Přejít k hlavnímu obsahu

30. týden těhotenství

30. týden těhotenství

Poslední - třetí oficiální ultrazvukové vyšetření se dělá kolem 30. až 32. týdne těhotenství. Je to vyšetření, při kterém se zjišťuje především uložení plodu. Tedy jestli je miminko v poloze podélné hlavičkou dolů nebo zda zaujímá jinou po­lohu. Ve 30. týdnu těhotenství má vaše miminko lepší proporce a vy v noci čelíte prazvláštním snům. Kromě toho vás oba čeká řada dalších tělesných změn. Poznejte je! 

Jak velké je mé miminko ve 30. týdnu těhotenství? 

Tento týden je vaše dítě velké zhruba jako hlávka zelí. Měří téměř 40 centimetrů a váží 1 320 gramů. Od teď začne přibírat čím dál rychleji: čtvrt kila týdně nebude problém. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se s děje s mým miminkem ve 30. týdnu těhotenství? 

  • Tělíčko dítěte je čím dál více proporcionální. Pouze hlava má nadměrnou velikost v porovnání se zbytkem těla. 
  • Miminko už má zcela vyvinuté nehty, které teď čeká růst. Až vyleze na svět, možná kvůli své nadměrné velikosti budou potřebovat ostříhat. Jinak hrozí, že se děťátko poškrábe. 
  • Vaše dítě právě obklopuje 850 mililitrů plodové vody. Jak ale roste, v lůně ubývá místa, a s tím i množství této tekutiny. Protože je dítě v děloze více namačkané, už vás nedovede kopat takovou silou jako před několika týdny. 
  • Jeho mozek také zažívá změny. Nejenže roste, ale mění i svůj vzhled. Na dříve hladkém orgánů se vytvářejí rýhy a prohlubně, jaké má mozek dospělých. To umožní rozšíření mozkové tkáně. 
  • Díky tomu, jak jeho mozek dokončuje vývoj a přibývá buněk regulujících tělesnou teplotu, začíná mizet lanugo: jemné chloupky, které pokrývají jeho tělíčko. 
  • A ještě jedna důležitá změna. Kostní dřeň převzala od tkání a sleziny důležitý úkol: produkovat červené krvinky. To je velký krok k nezávislosti miminka po porodu. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Objem mozku se prý v těhotenství zmenšuje, což ovlivňuje koncentraci a paměť

Výbavička pro miminko 1. část

Výbavička pro miminko 2. část

10 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat ve 24. týdnu těhotenství

1. Únava 

Energie, díky které jste v druhém trimestru vesele poletovala po domě, je ta tam. Kvůli rychlému růstu miminka i změnám vašeho těla se najednou cítíte vyčerpaná. 

Nebojte se požádat kamarádky, vašeho partnera a zbytek rodiny o pomoc s domácností. Naučte se to raději už teď. Až miminko přijde na svět, budete ji potřebovat mnohem více! 

2. Spánkové potíže 

Únava a problémy se spánkem jdou ruku v ruce. Jste „velká“ jako nikdy v životě, a proto při spaní můžete pociťovat velké nepohodlí. Nebývale vysoká hladina hormonů a hlava plná starostí s porodem vás vzdalují klidnému spánku míle daleko. 

Snažte se před odchodem do postele tělem i duchem uklidnit: žádný mobil, laptop, ani stresující myšlenky. K usínání vám pomůže, když si před spaním dopřejete čaj nebo přečtete vaši oblíbenou knihu. 

3. Podivné sny 

Další příznak, který souvisí se spánkem! Buďte v klidu, živé sny jsou během gravidity běžná věc. Nikdo přesně neví, co je způsobuje, ale hlavním podezřelým jsou hormony. Tyto sny zrcadlí vaše každodenní pocity a obavy o blížícím se příchodu miminka. Pokud se s nimi někomu svěříte, může vám to poskytnout překvapivou úlevu. A možná třeba zjistíte, že vašeho partnera také trápí zvláštní sny! Do rodiny „divných snílků“ nejspíš patří i vaše miminko, jelikož podle výzkumu ve spánku prochází i REM fází, v které sny vznikají. 

4. Dušnost 

Co dodat? Snad jen zkuste chodit na těhotenskou jógu. Vhodný může být také aerobik, ovšem až po posouzení vašeho stavu lékařem. 

Jak vaše dítě zabydlené v horní části břicha roste, tlačí na bránici i plíce. Orgány doslova utiskuje. Naštěstí se děloha brzy posune dolů, blíž k pánvi. Nastane to zhruba ve 33. týdnu těhotenství34. týdnu těhotenství a rozhodně to poznáte. Bude se vám dýchat jako znovuzrozené. 

5. Celková nepohoda 

Možná v tomto období budete čelit celé řadě dalších těhotenských příznaků. Často se dostaví ty, se kterými se už dobře znáte z raného těhotenství. Například neustálá potřeba močení, přecitlivělost prsou či pálení žáhy. 

6. Výtok a svědění 

V těhotenství jste si mohla všimnout většího množství poševního výtoku. Ačkoli je jistě nepříjemný, jde o zcela normální věc a nemusíte se bát, že by s vámi bylo něco v nepořádku. Nadměrný či měnící se výtok může signalizovat moniliázu (nazývaná také kandidóza): velmi snadno léčitelné a běžné infekční onemocnění v těhotenství. Před tím, než si některý zakoupíte, je důležité sdělit lékárníkovi, že jste v jiném stavu. Než se moniliázy zbavíte, bude vám způsobovat svědění „tam dole“. 

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY:

Žena s transplantovanou dělohou porodila chlapce

Co radí lékaři s přicházejícím podzimním obdobím

Kojení je v hlavě: zápisky z praxe laktační poradkyně

7. Otoky 

Ano, stále budete natékat a otékat. Zvlášť v oblasti chodidel a nohou. Zvedejte své nohy, jakmile se vám naskytne příležitost a kontrolujte, zda se edém nevymyká kontrole. Pak by se mohlo jednat o příznak závažnějšího onemocnění, jako je preeklampsie.  

8. Pálení žáhy 

Cenu za nejdéle trvající a nejotravnější příznak těhotenství získává… Pyróza! Řečeno natvrdo: pálení v hrudi se pravděpodobně nezbavíte. 

Hormony vám uvolňují svaly dělohy, abyste mohla porodit vaše nádherné miminko. Ty samé hormony bohužel rozvolňují také svalstvo oddělující žaludek a jícen. Výsledkem je vzestup jídla a žaludečních šťáv do krku. Vyhněte se dráždivým potravinám, jako jsou kořeněné, smažené nebo tučné pokrmy. Snažte se zmenšit porce a nejíst, když ležíte. 

Naštěstí to nepotrvá věčně. Už zbývá jen deset týdnů do „příletu čápa“ a (nejen) po pálení žáhy se slehne zem.  

9. Neobratnost 

Snad jste už odložila lodičky a volíte rozumnou obuv maximálně s nízkým podpatkem. V těchto dnech totiž můžete být trochu „nešika“. Nejenže máte pár kil navíc. Kvůli těžšímu bříšku se vám posunulo i těžiště těla. K „opileckému motání“ přispívají i vazy, které se kvůli hormonům rozvolňují. Vaše klouby jsou více uvolněné a hůře držíte balanc.

10. Nálada pod psa 

Každá čtvrtá těhotná žena bojuje s těhotenskou depresí. Strachovat se, jak zvládnete porod, šestinedělí a mateřství je normální. Pokud se ale většinu dnů cítíte pod psa, nebo jste nervózní, podrážděná či zažíváte úzkost, pohovořte si s lékařem. Jinak mohou tyto negativní pocity zaplavit celý váš život. 

ZEPTEJTE SE NA COKOLI VÁS ZAJÍMÁ V SOUVISLOSTI S DEPRESEMI V TĚHOTENSTVÍ:

PSYCHOLOGICKÁ PORADNA - ANONYMNÍ A ZDARMA

Co se děje s mým tělem ve 30. týdnu těhotenství? 

Neradi byste, aby toto slyšeli vaši kolegové v práci: v těhotenství může nárůst množství výtoku. Pořád bude cítit i vypadat stejně. Pokud ho přibude hodně, změní barvu, začne zapáchat nebo zhoustne, zajděte za vaším lékařem. Mohlo by se totiž jednat o příznak moniliázy či jiné infekce. Protože některá infekční onemocnění zvyšují riziko předčasného porodu, je na místě nechat se vyšetřit. 

A co prevence? Noste bavlněné spodní prádlo s vysokou prodyšností. Vyhněte se také silným mýdlům a mycím přípravkům pro ženy, jelikož narušují přirozenou hodnotu pH a hubí prospěšné vaginální bakterie. 

Stalo se ve vašem 30. týdnu těhotenství něco zajímavého, nečekaného, krásného, děsivého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tip na cvičení v těhotenství - cviky na kyčle

Příprava výbavičky pro miminko - potřeby pro krmení

Máte v těhotenství neobvyklé chutě? Zkuste ančovičky!

Preeklampsie v průběhu těhotenství může souviset s autismem u narozených dětí Víte co je hypnoporod?

Velikost plodu ve 30 týdnu těhotenství je srovnatelná s okurkou.

30. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden těhotenství

Další týden těhotenství

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA