Přejít k hlavnímu obsahu

16. týden těhotenství

Středa 11. Leden 2012 16:08

16. týden těhotenství resp. na jeho konci váží dítě 135 g a jeho délka je kolem 16 cm. Vstupujete do druhé fáze těhotenství. Vaše děťátko se již podobá člověku.

Dítě zesiluje

Dítě zesiluje, má vyvinuté nohy a ruce, jeho uši vnímají zvuky, funguje hmat a chuťové pohárky, vyvíjí se chrup, rostou vlásky, řasy a obočí, tvoří se imunitní systém. Tělíčko je pokryto jemným chmýřím - lanugem.

Na končetinách se vytvořily klouby, vyvíjí se pevné kosti. Kůže je průhledná, je vidět cévní systém děťátka. Silněji kope. Má vyvinuté po­hlavní orgány.

Na ultrazvuku můžeme pozorovat, jak si cucá paleček nebo škytá. Blíží se den, kdy poprvé zaznamenáte život ve vašem bříšku.

Miminko má v děloze dostatek prostoru a vy začnete vnímat jemné dotyky a pohyby malých nožek. Ženy - vícerodičky jsou k prvním projevům dítěte vnímavější, proto je zaznamenávají dříve než prvorodičky. Tedy asi kolem 18. týdne těhotenství.

První pohyby

Prvorodičky objevují první pohyby až kolem 20. týdne. Tyto pocity jsou velmi subjektivní. Často se setkáváme s tím, že se žena, která se na miminko velice těší a je to její „vytoužené" těhotenství, často raduje z prvních pohybů mnohem dříve, než žena, která má spoustu práce a na sledování těhotenství jí nezbývá mnoho času.

Velikost plodu v 16. týdnu těhotenství je srovnatelná s avokádem

Kromě pravidelných kontrol u gynekologa vás čekají některá speciální vyšetření. Jaké jsou vyšetřovací a diagnostické metody ve 2.trimestru těhotenství?

TIP: Masáž v těhotenství může být velmi prospěšné pro vaše fyziologické, psychické a emocionální zdraví po celou dobu devíti měsíců.

80 % žen trpí v těhotenství bolestmi zad a otoky nohou, i ve vysokém stupni gravidity však nosí podpatky

16 týden těhotenství diskuze

16. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týdenDalší týden

autor: Tehotenstvi.cz