Co se děje v jednotlivých trimestrech v těhotenství | Těhotenství.cz

Co se děje v jednotlivých trimestrech v těhotenství

Co se děje v jednotlivých trimestrech v těhotenství - Těhotenství.cz

Těhotenské týdny jsou seskupeny do 3 trimestrů. Každý z nich zahrnuje zdravotní mezník pro vás i vaše miminko. Pojďme se společně podívat na to, co se děje během jednotlivých trimestrů vašeho těhotenství.

 

PRVNÍ TRIMESTR
 
Dítě roste během prvního trimestru (1. - 12. týden) rapidní rychlostí. U plodu se začíná vyvíjet mozek, mícha a orgány. Srdce dítěte začne poprvé bít.
 
Během prvního trimestru je pravděpodobnost potratu poměrně vysoká. Podle odhadů Americké koleje gynekologů a porodníků, skončí přibližně 1 z 10 těhotenství potratem. Okolo 85 procent se vyskytuje v prvním trimestru těhotenství. Jestliže se u vás objeví příznaky potratu, okamžitě vyhledejte pomoc.
 
DRUHÝ TRIMESTR
 
Během druhého trimestru těhotenství (13. - 27. týden) váš lékař pravděpodobně provede anatomický ultrazvuk. Pomocí něj zkontroluje tělo plodu z hlediska vývojových abnormalit. Ultrazvuk odhalí také pohlaví dítěte. Pokud si to tedy přejete vědět dříve, než se narodí.
 
Pravděpodobně začnete cítit, jak se miminko začne hýbat a kopat uvnitř vaší dělohy.
Po 23 týdnech těhotenství je dítě v děloze považováno za “životaschopné.” To znamená, že už je schopno přežít mimo dělohu.
 
TŘETÍ TRIMESTR
 
Během třetího trimestru těhotenství (28. - 40. týden) se přírůstek vaší hmotnosti podstatně zrychlí a můžete se cítit unavená.
 
Miminko nyní vnímá světlo, dokáže otevírat a zavírat oči. Také samotné kosti jsou plně vyvinuty. Jakmile se porod blíží, můžete pociťovat pánevní diskomfort a vaše nohy mohou otékat. Kontrakce, které nevedou k porodu (známé jako Braxton-Hicksovy kontrakce), se mohou začít objevovat už několik týdnů předtím, než porodíte.
 

Těhotenství.cz