Přejít k hlavnímu obsahu

7. týden těhotenství

7. týden těhotenství

V 7. týdnu těhotenství vám ještě nenarůstá bříško, ale čekají vás různé změny. Můžete získat i nový odstín pokožky (připravte se na komplimenty)! Podívejte se, s jakými příznaky těhotenství se setkáte a co se bude ve vašem těle odehrávat.

Jak velké je mé miminko v sedmém týdnu těhotenství?

Vaše dítě teď měří necelý centimetr: to je velikost zhruba jedné borůvky. Ve váze stále ještě nedosáhne na gram. Tento týden si troufne na své první pohyby. 

Co se děje s mým dítětem v 7. týdnu těhotenství?

Pojďme se podívat na vaši „borůvku“ zblízka. 

V mozku embrya se právě rodí každou minutu 100 buněk. Už se mu pěkně rýsuje obličej: lze rozeznat, nozdry, uši, očička ústa. Ty spolu s jazykem a zubními pupeny čeká nyní ještě další vývoj. 

Horní končetiny se mu rozdělí na oblast ruky, paže a ramen, dolní končetiny na oblast nohy, kolene a chodidla. Stále ale připomínají spíše pádla než ruce. Prsty na rukou a nohou jsou zatím spojeny plovacími blánami. 

Vaše dítě už brzy začne produkovat moč. Také na to má už připravené ledviny. 

Také se už pokouší o první trhavé pohyby, které je možné vidět na ultrazvuku. Sama ale nic nepocítíte. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

8 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat v 7. týdnu těhotenství

1. Časté močení 

Za potřebu odcházet každých pět minut na toaletu poděkujte hormonu hCG, který zvyšuje průtok krve do pánevní oblasti. Zajistěte si velké množství tekutin. Vaše tělo to potřebuje. 

2. Únava 

Zajistit miminku růst je pro vaše tělo vyčerpávající úkol. Když navíc své zbylé síly vloží do tvorby placenty, není divu, že máte myšlenky jen na postel. Jedním ze způsobů, jak si „dobíjet baterky“, je jíst menší porce vícekrát denně. Svačinky vám udrží optimální hladinu cukru v krvi, a tím vás pomohou udržet se přes den na nohou. 

3. Přecitlivělost a změny prsou 

Vaše poprsí je větší než kdy jindy, ale může mít vady na kráse. Vidíte tu kupu modrých žil? Budou zajišťovat přepravu všech živin a tekutin k vašemu miminku, když začnete kojit. Zatím si pořiďte kvalitní krém na strie a těhotenskou podprsenku. Vaše poprsí přestane být tak povislé, a vy se tak můžete cítit před sebou i na veřejnosti lépe. 

4. Nadbytek slin 

Slintáte jako hladový pes před cukrárnou? Ranní nevolnost v kombinaci s nadbytkem slin je cesta do blázince. 

Tento společensky nevhodný příznak se začne vytrácet na konci prvního trimestru. Do té doby by vám měly pomoci žvýkačky bez cukru. 

5. Těhotenské (ne)chutě 

Pokud jste kvůli vaší těhotenské averzi k jídlu pořádně proškrtala menu, stále není oheň na střeše. Když si každý den dopřejete ten samý zdravý pokrm, miminku tím stále poskytnete všechny potřebné živiny. 

Jestli naopak slintáte (i doslova) při pohledu na dortíky, jednou za čas můžete hřešit. 

6. Pálení žáhy 

Další naprosto normální, ale naprosto nepříjemný znak těhotenství. Vyhněte se tučným a kořeněným jídlům a kofeinovým nápojům, které váš stav jenom zhorší. Pro snížení bolesti je také vhodné pít před nebo po jídle. 

7. (Překvapivě) velké číslo na váze 

Ačkoli na to vaše břicho nejspíš nevypadá, mohla jste už nabrat i pár kilo. Nejde o nic neobvyklého. Většina žen přibere během těhotenství 12–15 kilogramů, a je to zcela v pořádku. 

8. Křeče 

V prvním trimestru jsou křeče běžné trápení. Pokud je ale doprovázejí bolesti v oblasti ramen či krku, nebo zpozorujete nějaké zvláštnosti ve výtoku, obraťte se na svého lékaře.  

Co se děje s mým tělem v sedmém týdnu těhotenství? 

Bříško vám ještě neroste, protože děloha se začne zvedat až na konci prvního trimestru. Jinak si ale už „užíváte“ příznaky těhotenství v plné síle: od nevolnosti až po otok prsou. Vaše tělo se maximálně snaží vytvořit pro maličkého ideální prostředí k vývoji. 

Nateklá prsa: některým ženám během sedmi týdnů vzrostlo poprsí o velikost šálku. Zní to úžasně, jen kdyby nebylo tak citlivé a bolavé. Poděkujte za to (jak jinak) svým milovaným hormonům. Budují vaše poprsí a nechávají do něj vést více krve. Můžete si také všimnout změn v tzv. prsním dvorci, kruhové oblasti s tmavším zabarvením okolo bradavky. Rozšířil se a pokrývá ho šupinatá kůže. Jedná se o potní žlázy, které promazávají bradavky. Všechny změny se dějí proto, aby dítě mohlo pohodlně sát mléko. 

Mimořádně zářivá pleť: vaše pleť je nejkrásnější a vaše vlasy zřejmě nejlesklejší, jaké jste kdy měla. Za vše můžete poděkovat estrogenu, který vaše tělo právě produkuje ve velkém.  

V těhotenství sní mnoho žen více jídla než obvykle, to je normální. Ale pravidelně se přejídat (někdy až k nevolnosti), i když jste hlad neměla, může být nebezpečné.

Co bych měla dělat v 7. týdnu těhotenství?

Musíte být na pozoru před krvácením: ať už jde o lehké špinění nebo velké množství krve. Krvácení v prvním trimestru je velmi časté, podle statistik ho zažije jedna ze tří žen. Nemusí vždy jít o předzvěst potratu.  

Přesto, pokud mu čelíte, neprodleně vyhledejte pomoc. Váš praktický lékař či porodní asistentka provedou vaginální a (pravděpodobně) ultrazvukové vyšetření. O infekci se jedná výjimečně. Zpravidla se krvácení po čase vytratí a doktor nedokáže zjistit jeho příčinu 

Stalo se ve vašem sedmém týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku! 

Tipy na další články 

V České republice se v posledních letech stále rodí okolo 3,5 % dětí s určitou vývojovou vadou (podle statistik Národního registru vrozených vad). Vrozené vývojové vady mohou mít vliv na téměř všechny části těla. Jak snížit rizika vrozených vývojových vad?

Čištěním záchodu kočky se můžete vystavit riziku nákazy toxoplazmózy, parazitární infekce přenášené přes kočičí výkaly. Toto může být velmi nebezpečné pro plod. Na co si dát pozor při domácích pracích a uklízení během těhotenství?

Uvažujete kdy oznámit své těhotenství v zaměstnání? Jestliže se bude vaše těhotenství správně vyvíjet, není důvod, proč byste nemohla docházet do zaměstnání až do nástupu na mateřskou dovolenou, pokud to vaše profese dovoluje. Nicméně, můžete počkat do uplynutí I. trimestru, abyste měla jistotu, že těhotenství zdárně probíhá, a pak své „tajemství" sdělit nadřízeným.

Anémie z nedostatku železa je na světě nejčastější nutriční onemocnění u dětí a žen plodného věku. Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, jen těžko se soustředíte a často vás přepadají stavy slabosti, tak je něco špatně. Nízký příjem železa v těhotenství může zvýšit riziko předčasného porodu. Jaká vyšetření vás v těhotenství čekají?

7 týden těhotenství diskuze

7. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA