Přejít k hlavnímu obsahu

19. týden těhotenství

Úterý 10. Leden 2012 18:48
19. týden těhotenství - Těhotenství.cz

Zvětšení bříška je již tak markantní, že jej nelze utajit.

Většina maminek již cítí pohyby svého potomka. Umí nejen kopat nohama a šermovat rukama, ale hladí se, hraje si s pupeční šňůrou, strká si prsty do pusy, škytá, otvírá pusinku, polyká plodovou vodu, močí, vylučuje obsah střev. Měří asi 23 cm a váží kolem 250 g. V případě rizika vývojové vady nebo při věku matky nad 35 let se v této fázi gravidity provádí amniocentéza.

Jde o vyšetření plodové vody. Získá se píchnutím tenké jehly do dutiny děložní, pod kontrolou ultrazvuku tak, aby plod nebyl poraněn. Riziko potratu v důsledku invazivního výkonu se udává asi na 0,5-1%.

O výsledku vyšetření jsou rodiče detailně informováni. V případě prokázané vady pak jedině oni mají právo rozhodnout, zda se těhotenství ukončí, nebo bude pokračovat i za cenu narození poškozeného dítěte.

Velikost plodu v 19. týdnu těhotenství je srovnatelná s mangem.

Velikost plodu v 19.týdnu těhotenství

19. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Už jste v půli cesty! Do teď jste přibrala asi 10 kilo. Kolik byste měla v těhotenství přibrat v ideálním případě?

Pokud jste pití kávy dosud neomezila, tak to udělejte. Kofein je stimulant, to může způsobovat nespavost a okrádat vás o vzácný spánek. Také přispívá k pálení žáhy. Na jaké potraviny si dát dále v těhotenství pozor?

Pomalu je čas začít vybírat jméno pro dítě. Nechte se inspirovat: Jaká byla nejoblíbenější dětská jména v roce 2014? Jaká jména se dávala před 100 lety?

V průběhu těhotenství rozhodně nezahálejte a nenechejte nic náhodě. Pří­pravě na příchod děťátka se věnujte průběžně a to jak po stránce tělesné, tak i duševní. Více o psychické přípravě a tělocviku v těhotenství zde.

Jedno z vyšetření, které vás v této době čeká je CTG kardiotokograf - jedná se o monitorování srdeční frekvence plodu a zároveň děložních stahů. Účinně a spolehlivě odhalí nitroděložní tíseň při nedostatku kyslíku.

Předchozí týdenDalší týden