Přejít k hlavnímu obsahu

26. týden těhotenství

26. týden těhotenství

Ve dvacátém šestém týdnu těhotenství se vašemu miminku zdokonaluje sluch, může vám vzrůst krevní tlak a možná se začnete setkávat s dalšími budoucími maminkami. Jaké další příznaky očekávat? A co v tomto týdnu dělá vaše tělo a miminko? Víme! 

Jak velké je mé miminko ve 26. týdnu? 

Vaše těhotenství se nachází již několik týdnu za druhou polovinou a děťátko se má čile k růstu. Tento týden váží už 760 gramů a měří 35,6 centimetrů od hlavy až k patě, což je jako kapusta. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se s děje s mým miminkem ve 26. týdnu těhotenství? 

Tento týden čeká miminko spousta změn.

  • Především se vyvíjejí jeho uši a zvyšuje se jejich citlivost. Brzy bude vnímat i rozhovor mezi vámi a vaším partnerem. 
  • Nejenže zvuky slyší, ale dokáže na ně i reagovat. Samozřejmě ne mluvením, ale pohyby nebo zrychlením tepu.
  • Pomalu, ale jistě otevírá své oči. Dosud je mělo zalepené, aby se sítnice mohla bez problému vyvíjet. Zkuste posvítit baterkou na vaše bříško a schválně, jestli na to miminko kopáním zareaguje.  
  • Barvu očí ještě nemůžete vědět. Duhovka, která za ni odpovídá, se však zbarví již za měsíc, maximálně za dva. 
  • Pokud čekáte chlapečka, jeho varlata klesnou do šourku. Může to ale trvat i dlouhé tři měsíce. 
  • Srdeční frekvence se mu postupně snižuje ze 180 tepů za minutu na 140 až 150 tepů. Pokud mu srdce tepe alespoň 120 krát za minutu, je to stále v pořádku.  

7 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat ve 23. týdnu těhotenství

1) Bezesné noci 

Trpíte nespavostí? Nedivíme se. Od potřeby častého močení po pálení žáhy, příznaky těhotenství vás nenechají zamhouřit oči. Váš těžký úděl alespoň trochu odlehčíte, když toho před spaním méně vypijete a přes den se donutíte trochu cvičit. 

 2) Bolestivé pohyby miminka 

Z vašeho rostoucího miminka se stane téměř atlet. Jeho bezchybně provedené kopance a strkance mohou však i bolet! Pokud vám jeho pohyby skutečně působí nepohodlí, zkuste změnit polohu nebo se protáhnout

3) Krevní tlak 

Ve 26. týdnu těhotenství počítejte s tím, že se vám o něco zvýší tlak. Pokud se doktor při prohlídce znepokojuje nad tím, jak moc vyskočil, bude zřejmě vyžadovat pravidelné prohlídky. Hypertenze může být totiž příznakem preeklampsie nebo jiné vážnější nemoci. 

4) Migréna  

Pokud vás trápila před početím, v těhotenství o sobě může dávat vědět ještě častěji. Silné léky na migrénu nejsou v období 2 v 1 ideální. Raději zkuste holistické terapie, jako je masáž, meditace či jóga.  

5) Nemotornost 

Často zakopáváte? Nebo dokonce narážíte do věcí? Mohou za to uvolněné klouby, vyšší váha a posunuté těžiště těla. Nebojte se, stejně jako jiné příznaky, začne od po porodu mizet. Do té doby si dávejte velký pozor ve vaně, ve sprše a na kluzkém povrchu.

6) Těhotenský mozek 

Tento příznak u spousty budoucích maminek jen tak nezmizí. K nešikovnosti se zde přidává zapomnětlivost a dělání zvláštních, nepochopitelných věcí. Vědci už zjistili, proč se to děje. Přesně tak: kvůli hormonům! 

Výkyvy hormonů mohou výrazně ovlivnit schopnost přemýšlet a jednat. Vaše hlava plná starostí vám také zrovna nezbystří mysl. 

7) Otoky 

Nejspíš už máte plné zuby nabobtnalých nohou, chodidel a kotníků. Bohužel menší otoky jsou v těhotenství normální a do porodu se jich pravděpodobně nezbavíte. Pokud se však objeví náhle a je jich jako hub po dešti, může jít o příznak něčeho vážnějšího. Je pak na místě kontaktovat lékaře. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Vysoký krevní tlak v těhotenství - hypertenze

Spánek v těhotenství – jak na nespavost

Proč navštěvovat předporodní kurz

Co se děje s mým tělem ve 26. týdnu těhotenství? 

Podívejte se na vaše rostoucí bříško. Váš pupík je nyní jasně vystouplý. To proto, že se vaše děloha rozpíná a vytlačuje bříško dopředu. Buďte bez obav, váš pupík se dá do pořádku během prvních měsíců mateřství.  

Hlídejte si váš krevní tlak. Změří vám ho na každém těhotenském vyšetření. Pro období gravidity je typický pokles tlaku. Cévy se totiž uvolňují a rozšiřují, aby se vyrovnaly se zvýšeným objemem krve, která jimi protéká. Proto můžete často zažívat závratě a motání hlavy, zvlášť když se rychle postavíte. 

Zhruba u každého desátého až dvacátého těhotenství dochází k hypertenzi. Zvýšení tlaku bývá mírné, ovšem v některých případech ho může doprovázet preeklampsie.

Tento závažný stav přináší kromě hypertenze i další příznaky, například únik bílkovin do moči. Obecně platí, že tlak nad 150/100 vyžaduje lékařskou pomoc.  

Co by měla těhotná žena udělat ve 26. týdnu těhotenství? 

Pokud chcete navštěvovat předporodní kurz, nyní nastal čas vybrat „ten pravý“. Pro mnoho budoucích maminek jsou informace o porodu a péči o dítě k nezaplacení.

Na kurzu si můžete z ostatními ženami vyměňovat zkušenosti, navázat kamarádské vztahy, a cítit se méně osamělá.

Kvalitní kurzy vás připraví kompletně nejen na porod, ale i na šestinedělí a kojení. Měli by se skládat z 5–10 setkání po 2 hodinách. 

Kurz obvykle zahrnuje dvě části. Ta první, teoretická se vás snaží psychicky připravit na porod.

Přednáší zde odborníci, jako je gynekolog, porodní asistentka a sestřička.

V praktické části celkově trénujete na porod a učíte se správně zacházet s novorozencem: koupat, přebalovat, chovat a další činnosti. Na kurz se vyplatí vzít i tatínka, aby se na porod a miminko také připravil. 

Vstřícný zaměstnavatel vám na předporodní kurz poskytne uvolnění z práce. 

Stalo se ve vašem 26. týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  
 
 26. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden těhotenstvíDalší týden těhotenství

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA