Přejít k hlavnímu obsahu

Tatínci hodnotí kojení jako velmi sexy

Kojení-mateřské-mléko-těhotenství.cz

Možná vás to překvapí, ale nejen děti mají zájem ucucávat mateřské mléko. Jde však o velmi delikátní záležitost, která není ani předmětem řady seminářů a diskuzí o kojení. Na druhou stranu, pokud se zeptáte některých tatínku, nemalá spousta z nich by si velmi ráda s miminkem  vyměnila místo u prsu. Někteří jsou zvědaví a jiným přijde kojení velmi sexy.

Je možné pít mateřské mléko i v dospělosti? 

Jedná se o bezpečnou praxi otestovanou řadou dospělých jedinců. Protože lidské mléko představuje tělní tekutinu, je třeba se vyvarovat jeho konzumaci od neznámé osoby. Pamatujte, že prostřednictvím mateřského mléka se mohou přenášet i život ohrožující choroby, včetně HIV a hepatitidy. To platí i pro případný nákup mateřského mléka na internetu.  

Někteří kulturisté odkazují na mléko člověka jako na superpotravinu. Přitom na poli vědy neexistuje jediný důkaz o jeho prospěšnosti v oblasti fyzického výkonu. Zato jsou známi případy, kdy mateřské mléko ze specializovaných bank pomohlo pacientům v boji s rakovinou, stejně jako imunitních a zažívacích poruch. Tato oblast ale stále vyžaduje výzkum. 

Někteří dospělí ho využívají pro léčbu rakoviny. Má faktor nádorové nekrózy, který směřuje k apoptóze čili programované buněčné smrti.“ Sděluje Bouchet-Horwitzová, výkonná ředitelka banky mateřského mléka New York Milk Bank. 

Výzkum v oblasti antikarcinogenních výhod bohužel obvykle nepřesahuje buněčnou rovinu. Věda postrádá hlubší klinická hodnocení nebo výzkumy, které by doložily vliv vlastností mateřského mléka na maligní nádory.  

Bouchet-Horwitzová však prozrazuje, že výzkumníci usilují o syntézu proteinového komplexu v mateřském mléku známého jako HAMLET (Alpha-lactalbumin Made Lethal to Tumour cells): zabijáka více než 40 druhů rakovinných buněk, přičemž zdravým buňkám neškodí. 

Banky mateřského mléka podrobí tekutinu testu na mikrobiologickou nezávadnost a následné pasterizaci. Dojde tak k minimalizaci veškerých rizik. 

Zdravotní přínosy mléka člověka zahrnují léčbu lokálních popálenin, poranění, očních infekcí (např. zánět spojivek) i opruzenin. Tekutina dovede snížit infekci a podpořit ozdravný proces. 

Jaké výhody přináší kojení tatínků?

Jestliže se kojení líbí mamince i tatínkovi, není důvod se ho obávat. Může se jednat o zajímavou sexuální praktiku, která okoření váš vztah. Důležité je nezapomenout, že prioritou je samozřejmě dostatek mléka pro miminko a tatínek přichází na řadu až jako č. 2.

  • Tatínek je vlastně taková výkonná a velmi šetrná odsávačka, která je vám k dispozici zcela zdarma
  • Kojení, které je dlouhodobé a intenzivní působí jako prevence rakoviny prsu
  • Partnery většinou tato praktika sblíží a přenese se i na péči otce o dítě
  • Váš partner nepřijde o vaše ňadra ani v období kojení
  • Kojení má pozitivní vliv i na zdravotní stav tatínka

Foto: Freepik.com

Může partner či manžel ochutnat mateřské mléko? 

Vaši drahou polovičku můžete nechat si dopřávat tekutinu novopečených maminek bez výčitek: ovšem za předpokladu, že netrpíte nemocemi, které by mohli proniknout do mléka. Váš muž může mléko sát i přímo z bradavky. Postupu se však vyvarujte, jestliže lékař diagnostikoval partnerovi komplikací typu opar či aft. Přenosné choroby dovedou proniknout vaší pokožkou a ohrozit zdraví vás i miminka.

Jak je cítit mateřské mléko? 

Většina maminek připodobňuje vůni, stejně jako příchuť, svého mléka ke kravskému mléku, pouze k jemnějšímu a sladšímu. Jiné ženy registrují „mýdlové“ aroma, způsobené vysokým podílem lipázy: enzymu, který přispívá ke štěpení tuků. 

Rozmražené mateřské mléko se v některých případech vyznačuje lehce nakyslým aromatem, což je v pořádku. Silná kyselost a zápach připomínající zkyslé kravské mléko ovšem značí nevhodné uskladnění odstříkaného mléka. 

Shoduje se mateřské a kravské mléko konzistencí? 

Mléko kojící ženy bývá zředěnější a lehčí než kravské mléko. „Jsem šokovaná, jak je vodnaté,“ podivuje se jedna maminka. 

Zřejmě se tedy nejedná o ingredienci vhodnou do vašeho milkshaku. 

„Zdravídárná“ tekutina novopečených maminek se může pochlubit nespočtem zdravotních přínosů pro kojence a vysokým zájmem ze strany odborníků i veřejnosti. Matka příroda ovšem ušila mateřské mléko na míru novorozenci, kojenci a batoleti: nikoli všem věkovým kategoriím. Podle vědců se vyplatí její přání respektovat. Pokud si sklenku lidského mléka „nedovedete odpustit", ujistěte se, že pochází z ověřeného zdroje. A předem zjistěte, na jakou příchuť se připravit. 

 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.