Přejít k hlavnímu obsahu

Co se vám snaží miminko říct, když pláče

Miminko pláče

Není snadné poslouchat dítě – a především své dítě – jak pláče. Pláč je však něco, co každý zdravý novorozenec dělá a někdy i několik hodin denně. Děti se často snaží "mluvit" s použitím řeči těla jako první a přejdou na pláč, když to nefunguje. Je proto důležité vnímat, sledovat a poslouchat projevy miminka k pochopení jeho snahy vyjádřit své pocity nebo touhy.

Podívejte se na naše tipy na to, co se vám vaše miminko možná snaží říct, když pláče:

Mám hlad

Hladové dítě pláče až vřeštivě, často kope nožičkami. Může otáčet hlavičku směrem k vám, hledat prs nebo lahvičku, pohybovat - vyhledávat svým jazykem nebo může dávat pěstičku směrem k ústům.

Jsem unavené

Unaven dítě se může dívat pryč a zívat. Může se chtít chytat za ouško, a když je trochu starší, může si třít očička. Jestli je vleže, může hýbat hlavou ze strany na stranu.

Unavený pláč může znít podobně jako hladový křik

Někteří rodiče si často neuvědomují, jak moc spánku novorozenci potřebují – je to 18 až 22 hodin denně v průměru – je tedy možné, že se snaží krmit miminko příliš často. Takže pokud vše ostatní selže, stačí dát dítěti šanci usnout.

Moje oblečení je třeba změnit

Příliš mnoho oblečení nebo naopak příliš málo, může být dítěti nepříjemné. Přehřáté dítě rychle dýchá a může mít vlhký krk nebo záda. Studená dětská pokožka se projevuje jako mramorovaná a se skvrnami.

Prořezávají se mi zoubky

Asi od 6 měsíců se miminku mohou začít objevovat – prořezávat - zoubky. To může miminko bolet. Pomůže chladivé kousátko nebo gel, který koupíte v lékárně.

Jsem nemocné

Pláč nemocného dítěte je obvykle jiný. Často je spojen s dalšími příznaky jako spavost, ochablost, zvracení, teplota nebo horečka, potíže s dýcháním, dítě méně jí a pije.

Nudím se, všímejte si mne

Pláč z nudy bývá přerušovaný, nestejnoměrný – dítě na chvíli přestává a sleduje, jestli si jej už někdo všiml.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA