Přejít k hlavnímu obsahu

Známky a příznaky vícečetného těhotenství

Známky a příznaky vícečetného těhotenství - Těhotenství.cz

Jsou příznaky vícečetného těhotenství (těhotenství, kdy se vyvíjejí dva nebo více plodů) jiné, než když je v bříšku jen jedno miminko? Mnoho žen na začátku těhotenství myšlenka na dvojčátka jistě napadne. Jak ale spolehlivě poznat, že se skutečně o vícečetné těhotenství jedná?

Fetální Dopplerometrie

Fetální srdeční ozvy mohou být detekovány pomocí Dopplerova systému v prvním trimestru. Srdeční rytmus plodu začíná kolem pátého týdne. Zkušení lékaři a porodní asistentky mohou být schopni detekovat více srdečního rytmu a zjistit tak možné vícečetné těhotenství. Nicméně i v takovém případě nemusí být výsledek jednoznačný.

Zvýšené hCG Úrovně

hCG je hormon, který je produkován v průběhu těhotenství. Ženy, které mají vícečetné těhotenství, mohou mít zvýšené hladiny hCG. I v takovém případě neznamená zvýšená hladina hCG automaticky vícečetné těhotenství. Je třeba udělat další vyšetření, aby se ověřila příčina vysoké úrovně hCG.

Abnormální výsledky AFP

Alphafetoprotein (AFP) je bílkovina, která je vytvářena plodem. Dostává se do krevního oběhu matky. Vysoká hladina může znamenat vícečetné těhotenství.

Tělesná hmotnost

Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobit nadměrné zvýšení tělesné hmotnosti matky. Většina z nich je připisována špatným stravovacím návykům. Množství váhy, kterou by žena měla získat, závisí na její výšce, typu těla a hmotnosti před těhotenstvím. V průměru přiberou ženy, které mají vícečetné těhotenství jen o něco málo více, než ty, které čekají jen jedno miminko.

Větší bříško

Při vícečetné graviditě roste bříško podstatně rychleji. Děloha je více napínána, je dráždivější.

Nadměrné ranní nevolnosti

Asi polovina všech těhotných žen pocítí nějakou formu ranních nevolností během těhotenství. Zatímco u některých matek se nevolnost projevuje často a intenzivně, u jiných jen zřídka. Ale jen proto, že má žena vícečetné těhotenství neznamená, že bude docházet k násobné intenzitě ranních nevolností.

Brzké nebo časté pohyby plodu

Některé maminky vícerčat tvrdí, že cítily pohyby plodů dříve, než se očekávalo. Je ale také důležité vědět, že většina žen má zkušenosti s dřívějšími pohyby v následných těhotenstvích, než v prvním těhotenství.

Extrémní únava

Značná únava může být způsobena stresem, prací a starostmi. Často ale o ní mluví také ženy, které mají vícečetné těhotenství. Příčinou větší únavy může to, že tělo matky musí poskytovat více živin pro více než jedno dítě.

Dispozice a intuice

Dispozice k vícečetným těhotenstvím může být v některých rodinách dědičná. Některé matky také tvrdí, že když byly těhotné, poznaly intuitivně, že čekají více než jedno miminko.

Ultrazvuk

Vyšetření ultrazvukem je jediný způsob, jak se spolehlivě dozvědět, zda je v bříšku více než jedno dítě. Mnoho z těchto příznaků může znamenat, že se jedná o vícečetné těhotenství. 100% jistotu ale získáte jen při vyšetření ultrazvukem.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA