Přejít k hlavnímu obsahu

Co se děje v jednotlivých trimestrech v těhotenství

Chazmine - Těhotenství.cz

Těhotenské týdny jsou seskupeny do 3 trimestrů. Každý z nich zahrnuje zdravotní mezník pro vás i vaše miminko. Pojďme se společně podívat na to, co se děje během jednotlivých trimestů vašeho těhotenství.

PRVNÍ TRIMESTR

Dítě roste během prvního trimestru (1. - 12. týden) rapidní rychlostí. U plodu se začíná vyvíjet mozek, mícha a orgány. Srdce dítěte začne poprvé bít.

Během prvního trimestru je pravděpodobnost potratu poměrně vysoká. Podle odhadů Americké koleje gynekologů a porodníků, skončí přibližně 1 z 10 těhotenství potratem. Okolo 85 procent se vyskytuje v prvním trimestru těhotenství. Jestliže se u vás objeví příznaky potratu, okamžitě vyhledejte pomoc.

DRUHÝ TRIMESTR

Během druhého trimestru těhotenství (13. - 27. týden) váš lékař pravděpodobně provede anatomický ultrazvuk. Pomocí něj zkontroluje tělo plodu z hlediska vývojových abnormalit. Ultrazvuk odhalí také pohlaví dítěte. Pokud si to tedy přejete vědět dříve, než se narodí.

Pravděpodobně začnete cítit, jak se miminko začne hýbat a kopat uvnitř vaší dělohy.

Po 23 týdnech těhotenství je dítě v děloze považováno za “životaschopné.” To znamená, že už je schopno přežít mimo dělohu.

TŘETÍ TRIMESTR

Během třetího trimestru těhotenství (28. - 40. týden) se přírůstek vaší hmotnosti podstatně zrychlí a můžete se cítit unavená.

Miminko nyní mvnímásvětlo, dokáže otevírat a zavírat oči. Také samotné kosti jsou plně vyvinuty. Jakmile se porod blíží, můžete pociťovat pánevní diskomfort a vaše nohy mohou otékat. Kontrakce, které nevedou k porodu (známé jako Braxton-Hicksovy kontrakce), se mohou začít objevovat už několik týdnů předtím, než porodíte.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku