Přejít k hlavnímu obsahu

Limit „životaschopnosti" pro předčasně narozené děti je mezi 22. a 25. týdnem těhotenství

Předčasně narozené dítě

Nedávný výzkum provedený ve Španělsku společností pro neonatologii, se zabýval analýzou přežití předčasně narozených dětí z těhotenství kratších než 26 týdnů. Normální termín pro narození dítěte je mezi 37. a 42. týdnem těhotenství.

Předčasný porod

Údaje byly čerpány z národní databáze, která shromažďuje informace o všech narozených dětech s hmotností nižší než 1,5 kg. Tato databáze je neustále aktualizována a slouží ke zjišťování výsledků péče poskytované těmto předčasně narozeným dětem z těhotenství kratších než 32 týdnů.

„Čím dříve se dítě narodí, tím více je komplikací, které vzhledem k jeho nezralosti snižují šance na přežití. A pokud dítě přežije, je vysoké riziko následků z hlediska neurologického a smyslového vývoje." Vysvětluje jeden z autorů studie F. García-Muñoz Rodrigo.

Podle odborníků, je tzv. limit "životaschopnosti" mezi 22. a 25. týdnem těhotenství

Děti málokdy přežijí narození ve 22.týdnu a pokud ano, je to na úkor řady trvalých komplikací a dlouhodobého pobytu v nemocnici.

Jak gestační věk stoupá, tak se šance na přežití zvyšují, podíl komplikací se naopak postupně snižuje. Děti narozené ve 26.týdnů, jsou považovány za životaschopné, přestože je stále velmi vysoké riziko.

Tabulka zobrazuje stoupající procento přežití novorozenců v závislosti na týdnu těhotenství

Týden těhotenství

% přežití

22

12,5%

23

13,1%

24

36.9%

25

55.7%

26

71,9%

Autor studie na závěr uvedl, že medicína není exaktní věda, a že s každým novorozencem musí být zacházeno individuálně případ od případu.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.