Přejít k hlavnímu obsahu

14. týden těhotenství

14. týden těhotenství

Ve 14. týdnu těhotenství přecházíte do druhého trimestru. Vaše miminko se naučí používat svaly mozku: už se na vás může smát a dělat grimasy. Také jeho pohlavní orgány se už vyvinuly. Podívejte se na vše, co se vyplatí vědět na čtrnáctém tělu o vývoji vašeho těla a plodu. 

Jak velké je mé miminko ve čtrnáctém týdnu těhotenství? 

Vaše dítě teď měří zhruba 8,5 centimetrů, což je jako jablko. Váží ale mnohem méně, pouhých 43 gramů.  

Co se děje s mým miminkem ve 14. týdnu těhotenství? 

Má vzpřímenou polohu a dochází k prodloužení krku, což mu pomáhá napřímit i hlavičku. Celé jeho tělíčko pokrývá jemné chmýří zvané lanugo. Nebojte, díky většímu množství tělesného tuku se mu s postupujícími týdny vytratí. Naopak vlásky na hlavě, které miminku právě začínají rašit, mu zůstanou napořád. Jejich barva se však může až do porodu změnit. Vyplní se také jeho obočí. 

Vaše miminko bude poprvé čůrat! Plodová voda, kterou polyká, přejde do jeho žaludku. Díky práci jeho ledvin se může do plodového vaku vrátit ve formě moči, čímž vzniká další plodová voda. 

Vaše dítě zásobujete přes pupeční šňůru dávkami kyslíku. Přesto si plod začíná (dobrovolně) procvičovat své dýchání: dovednost, bez které by na světě nepřežil ani minutu! 

Ve střevech dítěte se začne tvořit tzv. smolka. Tato černá látka konzistence dehtu zašpiní první plenky. 

Sice si na jeho první zoubky ještě dlouho počkáte, ovšem už nyní se mu vyvíjí patro. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Vítejte ve druhém trimestru! 

Vítejte v druhé trimestru! Je spousta důvodů, proč těhotné ženy toto období milují.

S trochou nadsázky se budete cítit stejně dobře jako před těhotenstvím. Ranní nevolnost začne ustupovat a vaše ňadra přestanou být tak citlivá. 

Navíc se vám tento týden pravděpodobně začne ukazovat těhotenské bříško. Vaše děloha už pomalu přesahuje stydkou kost a zaujímá i část břišní dutiny. Pro celé těhotenství je typický zvýšený průtok krve. Nyní však v krvi stoupne počet červených krvinek a tekutin. 

7 nejčastějších příznaků ve čtrnáctém týdnu těhotenství

1.  Nachlazení 

Sotva jste se zaradovala, kolik se vytratilo příznaků těhotenství, když v druhém trimestru přišla nálož nových! Mezi nejčastější patří chřipka a nachlazení, jelikož vaše imunita nyní zesláblá. Snadno se vás nyní chytí bakterie. Nezapomeňte si proto často mýt ruce a mít s sebou vždy dezinfekci na ruce. Pokud cítíte, že se vám zdraví zhoršuje, neváhejte co nejdříve navštívit lékaře. 

Oslabený imunitní systém má ale i jednu výhodu: není schopen odmítnout váš plod jako cizorodou látku.  

2. Křečové žíly 

Jde o velké, oteklé cévy objevující se na nohou. Ačkoli nevypadají zrovna reprezentativně, způsobuje je silnější krevní řečiště, které podporuje život vašeho dítěte. Vzhled varixů zlepšíte pravidelnou chůzí, která podporuj chůzí podporovat cirkulaci krve. 

3. Růst prsou 

Stále rostou, ale už nejsou tolik citlivá. Tmavnutí prsního dvorce a změna vzhledu vašich bradavek je naprosto normální. Nastal ten správný čas pro investování do mateřské podprsenky, abyste se cítila pohodlněji. 

4. Ucpaný nos 

Vysoká hladina estrogenu a progesteronu zaviní, že vaše sliznice (včetně té nosní) nabobtnají a změknou. Výsledkem bývá ucpaný nos. V těhotenství je to zcela běžná záležitost. 

5. Otoky 

Viníkem je silnější krevní řečiště. Můžete cítit, že prsteny na vašich prstech drží pevněji a nohy a kotníky vypadají jako po dálkovém letu. Teď není správný čas hrát si na Zuzanu Smetanovou: schovejte vysoké podpatky a nepohodlné boty do botníku. Pokud to jde, vyvarujte se dlouhému stání. Snažte se také alespoň hodinu denně zvednout nohy nad úroveň srdce. 

6. Zvýšený apetit 

Přestala jste se cítit jako při nemoci, ale zato máte pocit neukojitelného hladu. Na svou zdravou dietu se nesmíte vykašlat, zvlášť když jste těhotná. Zatočte se svou závislostí na cukru, bez ohledu na to, jak moc dítě po sladkém touží!  

7. Bolest oblého vazu 

Některé ženy trápí kolem tohoto týdne bolest oblého děložního vazu. Jde o jeden z mnoha nepříjemných pocitů, které nejspíš zažijete v těhotenství. Projevuje se ostrou bolestí na jedné či obou stranách břicha. Způsobují ji vazy, které pomáhají v roztahování a ztenčování dělohy, aby se přizpůsobila rostoucímu miminku. Bolest nejvíce zaznamenáte při vstávání, protahování či otáčení. Mělo by se vám trochu ulevit, pokud si dáte nohy tak, jak je vám to běžně příjemné. 

Co byste měla dělat ve 14. týdnu těhotenství? 

  • Přihlaste se na těhotenské cvičení: Počátek druhého trimestru vás nabije nečekaným množstvím energie. 

  • Dělejte si cviky na posílení pánevního dna: Toto svalstvo zajišťuje podporu pro močový měchýř, střeva a dělohu. Rostoucí miminko vyvíjí na tuto oblast tlak. Proto má velký význam je posilovat. Zařaďte těhotenské cviky na zpevnění pánevního dna do svých každodenních rituálů 

Co těhotné ženy nejvíce zajímá na 14. týdnu těhotenství?

Teprve teď, v druhém trimestru se začnete pořádně kulatit. Do konce vašeho těhotenství byste měla přibrat maximálně 1,8 kilogramů za měsíc.

Jak se bude zvětšovat mé těhotenské bříško ve 14. týdnu? 

Jistě vás potěší, že vám bříško poroste! Vaše děloha nyní opouští pánevní oblast a zvedá se nad stydkou kost, do vašeho bříška.

Jak moc se by se mělo mé miminko pohybovat ve 14. týdnu?

Ve čtrnáctém týdnu nejspíš žádné pohyby ještě necítíte. Přesto se vaše děťátko v děloze právě„roztancovává“. Jeho pohyby jsou ladnější a plynulejší v porovnání se záškuby, které zvládalo před několika týdny. 

Stalo se ve vašem čtrnáctém týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

Potrat – několik mýtů a polopravd o něm

Pokud jste tak neučinila, navštivte svého obvodního lékaře. Jde o běžné vyšetření, které je důležité především proto, že lékař má vaši kartu.

Jste jediná z vašich kamarádek, která je teď těhotná? Najděte si jiné nastávající maminky se setjným termínem porodu.

Barvení vlasů v těhotenství, je to nebezpečné? Jednorázová aplikace barvy nebo trvalé ondulace jistě nepoškodí organizmus váš ani organizmus dítěte, pokud jste už mimo fázi embryogeneze (tzn. po 10. týdnu těhotenství).

14 týden těhotenství diskuze

14. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA