Přejít k hlavnímu obsahu

11 příznaků porodu aneb jak poznat přicházející finále těhotenství?

Příznaky porod

Událost, kterou jste očekávala (s nervozitou) dlouhé měsíce: narození dítěte! Přestože se strach z pozdního příchodu do porodnice jeví jako iracionální, tato situace může nastat. I některé vícenásobné maminky nedovedou určit, zda porod už „klepe na dveře“. Objevte typické znaky blížícího se porodu.

Každá jsme jiná

Jak porod ucítím? Jak dlouho potrvá? Jak poznat, že tentokrát se nejedná pouze o falešný poplach?

To jsou nejčastější otázky těhotných žen. Dopátrat se odpovědi přitom není tak jednoduché, jak se může zdát. Každý porod je totiž odlišný. Ovšem znalost toho, co vše se může při blížícím se porodu dít s vaším tělem, vám může značně usnadnit předpověď jeho příchodu.

Jaké jsou tedy příznaky skutečnosti, že se miminko již „vydalo na cestu“?

Otevírání děložního hrdla

Váš děložní krček se také připravuje na porod. Během několika dnů až týdnů před narozením dítěte probíhá jeho dilatace, zkracování a ztenčování. Na vašich posledních týdenních prohlídkách v těhotenství lékař pravděpodobně bude tyto změny sledovat.

Každé těhotenství je jedinečné. Pomalá dilatace, případně její naprostá absence, proto není důvod k obavám. Uvidíte, že se věci brzy dají do pohybu. 

Pokles bříška

Jestliže jste prvorodička, vaše dítě začne sestupovat do porodních cest několik týdnů před začátkem porodu, obvykle dva až čtyři týdny.

Při dalších porodech vám bříško poklesne obvykle až těsně před příchodem porodu. Vaše miminko se polohuje tak, aby mohlo opustit dělohu, ideálně tedy dosáhne levého předního postavení.

Možná máte pocit, že se kolébáte ještě více než doposud. Nyní se pravděpodobně stanou návštěvy toalety ještě častějšími. Dobrá zpráva je, že získáváte více prostoru na dýchání, jelikož se plod vzdaluje od vašich plic.

Větší křeče a bolesti zad

Zejména vícerodičky mohou s blížícím se porodem začít pociťovat křeče a bolesti v dolní části zad a tříslech. Vaše svaly a klouby se v rámci přípravy na narození dítěte natahují a posouvají.

Pocit „uvolněných kloubů“

Vlivem hormonu zvaného relaxin jsou během těhotenství vazy a svalové tkanivo volnější. Mimochodem, tento hormon je také zodpovědný za neobratnost nastávajících maminek.

Krátce před porodem můžete zaregistrovat fakt, že měkké tkáně po celém vašem těle se ještě více rozvolňují, a to zejména v oblasti pánve. Nejvíce se uvolňují vazy ve sponě stydké. Tomuto procesu se odborně říká rozvolňování pánve. Tělo se takto přirozeně pokouší miminku co nejvíce usnadnit cestu na svět, která vede právě přes pánev.

Máte nutkání odpočívat nebo hnízdit

Váháte, zda je nyní tématem první, nebo třetí trimestr? Vzhledem k hyperaktivnímu močovému měchýři a pocitu vyčerpání vám může připadat, že jste se navrátila v čase.

Vaše těhotenské bříško spolu se stlačeným močovým měchýřem a dalšími orgány pravděpodobně značně komplikuje váš spánek během posledních dnů, ovšem často i týdnů těhotenství. Neváhejte si dopřávat šlofíky, dokud ještě miminko nepřišlo na svět.

Některé nastávající maminky přitom nemají na spánek ani pomyšlení, nýbrž chytí druhý dech díky instinktu hnízdění. Snaha zajistit dítěti bezpečné a klidné místo k životu není na škodu. Pouze mějte na paměti, že všeho moc škodí a údržba domácnosti má v těhotenství specifická omezení.

Průjem

Během gravidity se neuvolňují pouze svaly v děloze v rámci přípravy na porod, nýbrž svalstvo celého těla, včetně svalů konečníku. Tento stav může vyvolat průjem, s nímž během těhotenství již pravděpodobně máte dost zkušeností.

Tento příznak těhotenství je nepříjemný, ovšem zcela přirozený. Pouze si zajistěte dostatečnou hydrataci a pamatujte, že tato nepříjemná záležitost značí dobrou věc. 

Zastavení váhového přírůstku, případně úbytek hmotnosti

Na konci těhotenství už obvykle nepřibíráte. Některé maminky dokonce mohou shodit kilo či dvě. Opět se jedná o normální stav, jenž nijak neohrozí vaše dítě ani jeho tělesnou hmotnost. Zatímco miminko stále přibývá na váze, u vás se děje pravý opak vzhledem k nižší hladině plodové vody, častějším zastávkám na toaletě, eventuálně i kvůli zvýšené fyzické aktivitě. 

Ztráta hlenové zátky

Na konci těhotenství můžete zaregistrovat odchod hlenové zátky, která dosud sloužila jako těsnění a výplň kanálku děložního čípku, čímž chránila plod před infekcemi a poraněním. Tato zátka svým vzhledem připomíná nosní hlen. Útvar vyjde ven najednou, nebo po kouscích. V takovém případě přitom část zátky může zůstat v těle až do doby porodu.

Změna barvy a konzistence poševního výtoku

V posledních dnech před porodem můžete očekávat zvýšený a hlenovitý výtok, který v některých případech nabývá růžové barvy. V hlenu se totiž mohou objevit stopy krve.

Tento stav obvykle poukazuje na skutečnost, že porod je již za dveřmi. Jestliže však není doprovázen kontrakcemi nebo rozvinutím branky na 3–4 cm, narození miminka proběhne pravděpodobně až za několik dní.

Prasknutí plodové vody

Přestože americké filmy ukazují, že porod zahájí odtok plodové vody (samozřejmě v luxusní restauraci při romantické večeři), šance, že se tak ve skutečnosti stane, je nízká.

Prasknutím vaku blan se ohlašuje zhruba 10 % porodů. Nevěřte proto filmům.

Silnější a častější kontrakce

Kontrakce představují jeden z prvotních příznaků porodu. Tedy pokud jsou „pravé“. Před „skutečnými“ kontrakcemi se nastávající maminky obvykle setkají s takzvanými poslíčky neboli Braxton-Hicksovými kontrakcemi. Tyto cvičné kontrakce nejsou určeny k vypuzení miminka z těla, nýbrž k přípravě dělohy na porod. Přitom se mohou objevit až několik měsíců před porodem.

Jak tyto kontrakce odlišit od skutečných? Podívejte se na jejich rozdíly:

Fyzická aktivita posiluje kontrakce, zato tlumí poslíčky.

Na rozdíl od kontrakcí při změně polohy poslíčci obvykle odejdou.

U skutečných kontrakcí postupem času narůstá frekvence i bolestivost, přičemž mají tendenci objevovat se v pravidelných časech. Jednotlivé kontrakce nemusejí nutně být čím dál více bolestivější; intenzita však vzrůstá postupem času s tím, jak postupuje porod. Ani frekvence mezi jednotlivými sériemi kontrakcí nemusí nutně vzrůstat, ovšem v dlouhodobém horizontu zaregistrujete tuto tendenci. Zato Braxton Hicksovi kontrakce vznikají a mizejí aniž by postupně nabývaly na intenzitě.

První porodní kontrakce, přicházející obvykle ve 20–30minutových intervalech, vám možná budou připomínat silné menstruační křeče, žaludeční nevolnost nebo tlak v podbřišku. Může se objevit také bolest v kříži nebo bolest vystřelující po stehnech dolů.

Mějte však na paměti, že lokace bolesti není příliš spolehlivým indikátorem reálnosti kontrakcí, neboť též poslíčky lze cítit na všech těchto místech.

Stále si nejste jistá, kdy zavolat na manžela, že je čas odjet do porodnice? Pokuste se tím nestresovat. V době před porodem se velmi často setkáváte s lékařem či porodní asistentkou. Tito odborníci mají své metody a zkušenosti pro odhalení příznaků porodu.

Co dělat, když se chystám rodit?

Máte-li pocit, že porod již přichází, lékař vám pravděpodobně poradil, jak se máte v takové situaci zachovat. Klasická je instrukce typu: „Zavolejte mi, až budou kontrakce přicházet alespoň hodinu v pětiminutových intervalech.“

Kontrakce nebudou od sebe zcela stejně rozmístěny. Stanou-li se však relativně konzistentními, bolestivými a déletrvajícími, kdy délka přesáhne 30 sekund, nastal čas poradit se s lékařem.

Jestliže si nejste jistá, zda přichází porod, kontaktujte telefonicky vašeho lékaře, který je schopen vám uvést věci na pravou míru a rozlišit fakta od domněnek. Nebojte se zavolat mimo ordinační hodiny.

Lékař ví, že toto jeho práce obnáší.

Neváhejte kontaktovat lékaře v těchto situacích:

  •     Krvácení nebo jasně červený výtok (nikoli hnědý ani růžový)
  •     Prasklá voda, a to zejména v případě, že má tekutina hnědou či zelenou barvu. Tento stav může značit přítomnost mekonia (první stolice miminka). Hrozí, že dítě jej požije během porodu.
  •     Rozmazané či dvojité vidění, silná bolest hlavy, vysoký krevní tlak nebo náhlé otoky. Může se jednat o příznaky preeklampsie, která vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

 Miminko vám dá vlastními způsoby najevo, že se chystá přijít na svět. Užijte si poslední dny či týdny těhotenství, než se stanete rodičem.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA