Přejít k hlavnímu obsahu

Tatínkové, těhotenství a porod: Jak být oporou pro partnerku?

Tatínkové u porodu

Tatínci hrají klíčovou roli během těhotenství a při porodu. Jejich podpora a účast může zásadním způsobem ovlivnit to jak se partnerka cítí a jak porod a celkové těhotenství zvládne. Podpora je důležitá věc, obzvlášť v tomto období, kdy je žena velmi zranitelná. V tomto článku se zaměříme na důležitost role partnera v období těhotenství a jak se připravit na porod tak, aby tatínkové nejen vyjadřovali správně své emoce, ale byli i praktickou oporou.

Role tatínka během těhotenství

Empatie a porozumění

Prvním krokem k tomu, jak být dobrým partnerem během těhotenství, je projevovat empatické a po rozumějící chování. Partnerka prochází fyzickými i emocionálními změnami, a je důležité, aby tatínek byl vnímavý a ochotný naslouchat jejím potřebám a obavám. Je to náročné, to bezpochyby, ale je třeba si uvědomit, že vnímání a prožívání ženy během těhotenství je posunuto do jiné roviny, je ovlivněno hormony a proto by tatínkové neměli vše brát moc vážně a přistupovat k nově vznikajícím situacím s nadhledem.

Společná příprava

Příprava na příchod nového člena rodiny by měla být společným úkolem. Tatínek může aktivně přispět k vytvoření seznamu věcí pro novorozence, zajištění zabezpečení domova a vybavení dětského pokoje.

Účast na těhotenských návštěvách

Být aktivním účastníkem na těhotenských návštěvách u lékaře nebo porodní asistentky je důležité pro získání informací o těhotenství a porodu. Tatínek může tímto způsobem lépe porozumět celému procesu a být lépe připraven.

Příprava na porod: rady pro tatínky

Zajistěte praktickou přípravu

Připravte tašku do porodnice, zkontrolujte auto pro cestu do nemocnice a zjistěte, kudy tam jet, nebo naplánujte cestu do porodnice s někým z rodin či přátel, pokud nemáte auto. Záchranná služba Vás zaveze do nejbližší nemocnice, na to myslete, pokud jste si vybrali jinou. Plánování zjednoduší samotný proces, když přijde čas porodu, budete ve větším klidu.

Při porodu

Během porodu může být partnerka vystavena fyzickému a emocionálnímu stresu. Buďte po jejím boku, podporujte ji slovy povzbuzení a uklidňujte ji v obtížných okamžicích.

Pokud je pro Vás tato myšlenka příliš stresující a náročná a z jakéhokoliv důvodu nechcete být u porodu, máte strach že to naruší vaší romantiku, nebo nezvládáte pohled na krev, je třeba o tom s vaší partnerkou komunikovat a to co nejdříve. Můžete se také domluvit s rodiči vaší partnerky, kteří by mohli pomoci a být s ní na porodním sále.

Tatínkové hrají nezastupitelnou roli během těhotenství a porodu. Jejich emocionální podpora a praktická příprava mohou zásadním způsobem ovlivnit celý proces. Buďte aktivními účastníky, naslouchejte a podporujte své partnerky v této jedinečné a krásné fázi života. Vaše společná snaha a láska budou klíčovými faktory k úspěšnému začátku rodinného života.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA