Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenství může být hotová sbírka doprovodných zdravotních neduhů. Tak třeba takové hemoroidy

Hemeroidy v tehotenstvi

Jak hemoroidy vznikají a proč? Jak jim předcházet a jak je léčit? A co když to není hemoroid, ale fisura? Máme nejen odpovědi na tyto otázky, ale také dvě zprávy – jako obvykle jednu špatnou a jednu dobrou. Ta špatná zní – naprostá většina žen v našem okolí měla během těhotenství a porodu problémy s hemoroidy. A ta dobrá? Tu najdete na konci článku, ale nepředbíhejme.

Co jsou hemoroidy, jak vznikají a proč

Hemoroidy jsou rozšířené žíly – pletence cév v konečníku běžně pomáhající s vylučováním, které se ale v důsledku nadměrného tlaku zanítí a otečou. S tím přichází ostrá bolest při a po vyprazdňování, svědění a krvácení. A nadměrný tlak v pánevní oblasti je v období těhotenství nevyhnutelný, souvisí nejen se zvětšující se dělohou, ale i se zvýšeným rizikem zácpy. Ta je v období gravidity častým problémem kvůli zvýšené hladině hormonu progesteron, který uvolňuje svaly pánevního dna, ale zároveň s tím zpomaluje pohyb střev. V neposlední řadě je třeba jako příčinu hemoroidů zmínit také aktivní tlačení při porodu.

5 tipů, jak hemoroidům předcházet

I přes to, že zvýšené riziko vzniku hemoroidů je dáno samotným těhotenstvím, je možné jej částečně vyvážit. Jak?

  1. Zaměřte se na dostatek vlákniny ve stravě.
  2. Dodržujte pitný režim.
  3. Zařaďte do svého programu pravidelný pohyb.
  4. Cvičte cviky na posílení pánevního dna.
  5. Dbejte na důslednou hygienu intimních oblastí.

hemeroidy v tehotenstvi_hemagel

Co když je to fisura

Podobné příznaky jako hemoroid může mít i fisura, tedy trhlina v sliznici střeva. Způsobuje ji ale mechanické poškození, ať již třeba kvůli tvrdé stolici nebo k němu dojde při samotném porodu přirozenou cestou.

Úlevu od symptomů hemoroidů i fisur vám přinesou masti a gely urychlující proces hojení, vyzkoušet můžete i různé přírodní koupele a obklady z dubové kúry nebo kaštanu koňského. Jednoduchým a rychle účinným řešením jsou pak rektální čípky. Například HemaGel PROCTO stačí aplikovat jednou za 24 hodin a díky unikátnímu patentovanému polymeru vyvinutému v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR se brzy zbavíte otoků a zánětu.

autor: HemaGel
kategorie: Těhotenství

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA