Přejít k hlavnímu obsahu

19. týden těhotenství

19. týden těhotenství

V devatenáctém týdnu těhotenství se vašemu dítěti vyvíjejí plíce a začíná se mu tvořit průdušnice. Zatímco se už pomalu balíte na screening na 20. týdnu, můžete cítit jeho první pohyby. Zjistěte, jaké příznaky vás mohou překvapit tentokrát. Co vaše tělo a miminko v tomto týdnu dělá? Zvětšení bříška je již tak markantní, že jej nelze utajit.

Většina maminek již cítí pohyby svého potomka. Umí nejen kopat nohama a šermovat rukama, ale hladí se, hraje si s pupeční šňůrou, strká si prsty do pusy, škytá, otvírá pusinku, polyká plodovou vodu, močí, vylučuje obsah střev. V případě rizika vývojové vady nebo při věku matky nad 35 let se v této fázi gravidity provádí amniocentéza.

Jde o vyšetření plodové vody. Získá se píchnutím tenké jehly do dutiny děložní, pod kontrolou ultrazvuku tak, aby plod nebyl poraněn. Riziko potratu v důsledku invazivního výkonu se udává asi na 0,5-1%.

O výsledku vyšetření jsou rodiče detailně informováni. V případě prokázané vady pak jedině oni mají právo rozhodnout, zda se těhotenství ukončí, nebo bude pokračovat i za cenu narození poškozeného dítěte.

Jak velké je mé miminko v 19. týdnu těhotenství? 

Vaše rostoucí miminko měří už bezmála 15 centimetrů a může velikostí konkurovat mangu! Vlivem růstového spurtu, který tento týden zažívá, váží 240 gramů. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se děje s mým miminkem v 19. týdnu těhotenství? 

Ačkoli miminko vypadá velice vyzáble, tento týden se v něm začíná ukládat tělesný tuk. Také ho pokryje voskovitá látka, které se odborně říká mázek (vernix caseosa). Je bílý, kluzký a skládá se z odumřelých kožních buněk, jemného chmýříčka a mazu. Jeho součástí je i voda a široká směs lipidů. 

Pokud vám to příliš "nevoní", věřte, že tato látka má super důležité poslání: chrání jemnou a citlivou pokožku miminka před působením plodové vody, v které bydlí. Bez mázku by vypadalo, jako by strávilo devět měsíců ve vaně. 

Přestože miminka sundávají „kabát z mázku“ před porodem, existují výjimky, zvlášť předčasné narozená miminka, které si jeho část vezmou na svět. Porodní asistentka ale látku setře. Mázek přitom hraje důležitou roli pro vývoj dítěte nejen v děloze, ale i po porodu. 

V 19. týdnu začíná pokožka dítěte získávat „správnou“ barvu díky tzv. melanocytům: kožním buňkám, které produkují pigmentový melanin. Tento proces přetrvá i po porodu až do jeho dětství. 

Miminko je nyní v děloze neposedné a jeho časté pohyby nejspíš začnete pociťovat mezi 18 týdnem těhotenství20. týdnem těhotenství. U každé ženy a miminka se to však různí. To, že dlouhou dobu nic necítíte, neznačí, že by bylo s děťátkem něco špatně. Velmi záleží na jeho poloze: Pokud tělíčko plodu směřuje dovnitř vašeho těla, jen velmi obtížné zaznamenáte první pohyby. Určitou roli hraje i vaše váha: čím jste hubenější, tím dříve si můžete kopání všimnout. Nedělejte si starosti, že miminko ještě necítíte. Do pár týdnů to jistě přijde! 

8 nejčastějších příznaků, kterých si všímat v 19 týdnu těhotenství

1. Křeče nohou 

Bohužel se nejsilněji projevují v noci, když ležíte v posteli. Proč vás obírají o tak důležitý spánek, nikdo neví. 

Až příště křeče udeří, zkuste nohu narovnat a mírně natočit kotník a prsty směrem k holeni. 

2. Ucpaný nos 

Už v předchozích týdnech vám těhotenské hormony mohly nadělit otok nosní sliznice, a tím ztěžovat dýchání. Nos vám může uvolnit jednoduchý trik: zacpěte si jednu nosní dírku a druhou vyfoukněte vzduch.  

3. Bolest, kde si vzpomenete 

Může vás postihnout prakticky kdekoli: na břiše, v kyčli, třísle,… Máte poměrně jistotu, že o sobě dá vědět tento týden oblý děložní vaz a spodní část břicha. Viníkem jsou svaly, které se napínají, aby uvolnily místo pro miminko. 

Bolest kyčlí vám může narušit dobrý spánek. Proto zkuste usínat na vaší oblíbené straně s polštářem mezi koleny. Nebo si můžete pořídit těhotenský polštář. 

4. Bolest zad 

Ano, další bolesti. Rozšiřující se děloha vyvíjí stále větší tlak na dolní část zad. Pokud vás trápí tyto nepříjemné pocity, nepřetěžujte se: dejte si pauzu od cvičení a nezvedejte těžká břemena. 

ČTĚTE TAKÉ:

Bolest zad v těhotenství

80 % žen trpí v těhotenství bolestmi zad a otoky nohou. mnohdy kvůli špatné obuvi

5. Zácpa 

Typický příznak těhotenství. Aby se vaše střeva neucpávala ještě více, stojí za to věnovat pozornost vašemu jídelníčku včetně doplňků stravy, které užíváte. Železo totiž může zhoršovat projevy zácpy. Na místě je i konzultace s lékařem či porodní asistentkou. 

6. Zvýšený apetit 

Máte stále vlčí hlad? To proto, že vaše miminko roste a vyžaduje spoustu energie. Proto mějte vždy při ruce zdravé svačinky. Ne chipsy! 

7. Motání hlavy a závratě 

Rostoucí děloha vyvíjí tlak na cévy. Navíc vyžaduje tolik krve, že už nemusí zbýt dostatek pro ostatní orgány. Na omdlení vám může být při nevyvážené stravě, kdy vám klesne hladina cukru v krvi. Jezte proto pravidelně a často menší porce jídla. Také vždy mějte na blízku kousek pečiva či ovoce, které vám pomůže rychle navrátit hladinu glykémie do optimální úrovně. S mžitky před očima má co do činění i dehydratace. Nezapomínejte tedy dostatečně pít, nejlépe čistou vodu. 

ČTĚTE TAKÉ:

Bolesti v těhotenství. Zjistěte, co se děje

8. Rozmazané vidění 

Zní to děsivě, ale je to častý a zcela normální příznak gravidity. Zhoršené vidění způsobují tekutiny, které se vám hromadí v očích. Ničeho se nebojte, ale o situaci raději informujte praktického lékaře nebo porodní asistentku. 

Co se děje s mým tělem v devatenáctém týdnu těhotenství? 

Najednou vám nošení kontaktních čoček může způsobovat nepohodlí. Navíc vás nejspíš potrápí lehce rozmazané vidění. Ať už vám tyto změny připadají jakkoli děsivé, v graviditě nejde o nic výjimečného. Viníkem jsou těhotenské hormony, které dají rozkaz k hromadění tekutin v očích, což vede ke změnám v zakřivení oka. Hormony dokonce ovlivňují tvorbu slz. Vaše oči bývají v těhotenství ve výsledku mírně suché a drsné. 

Tyto „hororové“ změny naštěstí trvají jen chvilku, že je zbytečné běžet k lékaři pro předpis. Ovšem pokud čelíte vážným problémům se zrakem, může jít o známku gestačního diabetu nebo vysokého krevního tlaku. O takovém stavu by měl rozhodně vědět váš lékař, případně porodní asistentka. 

Co bych měla udělat v 19. týdnu těhotenství? 

Vyhledejte si předporodní kurzy. Na přihlášku je nejspíš ještě brzy. Na některé kurzy navíc přijímají třeba až od třetího trimestru. Je ale nejvyšší čas poohlédnout se po kvalitních kurzech v okolí. Podívejte se na ověřené tipy, jak najít ten nejlepší. 

Sjednejte si návštěvu u zubaře. Věděla jste, v závislosti na vaší zdravotní pojišťovně máte u zubaře různé cenové výhody? Bílé plomby dokonce poskytuje stát zdarma všem těhotným ženám. Ačkoli nemusíte trpět problémy s dásněmi, v těhotenství postihnou až 50 % žen. Návštěvu můžete zatím brát jako prevenci. Pokud vám k tomu nebrání specifické důvody, vyjednejte si u zubaře termín. 

CTĚTE TAKÉ:

Proč navštěvovat porodní kurz

Tipy, jak pečovat o zuby, když jste těhotná

Stalo se ve vašem devatenáctém týdnu těhotenství cokoli zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku! 

Tipy na další články

19. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Už jste v půli cesty! Do teď jste přibrala asi 10 kilo. Kolik byste měla v těhotenství přibrat v ideálním případě?

Pokud jste pití kávy dosud neomezila, tak to udělejte. Kofein je stimulant, to může způsobovat nespavost a okrádat vás o vzácný spánek. Také přispívá k pálení žáhy. Na jaké potraviny si dát dále v těhotenství pozor?

Pomalu je čas začít vybírat jméno pro dítě. Nechte se inspirovat: Jaká byla nejoblíbenější dětská jména v roce 2014? Jaká jména se dávala před 100 lety?

V průběhu těhotenství rozhodně nezahálejte a nenechejte nic náhodě. Pří­pravě na příchod děťátka se věnujte průběžně a to jak po stránce tělesné, tak i duševní. Více o psychické přípravě a tělocviku v těhotenství zde.

Jedno z vyšetření, které vás v této době čeká je CTG kardiotokograf - jedná se o monitorování srdeční frekvence plodu a zároveň děložních stahů. Účinně a spolehlivě odhalí nitroděložní tíseň při nedostatku kyslíku.

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA