Přejít k hlavnímu obsahu

Co skutečně potřebujete ke kojení?

Kojení a kojenec

Dnes ti řeknu něco o tom, co ke kojení potřebuješ. Bude to něco, na co se v příručkách s dlouhými seznamy zapomíná. V takových příručkách a návodech nechybí věci jako odsávačka, kloboučky, kojící čaj, melta, nějaké další byliny, homeopatika, speciální lahvičky se speciálními dudlíky a tak dál, ale já ti ukážu, že tyhle věci vlastně vůbec nepotřebuješ.

Ke kojení totiž nutně potřebuješ jenom dvě věci

1. Sebe a za 2. miminko

 

Jak to?

 

To není potřeba kojení něčím podpořit, ptáš se? Ale ano, je. Podpoříš ho nejlépe právě kontaktem s miminkem, ideálně kůže na kůži (to znamená svléct sebe i miminko a položit si ho bříškem na své břicho) a trávit tak společně mnoho hodin denně (i v noci). Věděla jsi, že kůže na kůži můžeš miminko klidně i nosit v šátku nebo nosítku?

Nemusíš sním pořád jen ležet. Když budeš potřebovat vstát, prostě vezmi miminko s sebou. Šátek a nosítko jsou ohromní pomocníci.

Kojení je pouze o tobě a o miminku

Kojení není nemoc stejně jako fyziologický porod. Není potřeba ho léčit ani homeopatiky, ani bylinami, ani léky. Kojení je totiž hormonální proces.

Velmi zjednodušeně řečeno tento proces funguje tak, že když tvoje kůže dostává impulzy od kůže miminka, posílá tu zprávu dál do mozku, který na to reaguje vylučováním "kojících" a mateřských hormonů-oxytocinem, prolaktinem a dalšími hormony zodpovědnými za libé pocity a stavy spokojenosti.

Celé to má za následek to, že tvoje tělo tvoří dostatek mateřského mléka pro miminko. Platí tedy, že čím víc kontaktu s miminkem máš, tím harmoničtější kojení je.

A proto to nejlepší, co můžeš pro kojení, pro sebe i pro miminko udělat, je pustit z hlavy všechny poučky a návody, "dobré rady" okolí, přestat sledovat čísla na váze, všelijaké tabulky a zaměřit se jen na sebe a miminko.

Shrnula bych to asi takhle: žít, být, dýchat, kojit a nechat samovolně plynout.

Ony stejně ty rady o čajích, caru, meltě, nealkoholickém pivu atd. fungují tak, že maminka se při jejich popíjení uvolní, uvolní stresem stažené svaly a tím umožní prsům pracovat a vylučovat mléko...

Je to vlastně placebo. Jestli ti to chutná, klidně to pij dál, ale pij to pro tu chuť a s rozumem. Pro kojení samotné se s miminkem mazli, tím jdeš totiž rovnou k podstatě kojení.

Odsávačka ti krade zbytečně čas, který strávíš s ní místo s miminkem a vlastně nemá moc logiku, když si všechno může vypít miminko samo rovnou z prsou.

A co kojící kloboučky?

S kloboučky ideálně ani nezačínej, jestli už s nimi nekojíš, protože miminko se přisává k dvorci, ne k bradavce. Aby mu to dobře šlo, tak k tomu mu zase pomůže ten nahatý kontakt s tebou, uvidíš. Zvládneš to skvěle i bez všech těch berliček, já ti věřím.

Pokud se potřebuješ na něco zeptat, piš mi na e-mail mirka@materstvisro.cz.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.