Přejít k hlavnímu obsahu

12. týden těhotenství

12. týden těhotenství

Vítejte ve dvanáctém týdnu těhotenství, který přinese vašemu tělu řadu proměn. Mimochodem, věděla jste, že miminko během posledních pár týdnů zdvojnásobilo svou velikost? Jaké změny dítě čekají tentokrát? A na co se musíte připravit vy? Zjistěte vše potřebné předtím, než vklouznete do druhého trimestru. 

Jak velké je moje miminko ve 12. týdnu těhotenství? 

Vaše miminko momentálně váží kolem 8 až 14 gramů a měří od temene po zadeček asi 6 centimetrů. To je velikost malé švestky! 

Hlava dosahuje až poloviny celé délky těla plodu. Oči jsou zavřené a zakryté víčky. Mračí se a špulí rty, otvírá a zavírá ústa. Dokáže zatnout pěstičky. Dítě je hodně pohyblivé. Na končetinách má prstíčky a rostou mu nehtíky. Vyvíjí se krční svaly a dítě roztahuje prsty na nohou. Objevuje se ochlupení po těle. Umí sát a polykat tekutinu, která jej obklopuje. Umí močit. Vyvinuly se již ušní lalůčky.

Co se s mým miminkem děje ve 12. týdnu těhotenství? 

Miminko má už všechny orgány na svém místě, včetně střev, která se přesunula do břicha. Už mu zbývá v těle doladit jen pár drobností, které ale nezabrání tomu, aby vstoupilo do udržovací fáze: Zbylých 28. týdnů těhotenství se budou jeho orgány vyvíjet, aby byl připraven na život „venku“. 

Zažívací systém miminka se začíná rozcvičovat. A to doslova! Uvolňováním a napínáním svalů se embryo snaží, aby po porodu fungovalo jeho trávení na jedničku. Kostní dřeň mezitím neúnavně tvoří bílé krvinky. 

Miminko má už ve své biologické výbavičce i lekavý reflex, známý také pod názvem Moroův reflex. Pokud ho překvapí nějaký zvuk, zareaguje na něj roztažení a zatažením všech končetin. Už jen pěkná muzika a miminko bude jak na diskotéce! 

Převratným momentem pro vás bude první screening, kdy uslyšíte poprvé tlouct srdíčko vašeho pokladu.   

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Nejčastější dotazy o 12. týdnu těhotenství zodpovězeny! 

1. Jak bude probíhat screening ve 12. týdnu těhotenství?  

Kombinované vyšetření potrvá 15 až 30 minut. Získáte při něm první černobílou fotku vašeho miminka. Lékař si pomocí sonografu poslechne tlukot srdce a poprvé miminko změří. Díky tomu odhadne stáří plodu, a dovede tak přesněji předpovědět váš termín porodu. Zjistěte si předem o 12 týdenním screeningu vše, co je dobré vědět.   

2) Odhalí ultrazvuk ve 12. týdnu těhotenství pohlaví mého miminka? 

Nyní vám sonograf ještě neřekne, zda to bude kluk nebo holčička. Tuto radost vám může udělat nejdříve ve 20. týdnu těhotenství. Nyní „alespoň“ zkontroluje, jestli je dítě zdravé a netrpí nějakou vývojovou vadou. 

Věděla jste, že některé ženy věří v takzvanou nub teorii, podle které lze odvodit pohlavní už z první fotky z ultrazvuku? 

3. Je to těhotenské bříško nebo nadýmání? 

Každé těhotné začne břicho růst jindy. Ve dvanáctém týdnu se zřejmě ještě nebudete moci chlubit velkým bříškem. Dočkejte času. Vaše lůno se už brzy zvedne nad pánevní kost. 

Plynatost je v těhotenství velmi častá. Abyste se vyhnula nepříjemným pocitům, lékaři doporučují při jídle nespěchat a každé sousto si vychutnávat. 

4. Je normální zažívat křeče ve 12. týdnu těhotenství? 

V raném těhotenství jsou křeče běžná záležitost, zvlášť kolem dvanáctého týdne. Mnoho těhotných žen cítí ostré bolesti na jedné nebo obou stranách třísel, pokud se postaví nebo otočí. Mají to na svědomí vazy, které podporují roztahování dělohy. Pokud pociťujete velmi bolestivé křeče, je vhodné se obrátit na vašeho lékaře. 

5. Jsou bolesti hlavy normální ve 12. týdnu těhotenství?  

Bolest hlavy patří k běžným příznakům těhotenství. Zaviňuje je nízká hladina cukru v krvi. Zařazujte do svého jídelníčku zdravé svačiny a požádejte vašeho lékaře o nějaké „zabijáky bolesti“, které je bezpečné užívat v těhotenství“. 

Co se děje s mým tělem na dvanáctém týdnu těhotenství? 

Nejspíš se ještě nemůžete chlubit velkým bříškem. Nebojte se, brzy to přijde. Jakmile si vaše lůno začne klestit cestu nad pánevní kost, křivky se vám pomalu zakulatí. 

Abyste si mohla oblékat vaše oblíbená trička bez obnažování bříška, vyplatí se zakoupit těhotenský pás. Alespoň do doby, než si vybavíte mateřský šatník. Podpůrný pás vám navíc uleví od bolesti zad, kterou může způsobovat rozšiřující se děloha. Ta se už může pochlubit velikostí grapefruitu. 

Jak vaše děloha putuje ze spodní části pánve do přední části břicha, nejspíš vás tělo konečně přestane prohánět na záchod. Naopak se pravděpodobně můžete těšit na závratě. Způsobuje je progesteron, který dal pokyn k uvolnění a rozšíření cév, aby více krve proudilo k miminku. 

Jakmile se vám začne motat hlava, lehněte si a pomalu zvedněte nohy nad úroveň těla, což urychlí přísun krve do mozku. První pomocí je také sednout si do dřepu nebo zkřížit nohy ve stoje. Nezapomínejte také, že vaším cílem je nyní jíst malé porce častokrát denně, ne svíčkovou se šesti k obědu. Udržíte tak optimální hladinu cukru v krvi. 

2 nejčastější příznaky ve dvanáctém týdnu těhotenství

  • Bolesti hlavy. Tuto nepříjemnost způsobuje opět nízká glykémie. Těhotenství je ta nejlepší výmluva, proč si dopřávat svačiny. Ani menší porce ale nemusí zabírat na velmi silné bolesti hlavy. V takovém případě je vhodné zajít za lékařem pro recept na bezpečnou úlevu od bolesti v těhotenství. 

  • Vyčerpání. První trimestr finišuje a nese se ve znamení únavy. Aby ne, když vaše tělo musí dělat chůvu plodu. Přečkejte těžké období únavy dostatečným odpočinkem. Brzy přijde druhý trimestr, a s ním i příval nové energie! 

Co bych měla udělat ve dvanáctém týdnu těhotenství? 

Zajděte na první screening. Toto kombinované vyšetření absolvujete nejen proto, abyste se rozplývala nad fotkou maličkého miminka. Lékař především vyhledá a poslechne si tlukot srdce plodu. Také vaše děťátko změří, což mu pomůže odhadnout termín vašeho porodu. Ultrazvuk můžete podstoupit kdykoli v 11. týdnu těhotenství13. týdnu těhotenství. Aby bylo miminko dobře viditelné, pokuste se hodinu před ultrazvukem vypít půl litr vody. Napolohujete tím dělohu do výhodnější polohy. Odměnou za čtvrt až půl hodinky skenování vám bude černobílá fotka vašeho miminka.  

Procvičujte pánevní dno – Stlačujte svaly pánevního dna po dobu 10 sekund, nejméně 20 krát denně. Pomůžete si tím nejen při porodu, ale zároveň snížíte riziko onemocnění močového měchýře. Posílené pánevní dno vám může pomoci také s problémy po porodu. Ani aplikace, které vás udrží v těhotenství fit, nejsou k zahození. 

Stalo se ve vašem dvanáctém týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

Tipy pro nastávající tatínky, s čím být jako partner v těhotenství nápomocný. Nedostatek železa v těhotenství a vliv na plod.

Během těhotenství jste náchylnější k nebezpečným nemocem z potravin. Na jaké potraviny si dát v těhotenství pozor?

12 týden těhotenství diskuze

Je bezpečné mít sex, když jste těhotná? Určitě ano - pokud váš lékař neřekne ne… Přečtěte si: Sex v těhotenství a vše kolem něj, co vás zajímá

I v těhotenství můžete běhat! Přečtěte si jak na to!

Jezte v těhotenství ryby, podpoříte duševní rozvoj nejen u sebe ale i u miminka

12. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA