Přejít k hlavnímu obsahu

Poloha plodu před porodem. Jaká je nevhodnější?

Polohy plodu-tehotenstvi.cz

Jaké jsou vhodné polohy plodu? Jak do nich miminku pomoci? Snad každá budoucí maminka řeší, v jaké poloze se nachází miminko v bříšku. Optimální postavení plodu do značné míry zajistí, že porod proběhne bez komplikací. Miminko může zaujímat celou řadu pozic, včetně těch patologických. Těhotná žena má přitom možnost správné napolohování plodu podpořit. Víte jak? 

Jaká poloha plodu je nejvýhodnější? 

Kvůli velkému množství plodové vody a nízké velikosti plodu se jeho uložení neustálí až zhruba do 33. týdne těhotenství

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Později se za nejvhodnější pozici pro miminko považuje poloha (postavení plodu) podélná hlavičkou, což je fyziologická poloha, a nastává až v 96,5 % těhotenství. Při této přirozené poloze záda směřují k přední straně dělohy. Plod, nyní bezpečně uložený v pánvi, se před porodem otočí a přitlačí svou bradu k hrudníku.

Pro rodičku to obvykle znamená hladký průběh porodu, zejména z následujících důvodů:

  • Temeno hlavičky dítěte rovnoměrně tlačí na pánevní vchod. Při kontrakcích tlak pomáhá roztažení děložního hrdla a produkci hormonů potřebných pro porod. 
  • Během druhé doby porodní postupuje dítě rodidly v určitém úhlu, kdy nejužší část hlavičky prochází jako první. Zkuste si nasadit těsný rolák bez zasunutí brady a pochopíte výhody této polohy. 
  • Jakmile plod dorazí ke spodní části pánve, natočí hlavu tak, aby její nejširší část naléhala do nejširší části pánve. Zadní část hlavičky se pak může zasunout pod pánevní kost. Tvář plodu pročesává oblast mezi vagínou a konečníkem (hráz).  

Jaké přínosy přivádí rodící mamince přední postavení plodu?

  1. Minimalizace rizika operativního ukončení porodu i indukce porodu. 
  2. Hladší a rychlejší průběh porodu. 
  3. Snížená potřeba tlumení bolesti analgetiky. 

Štěstí v podobě miminka přirozeně ležícího v levém předním postavení, jež je tou nejlepší možnou polohou před porodem, potká cca 65 % maminek. Spontánní porod v takovém případě bývá zpravidla zcela bez komplikací a nejméně bolestivý.

Zdroj obrázku: Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně

Co je to zadní postavení plodu? 

V případě zadního postavení leží miminko hlavičkou dolů, přičemž hřbetem naléhá na páteř maminky. Při rozběhnutí porodu je takto uložené každé desáté dítě. 

V těchto případech lze stále rodit přirozenou cestou, avšak obvykle za větších obtíží typu: 

  • Bolest zad, způsobená tlakem kostry miminka na zadní stranu dělohy a páteř. 
  • Riziko protahovaného porodu s náhlými návaly a zástavami kontrakcí. 

Tyto nepříjemné stavy hrozí zejména v případě, zůstává-li brada miminka vystrčená, nikoli přimáčknutá k hrudi.  

Dítě se během přípravy na porod, když dosáhne pánevního dna, naštěstí zpravidla přetočí do optimálního, předního postavení. 

Jestliže však putuje porodním kanálem hlavičkou napřed, lékař zváží nástřih hráze (epiziotomie), případně porodu s pomocí kleští či vakuextraktoru. Ukáží-li se metody jako neúčinné, případně nastanou-li jiné porodní komplikace (např. placenta praevia), pro zajištění zdraví miminka i maminky se často přistoupí k sekci. 

Proč miminko zaujímá zadní postavení? 

U určitého tvaru pánve, úzkého a oválného či širokého a srdcového, hrozí zadní postavení plodu více než v případě kulaté pánve. 

V nestandardně tvarované pánvi si totiž miminko nejsnadněji opře hlavičku právě při uložení v zadní poloze.  

Viníkem, proč dnes již každé dvacáté dítě přichází na svět v takto nevýhodném postavení, bývá sedavý způsob života. Sezení podporuje naklonění dělohy dozadu (tzv. obrácená děloha). Záda a páteř plodu, jako nejtěžší části těla, poté může gravitační působení také přetočit dozadu. 

Tráví-li maminka naopak dostatek času ve svislé poloze, přispívá k natočení pánve dopředu, a tím i k postupování plodu zadečkem napřed. 

Jak může těhotná žena pomoci miminku otočit se ze zadní pozice do přední? 

Někteří odborníci věří, že určitými technikami lze stimulovat posun miminka do polohy hlavičkou napřed. Pro hladší průběh porodu a úlevu od bolestí spojenou se zadním postavením plodu se vyplatí vyzkoušet následující techniky: 

  • Sklopte při sezení pánev dopředu a zajistěte, aby se vaše kolena nacházela pod úrovní boků. 
  • Lehněte si na záda s plným žaludkem, a nejlépe i močovým měchýřem. Pokrčte nohy v kolenou. Podložte si pánev tak, aby se vypínala zhruba 30 cm nad podložkou. V poloze setrvejte 5 až 10 minut. Následně se překulte do kleku a opřete se o ruce. Cvik provádějte 3 x denně. 
  • Sledujte televizi nakloněná přes gymnastický míč. Na balóně se také můžete pohupovat, nebo jen sedět (s boky nad koleny). 
  • Zkontrolujte, zda posed v křesle nebo třeba autosedačce nezpůsobuje pokles vaší pánve a zvednutí kolen. Popřípadě vypodložte sedadlo polštářem. 
  • Hledejte způsoby, jak zahrnout do sedavého zaměstnání více pohybu. Zejména se pokuste dělat pravidelné přestávky. 

Dodržování těchto zásad vám může celkově pomoci v přípravě na porod. Čím dříve si je osvojíte, tím snadněji je dovedete využít na porodním sále ve svůj prospěch. Trávení dostatku času ve vzpřímené poloze navíc přispívá k tělesnému komfortu v pokročilém těhotenství.  

Poloha plodu z velké části určuje, zda zrození bude jemné nebo plné porodních bolestí a komplikací. Některé druhy uložení miminka v bříšku lékaři považují přímo za patologické a vedou k indikaci císařského řezu

Naštěstí řada drobných životních změn může přispět k optimálnímu napolohování miminka, a tím usnadnit průchod plodu porodními cestami. Ať už je viníkem stres, životní styl, příliš pevné břišní svalstvo, chronická zácpa, úzká pánev či práce v neměnné pozici, někdy se dítěti zkrátka nepodaří zaujmout vhodnou polohu pro porod. Zdravotníci v porodnici dnes však již dovedou zajistit, aby se i přesto váš potomek narodil v pořádku. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA