Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se rodí v Česku? Průvodce porodnicemi a stavem českého porodnictví

Průvodce porodnicemi a stavem českého porodnictví-tehotenstvi.cz

Opatření kolem koronavirové krize vyjevila mimo jiné i to, jak citlivá je veřejnost na zásahy do provozu porodnic. Jak ukazuje Průvodce porodnicemi Aperio, rodiče už totiž určité postupy považují za standard. 
Vyhodnotili jsme data získaná z podrobných dotazníků vyplněných v Průvodci porodnicemi a přinášíme vám pohled na to, jak se rodí v Česku. 
 

Otcové už do porodnic opět smí, přechodný zákaz jejich přítomnosti u porodu zaviněný pandemií koronaviru a zejména následná veřejná a mediální odezva však ukázaly, jak je přítomnost partnera (či jiného doprovodu) pro rodící ženy důležitá, a znovu tak otevřely debatu o tom, jak vypadá české porodnictví. 

Jeho dnešní obraz zachycuje webový Průvodce porodnicemi, který díky příspěvkům svých dárců provozuje Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství. 

Od předloňského roku sleduje Průvodce vedle nabídky českých porodnic také to, s jakou zkušeností z nich odcházejí novopečení rodiče. Návštěvníci webu mohou srovnat, v čem se pohledy porodnice a rodičů shodují či rozcházejí, anebo porovnat profily až tří porodnic. Zatímco svůj profil aktualizuje 71 porodnic, dotazník o svých zkušenostech vyplnilo za rok a půl činnosti Průvodce už více než dva a půl tisíce žen.

Vyhodnotili jsme data získaná z podrobných dotazníků a přinášíme vám určitý pohled na to, jak se rodí v českých porodnicích. 

BLÍZKÁ OSOBA U PORODU

Pozitivním aspektem péče v českých porodnicích je právě možnost mít u porodu partnera či jiný doprovod – zpravidla dulu. 

  • z 89 českých porodnic uvedlo 68, že doprovod má možnost strávit s rodící ženou celou dobu porodu
  • v 59 porodnicích může ženu za běžných podmínek doprovázet k porodu i víc než jen jedna blízká osoba
  • v letech 2018-19 využilo možnosti doprovázení po celou dobu porodu téměř 80 % rodiček, které vyplnily hodnocení “své” porodnice

“Vidíme, že ve srovnání s dobou před 30 lety dnes už těhotné považují přítomnost doprovodu za standard,” říká Eliška Kodyšová, ředitelka společnosti Aperio. “Pocit bezpečí, který s sebou přítomnost doprovodu přináší, není jen rozmarem – je nezbytný pro hladší průběh porodu a dobrý start do rodičovství.”

Ani ženy, které rodí císařským řezem se nemusí vzdát podpory doprovodu. 

  • 40 porodnic uvedlo, že umožňuje partnerovi či dule, aby zůstali přímo v sále, kde porod probíhá
  • 7 porodnic jim nabízí možnost přihlížet císařskému řezu aspoň z prostoru mimo sál
  • alespoň jedné z těchto možností využila loni a předloni více než polovina žen, které rodily císařským řezem, a jejich partnerů

BONDING – VAZBA MEZI DÍTĚTEM A RODIČI

Další otázkou, která rodiče zajímá a často rozhoduje o výběru porodnice, je podpora navázání citové vazby mezi dítětem a rodiči (bondingu). Určitou formu jako běžný postup uvádí většina porodnic.

  • nejčastější je u vaginálního porodu podpora zahájení kojení do dvou hodin po porodu – jako svou běžnou praxi uvádí 72 porodnic
  • položení dítěte na břicho matky těsně po narození – nabízí 68 porodnic 
  • vyšetření dítěte neonatologem přímo na těle matky provádí běžně pouze 19 porodnic, a z žen, které rodily v letech 2018-19, je zažilo jen necelých 16 %
  • po císařském řezu může být zavinuté miminko u otce, zatímco lékaři ošetřují ženu, nejméně v 52 porodnicích (potvrdilo 54,5 % rodiček z let 2018-19, které zažily porod císařským řezem)

SOUKROMÍ A ZÁZEMÍ V PORODNICI

Většina rodiček dnes už také zažije při porodu soukromí. 

  • pouze jediná porodnice z těch, které vyplnily svůj profil, vede porody v porodní místnosti s více lůžky
  • standardem je dnes porodní místnost s vlastním sociálním zařízením, kterou disponuje 53 porodnic

BĚŽNÉ POSTUPY V PORODNICÍCH

Průvodce porodnicemi sleduje i to, jaké postupy jsou v porodnicích při porodu běžné. “Tady je zajímavé srovnávat zkušenost rodiček a deklarovaný přístup porodnice,” říká Míla Kramná z Aperia. 

  • klystýr

“Zatímco devět porodnic uvedlo, že klystýr se u nich užívá téměř při každém porodu a 42, že jej užívá často, v letech 2018-19 ho zažila bezmála polovina rodících žen (48,7 %). To je i zvýšení proti letům 2015-17, kdy zkušenost s klystýrem uvedlo jen 36,9 % žen,” říká Kramná. 

  • řízené tlačení

Podobný, i když nevýznamný nárůst zaznamenalo Aperio u řízeného tlačení, které zažilo v prvním období 25% žen a v druhém 28% žen. Porodnice přitom uvádějí, že rutinou je ve třech z nich a časté v devatenácti. 

“V tomto případě zřejmě porodnice podceňují, jak často zdravotníci povzbuzují v druhé době porodní ženy k tlačení,” míní Miloslava Kramná. Klystýr i řízené tlačení patří přitom podle organizace The International Childbirth Initiative mezi potenciálně škodlivé postupy, tedy takové, které je třeba používat uvážlivě, protože jejich rutinní užívání přináší více nevýhod než přínosů. 

  • možnost jídla a pití v průběhu celého porodu

V minulosti bylo běžné, že ženy nesměly během porodu nic jíst ani pít. Důvodem byly obavy z komplikací při případném podání celkové anestezie v nutnosti císařského řezu. Výzkumy ale ukazují, že omezení příjmu jídla či tekutin ženám spíše škodí. 

“Dobrá zpráva je, že oproti minulým letům se zvýšil podíl žen, které uvedly, že je porodnice nijak neomezovala v příjmu tekutin či jídla – z 24,9 % na 70,9 %,” říká Miloslava Kramná.

  • volba polohy porodu

V českých porodnicích se děti rodí nejčastěji na porodnickém lůžku, a to:

  1. vleže – 42% žen / běžné v 32,6 % porodnic
  2. v polosedě –  32,2 % žen / 65,2 % porodnic
  3. na boku – 35,1 % žen / 23,6 % porodnic

Přitom doporučení Světové zdravotnické organizace  pro vedení druhé doby porodní (kdy přichází dítě na svět) zní, aby ženy porodily dítě v poloze své volby, s důrazem na přednosti vzpřímených poloh. “Vertikální polohy totiž využívají gravitaci k snazšímu porození dítěte a jsou pro matku i dítě zpravidla šetrnější,” doplňuje Kramná.  

Rodičky mají možnost svou zkušenost nejen popsat a ohodnotit svou spokojenost s porodem a porodnicí, ale i nechat porodnici vzkaz. Ten je neveřejný a porodnice si ho může přečíst na svém profilu. 

“Věříme, že osobní a konkrétní zpětná vazba může zlepšit podmínky pro porod dalším ženám,” říká ředitelka Eliška Kodyšová.

O Průvodci porodnicemi Aperio

Průvodce porodnicemi funguje ve stávající online formě na adrese pruvodce-porodnicemi.aperio.cz od roku 2018.

Svůj profil v něm (zcela nebo zčásti) aktualizovalo 71 porodnic z 89. Mezi osmnáct porodnic, které svůj profil nevyplnily, patří různé typy porodnic; oproti průměru v ČR je mezi nimi o něco vyšší podíl velkých fakultních porodnic.

Zkušenost s porodem popsalo celkem 1838 rodiček, které rodily v letech 2015-17, a 957 rodiček, které rodily v letech 2018-19. Do analýzy byly zahrnuty i rodičky z porodnic, které svůj profil neaktualizovaly.

Mezi rodičkami, které se rozhodly podělit o svou zkušenost z porodu, je významně vyšší podíl vysokoškolaček (ve srovnání s populací ČR), u největšího počtu z nich šlo o jejich první porod. 

Císařský porod zažilo mezi respondentkami rodícími v letech 2018-19 celkem 15,2 % (podíl císařských řezů na porodech celkem byl ČR v roce 2018: 24 %); porod kleštěmi či vakuumextrakcí zažily 3 % žen (v ČR 2,5 % + 3,1 %). 

Společnost Aperio se oblastí porodnictví zabývá už od svého vzniku v roce 2001. První verzi Průvodce porodnicemi vydalo Aperio už v roce 2002. “Za tu dobu došlo k velkému posunu. Zejména jde o soukromí pro rodící ženy, které už běžně rodí v samostatných porodních pokojích. Běžný už je doprovod osob, které si ženy zvolí, a v neposlední řadě bonding, tedy kontakt dítěte a matky “kůže na kůži”, který umožňuje lepší poporodní adaptaci,” shrnuje Miloslava Kramná, koordinátorka Průvodce porodnicemi. 
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA