Přejít k hlavnímu obsahu

27. týden těhotenství

27. týden těhotenství

Ve dvacátém sedmém týdnu těhotenství se miminku vybarvují oči a vaše tělo musí čelit pár dost zvláštním znakům těhotenství. Podívejte se na vše, co potřebujete vědět o vašem těle a dítěti ve 27. týdnu. Jaké příznaky vás čekají a (zřejmě) neminou? 

Jak velké je mé miminko ve 27. týdnu těhotenství? 

Vaše miminko je skoro dvakrát těžší než před čtyřmi týdny. Váží úctyhodných 880 gramů. Podle našeho „ovocemetru“, s výškou 37 centimetrů odpovídá velikosti hlávky brokolice. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se s děje s mým miminkem ve 27. týdnu těhotenství? 

  • Mozek dítěte je v těchto dnech velmi aktivní, jelikož mu zraje mozková tkáň. Je to váš neposedný drobeček, pravidelně spící a bdící, otevírající a zavírající očička a cucající si prsty. 
  • Pokud v bříšku cítíte drobné rytmické pohyby, připomínající křeče miminka, buďte v klidu: to jen miminko škytá! Nijak mu to neubližuje a obvykle co nevidět přestane. 
  • Děťátko si stále dělá rádo v děloze pohodlí. Ještě v tomto věku je stočené do příjemné fetální polohy.  
  • Další vzrušující novinka: dítěti se zdokonalil sluch. Jeho nervové dráhy vedoucí do uší dozrávají, a nyní už dovede váš hlas odlišit od partnerova. 
  • Vyvíjejí se také oči miminka. V duhovce, která odpovídá za barvu očí, se začíná tvořit melaninový pigment. Mnoho dětí se narodí s modrou barvou očí, jelikož stále probíhá produkce melaninu a jeho hladina je zatím nízká. Jakmile dosáhnou kojeneckého věku, zabarvení se postupně změní na zelené, oříškové nebo hnědé. Čím vyšší množství tmavého barviva melaninu duhovka obsahuje, tím má dítě tmavší barvu očí. Závisí to na genech. Pokud jsou vaše oči hnědé, dítě je nejspíš bude mít také takové. S jistotou to však půjde tvrdit, až dítě sfoukne dvě svíčky na dortu. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jak vybrat ten správný kočárek pro vaše miminko?

13 dovedností, které při péči o miminko musíte znát

Výbavička pro miminko 1. část

9 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat ve 27. týdnu těhotenství

1) Svědivé břicho 

Kvůli tomu, jak se vaše kůže rozpíná na stále rostoucím bříšku, může se vysoušet a svrbět. Na svědivá místa aplikujte hydratační krémy a pleťové oleje. Pokud vás neustále drbání dohání k šílenství, namočte se do teplé ovesné lázně. 

2) Otoky 

Téměř tři čtvrtiny žen jim trpí, a bohužel nejen na břiše.  

Může za to vzrůstající krevní oběh a tlak na žíly, kterými se vrací krev ze spodní části těla do srdce. To způsobuje hromadění tekutin ve tkáních, především v chodidlech, kotnících a rukách. 

Edém vás nejčastěji překvapí právě v těchto týdnech těhotenství. 

Můžete se konejšit, že jakmile děťátko spatří světlo světa, otoky se dají na ústup. Pokud se ale na vašem těle nadměrně vyskytují, zajděte si na lékařské vyšetření. Mohlo by se totiž jednat o příznak preeklampsie. 

3) Bolest zad 

Bolesti teď číhají nalevo, napravo. Bolest zad se na vás nalepí, hned jak se začnete kulatit a jen tak vás nepustí. Pravidelně se protahujte a zvažte, zda se vám nevyplatí investovat do těhotenského polštáře pro lepší spánek.  

4) Křeče 

Můžete je pocítit v noze, především v lýtku. Někteří odborníci tvrdí, že za nimi stojí nedostatek minerálů ve vašem těle. Myslí tím zejména vápník, hořčík, draslík a sodík, které pomáhají miminku růst. 

Křeče nejčastěji dostanete při dlouhém sezení či ležení. Ano, proto vám dělají budíček uprostřed noci. 

5) Nevolnost 

Sklopte hlavu. Vidíte, o kolik už vám těhotenské bříško vzrostlo? Vaše děloha má nyní velikost basketbalového míče. Protože mačká žaludek, do vašeho břicha se nevejde tolik, jak na první pohled vypadá. Už si zřejmě nebudete dávat do nosu velkými porcemi těstovin jako v prvním trimestru. Z přeplněnosti by vám mohlo být špatně od žaludku. 

6) Ovládání močového měchýře 

Únik moči si při kýchnutí není pro těhotnou ženu nic výjimečného. Vaše miminko vyvíjí na močový měchýř tlak, a vy pak těžko můžete zabránit nehodě. Vložkami tento trapný příznak nezaženete, ale alespoň zmírníte následky. 

7) Krvácející dásně 

Další oblíbený znak těhotenství! Kvůli úžasným těhotenským hormonům může dojít k otokům, krvácení a zánětům dásní. Ačkoli vám to nejspíš přijde jako dobrá výmluva, proč přestat používat dentální niť, právě teď je důkladná ústní hygiena důležitější než kdy jindy. Čistěte si zuby kartáčkem i nití nejméně dvakrát denně. A pořádně! 

8) Zácpa a hemoroidy 

Se zácpou přicházejí ruku v ruce s žilní městky. Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny bohaté na vlákninu a pijte dostatek vody. 

9) Změny kůže, vlasů a nehtů 

Kůže se vám může více mastit, a více tak zářit a chytit narůžovělý odstín. Hrozí i kožní potíže, jako například akné. 

Vaše vlasy a nehty jsou často tlustší a rostou rychleji. Při troše smůly mohou křehnout, mohou křehnout. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jak si ulevit od těhotenské zácpy bez škodlivých projímadel?

80 % žen trpí v těhotenství bolestmi zad a otoky nohou: mnohdy kvůli špatné obuvi

Zdravé a krásné vlasy po porodu?

Co by měla těhotná žena udělat ve 27. týdnu těhotenství? 

  1. Jezte menší porce. Vaše bříško se stále mění. Nenuťte se proto do velkých porcí jídla. Rozdělte si příjem stravy do častějších, ale menších jídel, která tolik nezatěžují trávení. Pár nápadů ze zdravé kuchyně: Půlka nakrájeného avokáda na plátky s celozrnným chlebem, bílý jogurt s letním ovocem posypaný nasekanými ořechy, chléb pita plněný šunkou a salátem. 
  2. Začněte chodit na těhotenskou jógu. Na křeče pomohou některé cviky jógy, například napřímení nohou a ohnutí kotníků a prstů. Neublíží vám ani krátká procházka. Nebo požádejte vašeho partnera, aby vám promasíroval chodidla. V rámci zachování dobrých vztahů k tomu vyberte čas, který mu sedne: ne ve tři ráno. 
  3. Dejte si před spaním něco malého na zub. Zahnat noční křeče může malá svačinka obsahující vápník a hořčík. Obyčejný banán a zapitý sklenicí mléka někdy dovedou „zdravotní zázraky“. Můžete vyzkoušet i hořčíkový olej ve spreji. 

Stalo se ve vašem 27. týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

Množství plodové vody v bříšku během těhotenství postupně přibývá. Ke konci těhotenství může plodové vody být i 1,2 litru. Přečtěte si co potřebujete znát s blížícím se porodem o odtoku plodové vody.

Několik rad a doporučení pro vaše partnery, jak vám v těhotenství co nejvíce pomáhat. Jakmile se vám miminko narodí, jistě se budete usmívat víc než kdy jindy.

Neberte ale úsměv za samozřejmost: ignorování zubní hygieny v těhotenství se nemusí vyplatit.

Ultrazvukové vyšetření patří k těm nezajímavějším, které v těhotenství absolvujete. Mít možnost poprvé vidět očekávané miminko je velmi silný emocionální zážitek. Nejhezčí fotografie z ultrazvukového vyšetření jsou kolem 12. až 14. Víte že výraz miminka v bříšku může napovídat o psychické pohodě matky?

Dítě vás slyší už v děloze, tak pozor na to co říkáte… Tvrdí to alespoň nový výzkum.

Máte pocit, že jste v těhotenství poněkud více zapomnětlivá než obvykle? Ztrácíte klíče, zapomínáte na schůzky, na plánované těhotenské vyšetření a celkově se cítíte jako popleta? Objem mozku se prý v těhotenství zmenšuje, což ovlivňuje koncentraci a paměť

 

Předchozí týden těhotenstvíDalší týden těhotenství

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA