Přejít k hlavnímu obsahu

13 dovedností, které při péči o miminko musíte znát

13 dovedností, které při péči o novorozence musíte znát - Těhotenství.cz

Blíží se vám termín porodu a s ním spousta nových dovedností, které budete muset při péči o novorozence znát. Víte co vše vás čeká?

1. Přebalování

Plenky můžete používat buď látkové – pratelné, nebo jednorázové. Co do ekologičnosti jsou dopady obou variant zhruba stejné. Je tedy pouze na vás, kterou možnost zvolíte.

2. Krmení

Nejlepší variantou krmení miminka je samozřejmě kojení. Čtete také: Co dělat pokud se při kojení potýkáte s problémy a Doporučení k zavádění příkrmů.

3. Zavinování

Zavinování vám může pomoci, aby se novorozené miminko cítilo v bezpečí a pěkně spinkalo např. na odpolední procházce - zavinovačka mu bude připomínat útulnost v mateřském lůně – je ale důležité dozvědět se, jak správně a bezpečně na zavinování miminka.

4. Umývání

Pokožka novorozence je citlivá, takže nepotřebuje koupel každý den. Obličej a zadeček, ale čistěte mokrou žínkou nebo vatičkou.

5. Mazlení

Pouto mezi vámi a vašim dítětem se může vytvořit ihned nebo bude potřebovat trochu času. Oční kontakt, dotýkání a jemné hlazení toto pouto jen podpoří.

6. Masáž

Masáže dokáží miminko zklidnit před spaním, pomohou od bolesti bříška atd. Pro správný postup jak malé tělíčko masírovat si ale vyhledejte speciální kurz masáže kojenců!

7. Uklidnění

Důvodů proč může miminko plakat je spousta. Stále existují chytré způsoby, jak pláč „dekódovat“ a miminko uklidnit.

8. Chování a nošení

Dokud miminko neudrží samo svoji hlavičku, bude potřebovat oporu – držení miminka pod zadečkem a za zády, kdy má zároveň opřenou hlavičku o vaše tělo je nejdůvěrnější způsob chování. Pokud potřebujete mít ruce volné, zkuste použít nosič – šátek na nošení miminka nebo klokánek. Pozor ale při jeho výběru.

9. Odříhnutí

Pokud se dítěti dostane při kojení nebo krmení vzduch do bříška, bude se cítit nepříjemně. Ulevíte mu tak, že ho zvednete, aby mělo hlavičku přes vaše rameno, jednou rukou mu podepřete zadeček a druhou mu jemně masírujte záda nebo na ně zlehka poklepávejte.

10. Koupání

Při koupání miminka je nutné dodržet několik základních postupů, např. si ohlídat správnou teplotu vody. Více o "jak koupat miminko". Pro koupání miminka můžete přikoupit různé pomůcky, jako podložky do vaničky nebo přímo speciálně tvarované vaničky.

11. Zvedání

Může to vypadat snadně, ale buďte opatrní. Malé miminko musíte zvedat oběma rukama – jednu ruku zasuňte pod krk a podepřete mu hlavičku, druhou pod zadeček a souměrně miminko zvedněte.

12. Převlékání

Určitě chcete mít miminko krásně nastrojené. Ale pozor – miminka se obvykle velmi nerada oblékají a svlékají. Vadí jim náhlý pocit holé pokožky a přetahování oblečení přes hlavu. Mějte proto vždy kojenecké oblečení nachystané a po ruce. Nikdy nenechávejte miminko o samotě např. na přebalovacím pultu!

13. Péče o nehtíky

Novorozenec se může svými nehty lehce poškrábat, je proto nutné je opatrně každé 3-4 dny upravovat.

autor: Tehotenstvi.cz
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA