Přejít k hlavnímu obsahu

32. týden těhotenství

32. týden těhotenství - Těhotenství.cz

Miminko dosahuje ve 32. týdnu těhotenství rozměrů 1 600 g a 40 cm. Rozeznává světlo a tmu, zaost­řuje očima. Sílí a prodlužují se mu kosti. Vypadá už skoro jako narozené dítě, teď už bude jen přibývat na váze. Ustaluje se porodní poloha T hlavou dolů. Je to nejčastější poloha, pro plod je nejpřirozenější. Vzniká tím, že hlavička je nejtěžší a zemskou přitažlivostí je stahována dolů. Kromě plic má vyvinuté všechny orgány.

Ve třicátém druhém týdnu těhotenství vaše miminko přibývá na váze. Může vás trápit zapomnětlivost a nastal čas řešit praktické otázky porodu. Zjistěte, co vše se děje s vaším tělem a dítětem ve 32. těhotenském týdnu. 

Jak velké je mé miminko ve 32. týdnu těhotenství? 

Pamatujete si ještě, když měl váš prcek velikost jako maličká limetka? Jak se nyní blíží „den D“, věci jsou zcela jinak: miminko je velké jako ananas! Měří cca 42,4 centimetrů a váží kolem 1 700 gramů. Už má skoro na čase obléct si krásnou čepičku! 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se s děje s mým miminkem ve 32. týdnu těhotenství? 

  • Poslední týdny těhotenství uvnitř bříška jsou výhradně o tréningu na život venku. Plod si procvičuje důležité dovednosti, které bude potřebovat, až se z něj stane novorozenec: od dýchání přes sání až po polykání a kopání. 
  • Miminko je krásnější než kdy jindy: Tuk se mu pěkně hromadí pod kůží, takže už konečně není průhledná. Trávicí trakt je plně vyvinutý a dělá vše proto, aby v období kojení poskytoval excelentní služby. 
  • Kromě toho má miminko hotové vlásky i nehty na rukou i nohou. Jak okouzlující! 
  • Při svém tempu růstu a přibírání se většina dětí cítí jako po velkém obědě. Proto se méně převrací a otáčí. Naopak můžete zaznamenat klepání a lehké vrtění. Nebojte, vaše miminko se stále cítí pohodlně. Aby si zajistilo maximální komfort, stočilo se do klubíčka. Je ale možné, že se brzy natočí do polohy hlavou dolů, což je ideální „pirueta“ pro porod. 

8 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat ve 32. týdnu těhotenství

1) Unikající tekutina z prsou 

Těhotenství vás nepřestane překvapovat. Vaše poblázněné tělo nyní může začít vypouštět z rostoucích prsou žlutou tekutinu. Jedná se o kolostrum, předchůdce mateřského mléka. Je to první „jídlo“, které miminko ochutná. Jestli vás proud tekutiny obtěžuje, zvažte použití prsních polštářků. 

 2) Bolavá záda 

Častým vedlejším účinkem všech změn, které právě probíhají ve vašem těle, je bolest spodní části zad. Jelikož se může jednat o průvodní jev předčasného porodu, pokud vás trápí, neprodleně kontaktujte porodní asistentku. 

3) Braxton-Hicksovi kontrakce 

Pokud pociťujete tvrdnutí dělohy, nemusí jít o skutečné kontrakce, ale nepravidelné stahy známé mezi maminkami jako poslíčci. Jejich délka trvání se pohybuje v rozmezí od 15 sekund do dvou minut. 

Zda se jedná o porodní stahy, zjistíte po změně vaší polohy: Jestliže kontrakce přestanou, buďte bez obav, jedná se o „falešný poplach“. Pokud však zesilují a přicházejí v čím dál pravidelnějších intervalech, neváhejte to oznámit porodní asistentce. Jde totiž o signál blížícího se porodu. 

4) Pálení žáhy 

Vaše děloha zabírá v břiše spoustu prostoru, a jak se stoupá výše, vyvíjí tlak na různé orgány včetně bránice. Následkem toho vás může trápit dušnost nebo pyróza, jak se odborně nazývá pálení žáhy. 

Zásadní je jíst menší porce. Pokud se příznaky vyskytnou i v noci, pomůže si podložit horní část těla polštáři. 

5) Nemotornost 

Jistě vás postihla epidemie známá jako těhotenský mozek, který vyřadil z provozu vaši paměť. Věděla jste ale, že na vás období 2v1 může mít podobné účinky, jako alkohol? Vlivem hormonálních změn, rozvolňování vazů a kloubů, vyšší hmotnosti a posunutému těžišti těla se trochu motáte. Přesněji řečeno, můžete zdemolovat celý byt a zakopnout i v bezprahovém centru. 

Sundejte proto paty z jehličkových podpatků. Bota musí dobře padnout a nezaškrcovat chodidlo. Nevhodné jsou lodičky, mokasíny či baleríny. Těhotným ženám se osvědčuje derbový střih se šněrováním, sponovým uzávěrem či suchým zipem. 

Dávejte přednost obuvi s nízkým podpatkem (maximálně 3,5 cm) či bez podpatku. K vyšším podpatkům se můžete pomalu vracet až zhruba po půl roce od porodu. Ničemu ale neublíží, pokud takovou obuv necháte v botníku už navždy. 

6) Snížený apetit 

V žaludku nemáte zrovna prostor na královskou hostinu. Na tři velká jídla denně  tentokrát zapomeňte. Rozdělte si denní příjem potřebných kalorií do mnoha svačinek (ideálně šesti) v pravidelných intervalech.  

7) Dušnost 

Zadýchávání nastává nejen při nadšení, jak krásnou jste pořídila výbavičku pro miminko. Jak váš obřík stále roste a stlačuje vám plíce, často nemůžete popadnout dech. 

Poslouchejte své tělo a nepřetěžujte se. Odpočiňte si, jakmile pocítíte obtíže s dýcháním. Třetí trimestr není období, kdy můžete podávat velké sportovní výkony. 

8) Tmavnutí bradavek 

I nejlepší lékaři si marně lámou hlavu nad tím, z jakého důvodu se prsní dvorce a bradavky zbarvují do tmavého odstínu. Jedna z teorií tvrdí, že je miminko toužící po mateřském mléku dovede lépe zpozorovat. 

V každém případě jsou jistým pachatelem, hádejte kdo, těhotenské hormony. Ovlivňují množství melaninu, zodpovědného za zbarvení pleti.  

Co se děje s mým tělem ve 32. týdnu těhotenství? 

Nyní přibíráte zhruba 450 gramů týdně, přičemž polovina této váhy „vejde“ do miminka. Suma sumárum, v dalších sedmi týdnech přibere třetinu až polovinu své porodní váhy! Tak pečlivě se připravuje na přežití mimo lůno. 

Co by měla těhotná žena udělat ve 32. týdnu těhotenství? 

Velký den k vám kráčí mílovými kroky. Tak proč nevyužít zbytek času pro naplánování všeho, co se týká „dodávky“ vašeho pokladu? Pokud netoužíte rodit doma, najděte si na mapě raději dvě nejvhodnější cesty do porodnice. Zkuste, jak dlouho vám je potrvá projet. A rovnou zjistěte, kde se v areálu nachází parkoviště. Představte si, jak toto řešíte, když už kontrakce přicházejí po pěti minutách. 

Vyplatí se také zajít do porodnice osobně. Seznámit se s tím, co zařízení poskytuje (např. plenky) a jaké postupy budete při porodu absolvovat. Čím lépe se připravíte, tím méně stresu budete prožívat na místě. 

Co maminky nejvíce zajímá ve 32. týdnu těhotenství? 

  • Kolik měsíců je 32 těhotenských týdnů?

 Pokud nejste matematik, přepočítat týdny těhotenství na měsíce pro vás může být pořádný oříšek. Ve 32. týdnu jste už zhruba 8 měsíců v graviditě. 

  • Ke kterému ovoci jde přirovnat velikost miminka ve 32. týdnu těhotenství? 

Gratulujeme! Vaše miminko ve velikosti právě porazilo ananas. Zjistěte, jak vaše miminko roste pomocí „ovocného a zeleninového“ metru.  

Stalo se ve vašem 32. týdnu těhotenství něco zajímavého, nečekaného, krásného, děsivého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

Ve třetím trimestru je pomalu správný čas myslet na antikoncepci po porodu. Promluvte si o všech možnostech s vaším partnerem.

Ještě nemáta pro miminko vybrané jméno? Zkuste se inspirovat: dětská jména a jejich význam (používaná v kalendáři) nebo databáze více než 86 000 jmen z celého světa.

Tip na cvičení v těhotenství - cviky na záda

Strie má v těhotenství až 80% těhotných

I když jste v minulosti rodila císařským řezem, je možné, že budete moci rodit tentokrát vaginálně. Závisí to ale na mnoha okolnostech, které je nutno posoudit individuálně. Je nutné zohlednit důvod předchozího císařského řezu, odhad hmotnosti plodu v době porodu, polohu plodu, průběh stávajícího těhotenství a stav jizvy po řezu a dle okolností určit nej vhodnější způsob vedení porodu. Většina plodů (97 %) se otočí do definitivní polohy do 37. týdne gravidity. Nicméně poloha koncem pánevním se nemusí v nynějším těhotenství opakovat, a proto je předčasné ře­šit způsob porodu již nyní.

32. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA