejvíce zajímá těhotné ženy ve 22. týdnu těhotenství? 

Jak velké těhotenské bříško bych měla mít ve 22. týdnu těhotenství?

Bříško těhotné ženy nyní měří běžně 22 až 24 centimetrů od pánevní kosti k vršku dělohy. 

Dá už o sobě miminko vědět už ve 22. týdnu těhotenství? 

První pohyby miminka ucítíte mezi 20. až 22. týdnem. Vícerodičky je mohou zaznamenat o něco dříve. To, jak budou silné a časté, závisí však zcela na vaší váze před otěhotněním a na tom, v jaké poloze miminko leží. 

Stalo se ve vašem 22. týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

ČTĚTE DÁLE:

Změny, které budou probíhat v těhotenství ve vašem těle, mohou také zvyšovat vaše libido. Určitě to ale neplatí pro všechny těhotné. Jaké jsou nejlepší sexuální polohy pro těhotné?

Limit „životaschopnosti" pro předčasně narozené děti je mezi 22 a 25 týdnem těhotenství

Většině maminek není třeba jistě tuto zeleninu představovat.Víte ale, že rukolu můžete zařadit do jídelníčku právě v těhotenství s cílem získat důležitou kyselinu listovou? A nejen pro těhotné je rukola skvělá.

Porodní plán shrnuje představy vás - rodičky o blížícím se porodu. Tento porodní plán předejte při příchodu na porodní sál porodní asistence, která vás bude přijímat. Svůj porodní plán si můžete vytvořit zde.

22. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA