Přejít k hlavnímu obsahu

Jaké jsou nejčastější příznaky těhotenství?

priznaky tehotentsvi

Nejznámějším příznakem těhotenství je vynechání menstruace. Je ale mnoho jiných příznaků, které vám mohou naznačit změnu vašeho stavu. Pojďme se společně podívat na to, které to jsou.

Hlavní příznaky vašeho těhotenství

  • Vynechání menstruace

Pokud do 14 dní od data očekávané menstruace měsíčky nedostanete, je pravděpodobné, že jste těhotná. Může to ovšem znamenat i spoustu jiných problémů (vyrovnání se s časovým a geografickým pásmem, psychické problémy, vážné onemocnění, těžký stres apod.), a tak vyhledejte gynekologa a vše s ním proberte.

Chcete – li mít jistotu dříve , než vás vyšetří lékař a než přijdou výsledky krevního testu na HCG (lidský choriový gonadotropin), který spolehlivě určí, že jste v jiném stavu, můžete si sama provést domácí těhotenský test. Koupíte jej v lékárně nebo v drogerii a při jeho použití se řídíte podle návodu. Test se dělá z moče a netrvá déle než několik minut. Jeho cena se pohybuje v rozmezí od 40 do 250 Kč.

  • Únava

Častější únava i v jiných denních hodinách než obvykle, vzniká hormonální změnou v organismu.

Tělo a metabolismus těhotné pracuje mnohem rychleji, podporuje tím růst embrya a také podporuje některé orgány, které budete ve zvýšené míře potřebovat v těhotenství. A to vás může maximálně vyčerpat.

Máte pocit, že si každé odpoledne musíte lehnout a prospat se – udělejte to!

  • Časté nutkání na močení

Bývá způsobené opět změnou hormonální hladiny. Díky tomu, že embryo vylučuje látku HCG, dochází k velikému prokrvení orgánů a tkání pánve.

Takto prokrvená pánev zbytní a kontaktuje se s močovým měchýřem, ten se snaží vyloučit i malé množství moči.

  • Citlivost na vůně a pachy

Pociťujete různé pachy a vůně, které jste si dříve až tak neuvědomovala. Nebo vám nezpůsobovaly nevolnosti. Připravte se na to, že i vůně, které jste dříve měla ráda, se vám stanou nepříjemné. Výpary z kuchyně, cigaretový dým nebo lidský pot vám budou činit veliké potíže. Vše je způsobeno citlivostí čichu, který se na začátku těhotenství hodně zostří.

  • Když dostanete chuť na omítku

Vaše chutě se budou hodně měnit. Je to dáno především změnou složení krve. Takže některé potraviny, které jste měla dříve ráda budou pro vás nesnesitelné. Jiné jídlo vám bude chutnat a budete ho jíst často a opakovaně.

Snažte se korigovat své chutě na potraviny, které jsou výživné a mají pozitivní vliv na vyvíjející se miminko. Neznamená totiž, že když jste těhotná, musíte chutím zcela podlehnout.

Mnoho žen, které nadměrně přibraly či měly zažívací obtíže, končilo například operací žlučníku ještě v těhotenství. Tomuto se můžete vyhnout, když se budete správně a přiměřeně stravovat.

  • Změny na prsou

Změny jsou viditelné brzy. Prsa jsou záhy mnohem citlivější a bolestivější jako při začínající menstruaci, bradavky a dvorce tmavnou a poměrně rychle se zvětšují. Někdy je na povrchu prsou viditelná žilní kresba. Velikost prsou se může zvětšit během několika týdnů, ale nemějte obavy, pokud k tomu nedojde.

Kojit můžete naprosto všechny!

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.