Přejít k hlavnímu obsahu

9. týden těhotenství

9. týden těhotenství

V 9. týdnu těhotenství je hlava vašeho miminka více vyvinutá. Ačkoli jeho prsty na rukou a nohou připomínají stále plovací blánu, už je lze rozeznat. 

Podívejte se na běžné příznaky, které vás v 9. týdnu těhotenství mohou potkat. Zjistěte, jaké změny se dějí ve vašem těle a miminku. S naším průvodcem těhotenství vás nic nezaskočí. 

Ručička osobní váhy se v devátém týdnu těhotenství pomalu začíná sunout nahoru. Náhlý větší nárůst jde na vrub zadržované vody. Zvětšená dělohy nedovolí močovému měchýři pojmout tolik tekutiny jako dříve, chodíte proto častěji močit.

Prsy se napínají a zvětšují, někdy z nich vytéká tekutina. Není to mléko, jak se mnozí domnívají, ale sekret, kterým se mléčná žláza chystá ke kojení. V podkoží na prsou, břiše, bocích a hýždích se mohou vytvářet červenavé proužky - pajizévky. Vznikají praskáním podkožního vaziva. Preventivně lze použít mastný krém nebo speciálně vyráběné přípravky.

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Jak velké je mé miminko v devátém týdnu těhotenství?

Jakmile dosáhnete devátého týdne, vaše miminko bude velikostí stejné jako velká zelená oliva nebo kulička hroznového vína, to znamená zhruba 2,3 cm. Žádný otesánek to není, váží jen 2 gramy. 

Co se děje s mým miminkem v 9. týdnu těhotenství? 

Než jste vstoupila do tohoto týdne, všechny orgány miminka už zahájily svůj vývoj. V 12. týdnu těhotenství ho lékaři začnou nazývat „plod“. Ačkoli dělá první nepatrné pohyby ručiček a nožiček, minimálně do 16. týdne těhotenství je neucítíte. 

Protože jeho mozek nyní pracuje na plné obrátky, má hlavu větší než zbytek těla. Přesto se stále více podobá lidské bytosti. Dokonce mu už zmizel i pozůstatek ocásku. 

Na předporodní prohlídce máte příležitost tento týden zaslechnout tlukot srdce miminka pomocí tzv. Doppleru: ručního ultrazvukového přístroje. Pokud nic neslyšíte, neznamená to, že je s vaším pokladem něco v nepořádku. Pouze zaujímá nestandardní polohu. Nebo máte nakloněnou dělohu či velké bříško. 

Ačkoli o pohlaví miminka spermie už dávno rozhodla, dosud měl „unisex“ přirození. Od devátého týdne u něj započne vývoj specifické, geneticky dané pohlavní soustavy. Z děťátka se pomalu začne stávat chlapeček nebo holčička. 

6 nejčastějších příznaků, kterých si všímat v 9. týdnu těhotenství 

1.  Časté močení 

Poslední týdny jste nejspíš žila na záchodovém prkýnku a teď tomu nebude jinak. Jestli co pět minut sedíte na záchodě, při vypouštění tekutiny se předkloňte, abyste vyprázdnila měchýř do dna. 

2. Citlivost prsou 

Další recidivista. Jako byste neměla dost problémů se spaním, vaše rostoucí ňadra vám mohou cestu do říše snů ještě ztížit! Přecitlivělost prsou je totiž v tomto období běžná. K lepšímu spaní může pomoci sportovní podprsenka. 

3. Nadýmání 

O tomhle jste asi s lékařem nechtěla mluvit. Pocit nafouklého břicha jak balón je další z velmi častých příznaků prvního trimestru. První pomoc představují menší jídla vícekrát denně, jelikož nezatěžují trávicí trakt. 

4. Zácpa 

Plynatost a zácpa jdou často ruku v ruce a ještě více znepříjemňují těhotné ženě život. Pokud trápí i vás, vyzkoušejte potraviny bohaté na vlákninu: třeba ovoce a zeleninu. Na záchod vás „dotlačí“ i dostatečný příjem džusu nebo čisté vody. 

5. Pálení žáhy a zažívací potíže 

Vaše tělo produkuje hormony progesteron a relaxin, které uvolňují svaly trávící soustavy. Jídlo vám tak pomaleji putuje tělem a více hrozí zažívací potíže, pálení žáhy, zácpa a meteorismus. Proč poblázněné hormony vám dělají takové naschvály? Snaží se pomoci miminku. Při pomalém trávení získá snadněji z jídla živiny. Lék na bolest je jednoduchý: žvýkání. 

6. Únava 

Když uvážíte „mamutí“ tělesné i duševní změny, kterými procházíte, není překvapivé, že se už od rána vidíte v posteli. Vaše tělo pracuje ve třech směnách na budování placenty. Zrychlující se metabolismus a zvýšená hladina hormonů vede k poklesu krevního tlaku a glykémie. Výsledek? Přes den působíte jako obživlá mrtvola. Abyste nakopla krevní oběh, zkuste spát na levém boku. Tato poloha navíc rozproudí krev do ledvin, dělohy a do vašeho miminka. Protože játra jsou na pravé straně, udržíte je takto dál od dělohy. Díky tomu na sebe orgány nebudou tlačit. 

Co byste měla dělat v 9. týdnu těhotenství? 

  • Svačte: Ujistěte se, že vašemu miminku dodáváte všechny potřebné živiny, a to průběžně v malých porcích po celý den. Pomůže vám to v udržet optimální hladinu cukru v krvi a zahnat ranní nevolnost. 

  • Zásobte se antacidy: Léky na překyselení žaludku mohou to šílené pálení žáhy částečně zmírnit. Jejich užívání je bezpečné i v těhotenství. 

  • Promluvte si s lékařem:  Pokud je vám přes 35 nebo trpíte genetickým onemocněním, má smysl pobavit se s lékařem o genetických testech. Vyšetření je vhodné v 10. až 13. týdnu. 

Stalo se ve vašem devátém týdnu těhotenství něco zajímavého, zvláštního, nečekaného, úžasného? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

V průběhu těhotenství má žena zvýšenou potřebu vápníku o 50%. Plod odebírá svou potřebu a nároky na vápník z mateřské krve.

Začátek těhotenství nemusí nezbytně znamenat, že se váš organismus a životní styl musí přepnout do klidového režimu. Jaké jsou zásady bezpečného sportování v těhotenství?

Každá nastávající maminka chce jistě prožít své těhotenství v poklidu a bez nervů. Ne vždy se to ale daří. Tip na uklidňující nápoj v těhotenství.

Sny mají tendenci být živější a intenzivnější, když jste těhotná. Možná si je budete chtít zaznamenat ve svém těhotenském deníku.

Snažte se jíst pravidelně a nevynechávejte jídla. Pokud máte stále pocit na zvracení, jezte menší porce a častěji. Dieta není v těhotenství vhodná! Jaké jsou fyziologické změny v těhotenství a po porodu?

9. týden těhotenství diskuze

9. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA