Přejít k hlavnímu obsahu

Implantační krvácení nebo menstruace – jak poznat, že jste těhotná?

tehotenstvi_porod

Implantační krvácení patří k prvním známkám těhotenství. Jde o slabé krvácení či špinění, ke kterému dochází v důsledku zahnízdění vajíčka do děložní sliznice. Celý tento proces trvá zhruba 10 dnů a může ho kromě krvácení provázet i slabá bolest v podbřišku a další jemné signály. Krvácení se objevuje přibližně 3 dny před očekávaným termínem menstruace. Jak je od sebe odlišit a jaké jsou další rané příznaky těhotenství, které se objeví už v prvních dnech?

Krvácím – můžu být těhotná?

Většina žen v prvních dnech těhotenství ani neví, že v jejím těle dochází k velkým změnám. Oplodněné vajíčko putuje vejcovodem do dělohy, kde se začíná uhnizďovat. Některé ale pociťují bolest, pocity píchání či slabé křeče v podbřišku. U 15 až 25 % těhotných se objeví i implantační krvácení – jelikož vychází zhruba na stejnou dobu jako menstruace, řada žen si neuvědomí, že jde o těhotenství. Navíc v této době nemá význam dělat si těhotenský test, hladina hormonu HCG je nízká a test může ukázat falešně negativní výsledek. Pokud se domníváte, že byste mohla být těhotná, vyčkejte raději pár dnů po vynechání menstruace.

Krvácení a špinění signalizující uhnizďování trvá zhruba den, někdy i déle. Na rozdíl od menstruačního krvácení je velmi slabé a dostavuje se o něco dříve než je předpokládaný termín menstruace. Liší se také barvou – bývá nahnědlé nebo světlé růžové, ne červené jako menstruační krev. Jde o zcela přirozený proces, který je součástí fyziologického průběhu těhotenství.

Slabé krvácení či špinění v prvním trimestru těhotenství většinou neznačí nic neobvyklého. Stejně tak se může objevit i bílý či bezbarvý výtok. Ten bývá na začátku těhotenství silnější než je žena zvyklá, i proto patří k prvním známkám těhotenství. Změnu způsobují hormony a funkcí výtoku je ochrana pochvy a dělohy před infekcemi. Pokud by se objevil žlutý, zelený či páchnoucí výtok, který doprovází bolesti či svědění, je nutné navštívit lékaře – pravděpodobně se jedná o infekci.

Rané těhotenství – příznaky

Kromě citlivějšího podbřišku a případného špinění můžete na svém těle pozorovat další příznaky těhotenství už od jeho počátku – a to ještě před menstruací. Jde například o častější močení, které způsobuje právě narůstající hladina hormonu HCG, nafouklé břicho nebo zvýšená bazální teplota. Některé ženy říkají, že už od počátku těhotenství měly citlivější prsa. Jak se v začátku těhotenství mění bradavky? U někoho dochází ke změnám později, jiné už od prvních týdnů pociťují jejich zvětšení, bolestivost nebo svědění při doteku (někdy i při kontaktu se spodním prádlem). Mohou také vystoupnout a ztmavnout. Změny na bradavkách jsou dočasné a po porodu a ukončení kojení se postupně vrací do původního stavu.

Další rané příznaky jsou nespecifické a dají se snadno zaměnit se začínající virózou – typicky například nezvyklá únava, ranní nevolnost či změna vnímání vůní a chutí. Některé ženy jsou také v tomto období přecitlivělé, například častěji pláčou, mění se jim nálady – opět kvůli hormonálním změnám. Řada žen ale podobné stavy zažívá každý měsíc spolu s premenstruačním syndromem, takže tyto výkyvy přičítají očekávané menstruaci a nenapadne je, že v nich začíná růst nový život.

Proto pokud se o miminko snažíte nebo jste měla nechráněný sex, pozorujte signály svého těla a po vynechání termínu menstruace ověřte pomocí těhotenského testu, zda jste nebo nejste těhotná. U některých žen se nedostaví žádné příznaky kromě vynechání menstruace. Ale pozor – jsou dokonce i takové případy, kdy menstruace pokračuje i v těhotenství, jen je slabší.

Jak probíhá uhnízdění vajíčka?

Ve chvíli, kdy se spojí vajíčko a spermie, vzniká buňka, která se začíná mnohonásobně dělit a podstupuje několik vývojových stádií – a to ještě předtím, než doputuje do dělohy (zhruba 6. až 7. den po oplodnění vajíčka). Poté se embryo zahnizďuje v děložní sliznici. Tato fáze se označuje jako nidace a trvá přibližně 6 dní (do 12. dne po oplodnění). Nidační krvácení neboli implantační krvácení je jedním z projevů tohoto procesu.

Aby těhotenství mohlo pokračovat dál, je nutné, aby byla děložní sliznice dostatečně připravená a zralá a embryo se v ní mohlo uhnízdit. Jde o období menstruačního cyklu, které se označuje jako implantační okno mezi 19. až 21. dnem cyklu – přesný termín se liší podle délky cyklu ženy. Na tom, zda zárodek úspěšně zahnízdí, se podílí také nastavení imunitního systému dělohy, který je pro v daném stadiu pozměněný vlivem těhotenských hormonů.

spermie-vajicko

(Zdroj: Pixabay.com)

Rizikové krvácení v těhotenství

Jak už jsme zmínili, slabé krvácení či špinění v prvním trimestru ve většině případů neznačí žádný závažný problém. Kromě uhnizďování vajíčka ho způsobují i změny v hormonální hladině nebo prasklá cévka v důsledku probíhajících změn. Pokud vás ale krvácení znervózňuje, je silnější, provází ho bolesti nebo trvá delší dobu, je na místě navštívit gynekologa. Varovným signálem je také pokud se přidá horečka a zimnice.

Kromě zánětů nebo podráždění děložního čípku například po pohlavním styku či vyšetření, může být krvácení také jedním z příznaků mimoděložního těhotenství nebo probíhajícího potratu – ten obvykle provází i křečovité bolesti. Vždy se raději řiďte pravidlem, že je lepší jít k lékaři zbytečně než ohrozit sebe a nově vznikající život.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA