Přejít k hlavnímu obsahu

20. týden těhotenství

20. týden těhotenství

V 20. týdnu těhotenství miminko váží asi 300 - 340 g a měří kolem 25 cm. Cítíte první pohyby. Na hlavičce jsou patrné vlásky. Vyvíjí se chrup. Jsou dobře vyvinuté nohy a paže, objevují se tukové žlázy. Jeho pokožku chrání bílá mastná hmota - mázek (vernix). Tvoří se vlastní imunitní systém a míšní pouzdro.

Ve dvacátém týdnu těhotenství vrcholí vaše přípravy na screening a kosti vašeho dítěte se zpevňují. Zjistěte vše důležité, co se děje s vaším tělem a miminkem ve 20. týdnu gravidity

Jak velké je mé miminko ve 20. týdnu těhotenství? 

Mimi je teď veliké zhruba 25,5 centimetrů. Když to převedeme na ovoce, odpovídá velikosti banánu. Váží zhruba 300 gramů. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se děje s mým miminkem ve 20. týdnu těhotenství? 

Pokud byste náhodou chtěla, můžete se na screeningu dozvědět, zda je to kluk nebo holčička. Jestliže v sobě nosíte holčičku, ve vaječnících ukrývá až sedm milionů primitivních vajíček. Do porodu jejich počet klesne na dva miliony. Pokud očekáváte chlapečka, jeho varlata právě začnou vylézat z bříška. 

Plod už několik týdnů zažívá růstový spurt, při kterém se prodlužují jeho nožičky i ručičky. Díky tomu se čím dál více podobá dítěti! Jeho orgány, jako třeba plíce, trávící soustava a imunitní systém se stále zdokonalují a kosti mu sílí. 

ČTĚTE TAKÉ:

Dokážete ovlivnit pohlaví miminka?

8 nejčastějších příznaků, které na sobě můžete zpozorovat ve 20. týdnu těhotenství: 

1. Pálení žáhy a zažívací potíže 

Kvůli rostoucímu bříšku se vás potíže trávicího ústrojí budou držet zuby nehty. Může pomoci jíst menší porce vícekrát denně a žvýkat bezcukrovou žvýkačku po snídani, obědě a večeři. Dávat si po jídle šlofíka nebo polehávat není dobrý nápad. 

2. Bolesti hlavy 

Další z častých projevů gravidity. Dělejte si během dne pravidelné přestávky, při kterých vyjdete na čerstvý vzduch. Pokud potíže přetrvají, promluvte si s vaším lékařem. 

3. ​Křeče v nohách 

Bůhví, proč vám musí ztrpčovat nejkrásnější období ženy. Pokud se budíte v noci s vystřelujícími bolestmi, zkuste během dne dávat nohy nahoru a pít hodně „jako ryba“. 

4. Otoky 

Jestli vaše nohy a kotníky vypadají jako po letu na druhou stranu planety, máte tu čest s edémem. V podstatě jde o zadržování vody v nohách a kotnících. Nehrajte si na Innu Puhajkovou: schovejte vysoké podpatky do botníku a obouvejte pouze pohodlné a volnější boty. Pokud to jde, vyhněte se také nošení těsných ponožek a punčocháčů. Mohou narušit krevní oběh. 

5. Mění se váš pupík 

Věděla jste, že to nastane. V příštích několika týdnech se váš vtlačený pupík nejspíš promění ve vystrčený. Viníkem je děloha, která tlačí vaše břicho směrem dopředu. Buďte ale bez obav: až „přiletí čáp“, pupík se vám dá opět do pořádku. 

6. Poševní výtok 

Tato nepříjemnost vám bude dělat druhý stín až do porodu. Jde o způsob, jak se tělo snaží ochránit vaši cennou oblast před invazí bakterií. Pokud na výtoku pozorujete dramatické či jinak znepokojující změny, informujte o tom svého lékaře. 

7. Spousta energie 

Ano, čtete správně. Některé příznaky mohou být i pozitivní. Užívejte si ten pocit, že „létáte jako Včelka Mája“, spolu se zvýšeným libidem. Na obojí vám dojde ve třetím trimestru palivo. 

8. Dušnost 

Vaše rostoucí děloha může utlačovat plíce, což často vede k dušnosti. Pokud čekáte dvojčátka, můžete se zadýchávat ještě více. Relaxujte, jak vám to jen den dovolí. A nepřetěžujte se. 

Co se děje s mým tělem ve 20. týdnu těhotenství 

Doteď placenta vážila více než miminko, nyní ji ale plod v hmotnosti předběhl. Přesto se ale dál čile vyvíjí a do konce gravidity bude trojnásobně těžká. 

Placenta se tento týden na screeningu dostane pod bystré oko sonografu. Pokud se nachází v blízkosti děložního hrdla, nebo ho přímo zakrývá, máte tzv. vcestné lůžko. Jde o vážnou komplikaci, která může ohrozit těhotenství i porod. Vaše děloha se naštěstí stále zvětšuje, a při troše štěstí vám vyzvedne placentu nahoru a dál od děložního čípku. Takže ačkoli situace nyní vypadá hororově, do porodu se může zpravit. Žádný strach! 

Nyní jste v polovině dobrodružné cesty za novým životem. Vaše miminko také o sobě dává čím dál víc vědět a na vaše těhotenské bříško už můžete slyšet první chvály. Nejspíš si i všimnete, že vám nehty a vlasy rostou rychleji než dříve: seznamte se s jednou z (mála) výhod hormonální bouře. 

Vše, co potřebujete vědět o screeningu ve 20. týdnu 

Při druhém genetickém ultrazvuku na anomálie můžete vidět, jak vaše miminko od posledního vyšetření vyrostlo. Pokud vás to zajímá, lékař vám už může prozradit, zda to bude kluk nebo holčička. Stejně tak si to může nechat pro sebe. Rozhodnutí je jen na vás a vyplatí se o tom pořádně popřemýšlet. 

Při vyšetření vrozených vad se zkontroluje vývoj a činnost srdce, strukturu břicha, hlavy, páteře, mozku a objemu plodové vody. Pozornosti lékaře neuniknou ani střeva, ledviny, žaludek, močový měchýř, a dále ruce nohy a prsty. Prozkoumá se i obličej miminka, zvlášť nos a oblast rtu. Sonograf také provede podrobná měření hlavy, bříška a stehenní kosti, zda je jejich růst v normálu. 

Jakmile screening skončí, zpravidla máte možnost vzít si výtisk miminka s sebou domů. Zjistěte o screeningu více informací, a jak vše probíhá od začátku do konce.  

Jen pro připomenutí, prvotrimestriální screening ženy absolvují již ve 14. týdnu těhotenství. Umožňuje odhalit řadu tělesných abnormalit plodu a zjistit přítomnost vrozených vad, jako je Downův syndrom. 

Co by měla těhotná žena udělat v 20. týdnu těhotenství? 

Zajistěte si dostatečný příjem vápníku. Pokud byste sebe a vaše děťátko projela rentgenem, jeho kostra bude viditelnější než ta vaše. Důvod? Má v kostech uloženo více vápníku. Pomozte mu ve vývoji konzumací potravin bohatých na vápník. 

 Stalo se ve vašem 20. týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

2. trimestr těhotenství

Doba devíti měsíců je dlouhá a jako správná hospodyně jistě chcete mít i v tomto období doma pořádek a uklizeno. Máte-li však určité těhotenské komplikace či omezení měla byste být opatrná. Na co si dát pozor při domácích pracích a uklízení během těhotenství?

Ve II. trimestru se provádí ultrazvukové vyšetření optimálně mezi 18. týdnem těhotenství 22. týdnem těhotenství a je zaměřeno především na včasné rozpoznání závažných strukturálních vrozených vývojových vad.

Poloha plodu ve druhém trimestru

Poloha plodu ve II. trimestru je nestabilní, což znamená, že chvilku je dítě dolů hlavičkou a chvilku zase zadečkem. Tuto „akrobacii" mu umožňuje velký prostor v děloze, jeho prozatím malé rozměry a také velké množství vody plodové.

Na začátku tohoto trimestru je již plně vyvinuta placenta a její funkce. Je to kruhovitý orgán, který vzniká v těhotenství a přirozeně přebírá funkci žlutého tělíska - v době kolem 12. týdne těhotenství.

Jak se zorientovat v nových předpisech ohledně peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku v letošním roce (2015) /penezita-pomoc-v-materstvi-rodicovsky-prispev….

20 týden těhotenství diskuze

20. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA