Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenská kalkulačka

Těhotenská kalkulačka

Těhotenská kalkulačka vám pomůže spočítat si týden těhotenství a předpokládaný datum porodu. Těhotenská kalkulačka známá též jako těhotenský kalendář je skvělý pomocník, který vám usnadní přehled o vašem těhotenství. Stačí zadat první den vaší poslední menstruace a obratem se dozvíte, kdy můžete očekávat příchod vašeho miminka na svět.

Těhotenská kalkulačka: výpočet informací o těhotenství

Typický menstruační cyklus trvá přibližně 28 dní. Je-li váš obvykle kratší nebo delší, upravte prosím uvedené číslo

Jak funguje výpočet termínu porodu?

Vyjdeme-li ze předpokladu, že délka vašeho těhotenství dosahuje „normálních“ 40 týdnů (čili 38 týdnů od početí), nejpřesnější odhad termínu porodu získáte připočtením 40 týdnů (280 dní) k datu prvního dne poslední menstruace. 

Stejného výsledku se dopátráte odečtením tří měsíců od prvního dne poslední periody, k čemuž následně přičtete sedm dní. 

„Jestliže počátek vaší menstruace se datuje k 11. 4., po odečtení tří měsíců dostanete 11. 1. a přičtením sedmi dnů dojdete k číslu 18. 1.“ 

Tímto způsobem těhotenská kalkulačka a váš lékař provádí výpočet předpokládaného termínu porodu. Přestože se jedná o poměrně přesný odhad, odchylky týdne či dvou nastávají běžně. Valná většina maminek (92 %) však porodí miminko v očekávaném měsíci. 

Nezapomeňte si včas vybrat své první těhotenské tričko

Těhotenská kalkulačka podle data početí 

Těhotenská kalkulačka pracuje s datem prvního dne poslední menstruace poskytuje relevantní výsledky pouze ženám s relativně pravidelným menstruačním cyklem. V opačném případě nezbývá lékaři nic jiného, než se spokojit s termínem otěhotnění čili ovulace. On-line těhotenské kalkulačky podle data početí přičtou 266 dní od termínu vaší ovulace. Tento tzv. fetální věk je o 2 týdny kratší než gestační stáří. 

Stanovení termínu porodu dle data podstoupení výkonu asistované reprodukce 

Každoročně se v Česku uskuteční kolem 38 tisíc cyklů umělého oplodnění, které ve zhruba 2 400 případech vedou k úspěšnému narození miminka. Jestliže patříte k ženám, které se rozhodli zajistit si mateřství touto cestou, datum odběru vajíček či inseminace využijte k výpočtu namísto data ovulace.  

Termín porodu na základě ultrazvukového screeningu 

Lékař vám jako součást předporodní péče nabídne ultrazvuk, který pomocí tzv. CRL parametru zjistí datum narození miminka s vysokou přesností. Vyšetření UZ se provádí v rámci tzv. prvo-trimestrálního screeningu mezi 11. až 14. týdnem těhotenství. 

Další metody pro zjištění termínu porodu 

I kdybyste zapomněla datum prvního dne poslední menstruace či početí, termín porodu může lékař stále odhadnout následujícími způsoby: 

 • Poslechem prvních ozev srdce miminka pomocí Doppleru či stetoskopu při CTG vyšetření. Srdeční činnost lze začít slyšet kolem 10. až 12. týdne těhotenství. 
 • Anamnézou, jejíž podstatou je zjistit, kdy nastaly první pohyby miminka (obvykle mezi 18. až 22. týdnem) 
 • Sonografem, které převede zvukové vlny na obraz plodu. Přesnost této metody postupně klesá zhruba od 20. týdne těhotenství. 
 • Změřením výšky fundu, která odpovídá vzdálenosti mezi stydkou kostí a nejvyšším bodem dělohy. 
 • Na základě výšky uložení děložního čípku 

Jak souvisí stanovený termín porodu s tělesnou hmotností v těhotenství? 

Váhový přírůstek představuje nevyhnutelný a nezbytný aspekt těhotenství. Hmotnost, kterou je vhodné nabrat, se však v každém trimestru liší. Proto se vyplatí využít těhotenský kalendář, který podle poslední menstruace zjistí, v kterém jste týdnu těhotenství. Pro více informací a kontrolu, zda váš BMI index tělesné hmotnosti v těhotenství odpovídá normě, můžete využít zdarma on-line kalkulačku hmotnosti na Těhotenství.cz 

Mohu si naplánovat termín porodu dítěte? 

Ať už toužíte po miminku „jarňátku“ nebo nechcete zažít kontrakce dělohy u štědrovečerního stolu, přirozené metody vyvolání porodu jsou při správném použití bezpečné. Nečekejte od nich ale zázračnou účinnost. Spontánní porod ve vytoužený den (nebo i týden) patří stále jen do sci-fi literatury. 

„Pouze 4,4 % miminek se narodí v datu odhadovaného termínu porodu.“ 

Je odhad termínu porodu miminka důležitý? 

On-line výpočet termínu porodu pomocí těhotenské kalkulačky poskytne mamince přesnější představu o těhotenství, aby si mohla vše naplánovat. Odhadované datum narození miminka však slouží i lékaři jako výchozí bod, podle něhož posuzuje zdravý růst a vývoj plodu, stejně jako vývoj těhotenství. Zkrátka zda je vše tak, jak má být. 

Může se mi změnit termín porodu? 

Přestože vám gynekolog může z mnoha důvodů stanovit nový předpokládaný termín porodu, v každém případě je zbytečné se toho obávat. Mezi obvyklé příčiny změny termínu patří: 

 • Nepravidelná menstruace 
 • Lišící se odhad termínu podle poslední menstruace se o týden liší od stanovení dle ultrazvukového vyšetření (které se pro stanovení termínu upřednostňuje) 
 • Provedení prvního ultrazvuku až v druhém trimestru 
 • Abnormální výška fundu 
 • Hladina alfa-fetoproteinu (AFP) mimo standardní škálu

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA