Přejít k hlavnímu obsahu

5 tipů, jak podpořit dětskou kreativitu

Dovido, vzdělávání dětí, dětská kreativita

Udržet dětskou pozornost je stále těžší a těžší. Neustále je kolem nás mnoho vnějších faktorů, které naše soustředění berou. Jenže právě tvořivé činnosti jsou to, co může dětskou kreativitu podpořit. Jelikož se však tento úkol jeví mnoha maminkám jako nemožný, pojďme se podívat na několik konkrétních tipů, jak i z na první pohled nerozlousknutelného oříšku vytáhnout ony Popelčiny šaty, jako se tak děje ve známé pohádce. 

 

Schopnost, která se do života hodí

Pojem „kreativita” lze popsat mnoha způsoby. Ať už ji však definujeme jako schopnost něco tvořit nebo schopnost něco vymýšlet, shodneme se na tom, že patří do každodenních životů nás všech. Když tedy právě kreativitu budeme u dětí podporovat a rozvíjet v útlém věku, vštípíme jim do žil něco, co využijí po celý život. Co jim třeba bude víc ku prospěchu než cokoliv jiného. A co jim, možná, tradiční vzdělávání tak nepodpoří. 

Podle mnoha psychologů je tvořivost či kreativita něčím, co posiluje touhu se učit. To ostatně potvrzují i mnohé zajímavé studie, některé pochází dokonce z roku 1968 a ukazují, jaké geniality vlastně děti mající kreativní myšlení dosahují. 

Jak ale bylo zmíněno, dnešní doba moderních technologií však kreativitě zrovna nenahrává do karet. Mobilní telefony a povolované hry mající mnohdy až velmi agresivní podtext z dětí vychovávají spíše něco méně kreativního než člověka, který by svými nápady zlepšil svět. 

Malujte podle čísel

Mezi osvědčené tipy a triky, jak podpořit dětskou kreativitu patří jednoznačně poskytnutí dětem něco, co je bude zajímat a bavit. A co na konci přinese výsledek, který si na začátku tvoření nedokázaly ani představit. Vhodné je například malování podle čísel, což není o ničem jiném než o vybarvování políček podle čísel a barev, které k danému číslu patří. Je to ostatně zábava i pro dospělé, protože na konci může vzniknout opravdu fenomenální obraz nebo dílo, které si budete chtít vyvěsit třeba nad rozkládací pohovku v obývacím pokoji.

Chyby jako příležitosti

Nesmíme zapomenout ani na to, že děti by měly chybovat. Ony ještě nevědí, co nevědí. Pokud máme kreativitu definovat jako něco, co se tvoří, podpora vymýšlení nového, pak to nejlepší, co pro její rozvoj můžeme udělat, je nechat to na dítěti. A i když se něco nepovede, dítě najde jinou cestu, která povede k rozvoji kreativity a tím se kreativita rovnou podpoří. 

Je to tak například při fotbale. Člověk zkrátka hledá cesty, jak míč do brány dostat. Když se to nepovede jedním způsobem, najde se další. 

V jednoduchosti se skrývá krása

Ač si mnoho maminek myslí, že pro podporu kreativity musí zapojit co nejvíce svých tajných zbraní a nejdražších hraček, podle odborníků se můžete uchýlit k jednoduchosti. Jednoduché hry, jednoduché aktivity, ale také paradoxně velký potenciál pro vymýšlení toho, jak danou činnost zlepšit, zpestřit, posunout na jiný level. 

I proto je zmiňované malování podle čísel skvělou volbou. Stejně tak vhodnou kreativní činností je malování na kamínky. 

Povídání si je produktivní

Podle odborníků bychom děti neměli taky podceňovat, pokud v nich chceme vyvolat kreativitu a podpořit jejich tvořivost. Děti jsou vnímavá stvoření a pokud se o jejich tvořivosti a kreativitě budeme bavit, můžeme jim tím vnuknout mnoho skvělých nápadů, které jim navíc zvýší chuť se učit

Neusazujte je na zem

A to myslíme obrazně. Děti nevědí, co nevědí, proč jim tedy sestřihávat jejich křidélka. Právě děti totiž v oblacích létat mohou. Nejsou ještě snědeni tím provozně-organizačním životem. Osekávat jejich představivost tedy znamená, že razantně osekáváme také možnosti, kam až se jejich kreativita a tvořivost mohou dostat. Jejich svět nemusí mít limity. Ať si limity najdou poté samy, ale nemusíte jim je stanovovat. Dovolte jim, aby objevovaly nové světy.

Zdroj obrázků: Dovido.cz

 

 

autor: Kateřina Kubíková
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA