Přejít k hlavnímu obsahu

18. týden těhotenství

18. týden těhotenství

V 18. týdnu těhotenství sahá děloha asi dva prsty pod pupek. Aktivita plodu roste a síla jeho svalů má již takovou intenzitu, že matka může jeho pohyby cítí jako šimrání, lechtání, škrabání a nakonec kopání. Ženy těhotné poprvé obyčejně mývají takové pocity o něco později. Vícerodičky již vědí, co mají sledovat a jejich děloha je citlivější, proto pohyby plodu cítí dříve.

Jak velké je mé miminko v 18. týdnu těhotenství? 

Vaše maličké je nyní asi 14 centimetrů veliké, podobně jako avokádo. Váží něco mezi 140 a 185 gramy. 

V 18. týdnu je miminko už tak veliké, že můžete cítit kopání, bouchání a převalování. Podívejte se na vše, co v osmnáctém týdnu očekávat, včetně nejčastějších příznaků! 

Co se děje s mým miminkem v 18. týdnu těhotenství? 

Nervový systém vašeho miminka je nyní „v rozpuku“, vznikají složitá nervová spojení. Zdokonaluje se mu i sluch. Proto se teď vyplatí zpívat a povídat si s vaším rostoucím bříškem!

Tento týden je dítě ze svého vývoje tak unavené, že se naučí zívat a škytat. Otevírat pusu únavou budete brzy i vy. Ve třetím trimestru na vás udeří vyčerpání v plné síle.  

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

7 nejčastějších příznaků, kterých si všímat v 18. týdnu těhotenství: 

1. Edém 

Otoky nohou a kotníků nejsou v těhotenství nic výjimečného. Pokud vaše nohy a chodidla vypadají jako po 12 hodinovém letu, nepanikařte. Je to znamení, že vaše tělesné tkáně střádají tekutiny na podporu vašeho miminka. Oteklým nohám ulevíte tím, že se vyhnete dlouhému sezení či stání. Pomůže také, když co nejčastěji zvedáte nohy. Stačí na pár minut. 

2. Špatný spánek a nespavost 

Naposledy jsme mluvili o tom, že můžete trpět prapodivnými sny. Ovšem teď vám nejspíš těhotenství sabotuje celý spánek. Vaše mysl je zaneprázdněná vším tím, co se právě děje ve vašem životě. Navíc se vaše tělo (i duše) musí vypořádávat se stále novými příznaky těhotenství. To vše může narušit spánek. Vyzkoušejte na noc uklidňující čaj a ujistěte se, že spíte na dostatečně pohodlném polštáři.  

3. Pálení žáhy a zažívací potíže 

Jednoznačně nejtrvalejší a nejotravnější příznak těhotenství! Může vás trápit téměř každý týden. Protože těhotenské hormony uvolňují svaly, které spojují váš žaludek s průdušnicí, dojde někdy k návratu kyselé žaludeční šťávy. Ta způsobuje nepříjemné pálení v hrudi. Špatná zpráva je, že čím se vaše bříško zvětšuje, tím se bolest stupňuje. 

4. Pohyby vašeho miminka 

Konečně dobrý znak těhotenství! Při prvním šťouchnutí každé mamince srdce zaplesá. Pokud jste v posledních dnech slyšela „rachocení“ v bříšku, nebylo to jídlo, ale vaše dítě, které dělá první krůčky v děloze. Jestli nic necítíte, buďte bez obav. Některé ženy tento „dárek“ dostanou až o několik týdnů později. 

5. Krvácení dásní 

Potrápí zhruba polovinu budoucích maminek. Opět za to poděkujte vašim milovaným hormonům. Bát se toho nemusíte, ale pečlivě se starat o dásně musíte. Jedná se o jeden z nejúčinnějších způsobů, jak problému předejít. Zvažte také návštěvu vašeho zubaře. 

6. Bolest zad 

Rostoucí lůno vyvíjí tlak i na spodní část zad. Můžete tedy každou chvíli očekávat, že se vám začnou ozývat. 

7. Křeče v nohách 

To, že vás z hlubokého spánku probere bolestivé napnutí lýtkového svalu, je teď zcela normální. Odborníci si lámou hlavu, co křeče způsobuje. Pro zmírnění projevů doporučují, abyste si protahovala lýtka každý den před spaním. Protože může jít také o známku dehydratace, pijte raději více než méně. 

ČTĚTE TAKÉ

Tipy, jak pečovat o zuby, když jste těhotná

80 % žen trpí v těhotenství bolestmi zad a otoky nohou: mnohdy kvůli špatné obuvy

Spánek v těhotenství - jak na nespavost

Co se děje s mým tělem v osmnáctém týdnu těhotenství? 

Vaše děloha je už velká jako ananasový meloun a posunula se nyní do spodní části břicha. Ucítíte ji asi jeden a půl palce pod pupkem. 

Těhotenský hormon relaxin pokračuje ve svém poslání uvolnit všechny vazy a klouby. Mohou při tom nastat bolesti, kterých se naštěstí snadno zbavíte: sedněte si a zvedněte nohy nahoru, nebo si dopřejte dlouho teplou koupel. 

Co nejvíce zajímá těhotné ženy v 18. týdnu? 

  • Mohu očekávat, že v 18. týdnu ucítím pohyby? 

Cítit, jak se vaše miminko v děloze pohybuje, je jednou z nejkrásnějších věcí v těhotenství. Proto nad tímto tématem visí řada otazníků: Nehýbe se mé miminko moc, nebo naopak málo? Kdy ucítím první pohyby? 

Každé miminko o sobě dává vědět jindy. První pohyby, pověstné „kopání“, můžete s napětím očekávat mezi 14. až 26. týdnem. 

  • Co když v 18. týdnu ještě žádné pohyby necítím? 

Každé miminko to má jinak. Není důvod k panice, pokud ho ještě necítíte, neznamená to, že je něco špatně. 

Znemožnit vám cítit jeho „ťukání“ může třeba jen poloha placenty. Pokud ji máte na přední stěně (odborně nazývané jako tzv. anteriorní poloha), může dojít k tlumení nárazů. Pak musíte vyčkat několik dalších týdnů, než miminko ucítíte. 

Stalo se ve vašem osmnáctém týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

Přečtěte si "Rady našich babiček" ohledně těhotenství. Tabulku míry a váhy miminka v bříšku v průběhu vývoje těhotenství najdete zde.

Budujte vztahy s partnerem, i když jste právě těhotná

Od roku 2014 je možné absolvovat bezpečné a spolehlivé vyšetření na Downův syndrom z krve matky i neinvazivní metodou.

Pomocí vaginálního vyšetření lékař kontroluje při každé návštěvě v těhotenské poradně stav čípku děložního. Důležité pro lékaře jsou tyto údaje: délka čípku (zkracuje se?, konzistence – tuhý, začíná měknout?, otevírá se nebo je uzavřený?).

Každá žena prožívá těhotenství jinak. Mělo by pro vás ale být obdobím radostného očekávání. Pro vaši psychickou pohoduje důležitý i váš vzhled, který byste neměla v žádném případě zanedbávat.

18. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA