Přejít k hlavnímu obsahu

10. týden těhotenství

Pátek 13. Leden 2012 14:51

10. týden těhotenství většina nastávajících matek již navštěvuje poradnu pro těhotné. Silácké řeči typu: "co bych se namáhala chodit k doktorovi, jsem těhotná a co?" nejsou na místě. Poradna je nejen pro matku. Sledováním jejího zdravotního stavu vlastně hlídáme i nenarozené dítě.

Kontakt s lékařem

Kontakt nastávající matky s lékařem a ženskou sestrou by měl vytvořit vztah porozumění a spolupráce na jejímž konci je zdravý novorozenec. Poradna má za cíl nenařizovat, ale radit. Při komplikacích pak účinně zasahovat ve prospěch ženy i plodu.

Těhotenská průkazka

Nastávající matce je vystavena těhotenská průkazka. Obsahuje nacionále (jméno, datum narození, bydliště, rodná čísla rodičů), údaj o poslední menstruaci a datu předpokládaného porodu, záznamy o předchozích těhotenstvích, nemocích, rozměry pánve, výška, výchozí váha.

Pravidelně je sledována moč, krevní tlak, růst dělohy, stav porodních cest a později kontrolována srdeční činnost plodu.

V poslední části průkazky je místo na grafický záznam nárůstu hmotnosti, velikosti břicha a stavu porodních cest. Své místo zde má i záznam obvodního a zubního lékaře. Zaznamenávají se zde i výsledky vyšetření krve a ultrazvuku.

Na ultrazvuku je plůdek již viditelný a měří asi 6 cm, aktivně se pohybuje, je vidět pupečník a vytvářející se placenta.

Velikost plodu v 10 týdnu těhotenství je srovnatelná se sušenou švestkou.

Velikost plodu v 10.týdnu těhotenství

Nevolnosti odeznívají

Postupně odeznívají nevolnosti, tělesná váha jednoznačně stoupá, normální je do 0,5 kg týdně. Celkový přírůstek je velmi rozdílný. Objeví se první potíže se stolicí. Zácpu je nutno korigovat především úpravou pitného režimu a změnou jídelníčku (ovoce, zelenina).

Projímadla používáme výjimečně. V poradně se zjišťuje zda těhotná neonemocněla syfilis, AIDS, je vyšetřován krevní obraz, krevní skupina, Rh faktor a protilátky proti erytrocytům plodu.

Další témata

Může alkohol poškodit plod? Ano může – a dokonce zcela nevratně. Více o alkoholu v těhotenství zde.

Při zmínce o těhotenství spousta lidí mluví o vedlejších účincích, jako jsou strie, nevolnosti nebo změny nálad. Ale jen málokdo se zmiňuje o stresu. Některé z oblíbených způsobů, jak můžete zkusit udržet svou mysl v klidu.

Nepodceňujte péči o zuby během těhotenství. Těhotné často trpí zvýšenou kazivostí zubů.

Máte pocit těžkých a bolavých prsou. Pocity bolesti a bodání v bradavkách. Tyto pocity často bývají první známkou vaší gravidity, ovšem během těhotenství nemizí. Ke konci těhotenství se většinou stupňují.

10. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

 

Předchozí týdenDalší týden
Foto: Lelik759/Pixmac