Přejít k hlavnímu obsahu

Být matkou, je pěkná dřina!

matka na plný úvazek - tehotenstvi.cz

Hovořit o vlastních potřebách v období po těhotenství může být obtížné. Snaha zvládnout péči o dítě vlastními silami vás mnohdy pěkně vyčerpává. Rané rodičovství vyžaduje nejen obrovské množství energie, ale také odvahy. Nelze předpokládat, že se vám každou noc podaří nastřádat dost sil na celý den. Požádat o pomoc je tak zcela na místě.

Jenže jak požádat o pomocnou ruku, aby „to nebylo blbé“? Podívejte se na několik strategií, jak zažádat o pomoc vaše blízké a dosáhnout toho, čeho potřebujete;)

Upřesněte si vaše potřeby

Stresory související s rodičovstvím mohou „zamlžit“ vaši mysl. Přiznejte si to: občas melete z posledního. Pouze noví rodiče vědí, že vtip o maminkách, které si připravují kávu na kuchyňské lince místo v šálku, nemusí být vtipem. Do toho nikdy nevíte, co miminko v další chvíli vyvede. Při tom všem se ještě snažíte stihnout vaše povinnosti. (Pokud si na ně dovedete v tom zmatku a shonu vzpomenout.)

Učiňte chaosu přítrž pomocí prostého písemného cvičení. Podle klinické psycholožky Anny Nicholaidesové vám odrážkový seznam či deníček může pomoci zjistit, jaké myšlenky vám kolují v hlavě, a následně je utřídit. Po identifikaci vašich potřeb nastal čas přemýšlet, jak je vykomunikovat s ostatními.

Objevila jste spoustu věcí, které vám leží na srdci? Psycholožka doporučuje kategorizovat je podle priority.

Mějte svůj to-do list stále po ruce

Když s sebou budete nosit váš myšlenkový deníček, můžete si utřídit myšlenky, kdokoli to budete potřebovat (resp. kdykoli vám to miminko dovolí). Jelikož získáte lepší přehled o vašich úkolech a překážkách, můžete správným směrem navést zdroje pomoci.

„Návštěva vám obvykle ráda ‚ulehčí‘ tím, že si pochová miminko. Přitom byste jistě mnohem více ocenila pomoc v kuchyni, s čištěním záchodu nebo drbáním připáleného hrnce,“ sděluje poradkyně pro duševní zdraví Kayce Hodos.

Řešení vidí jednoduše: mějte vždy poblíž seznam úkolů, a až vám dotyční nabídnou pomoc, zaúkolujte je tím, co vám skutečně pomůže. Málokterá žena by požádala své blízké o omytí pokakané podlahy. Ovšem například k přípravě jídla nemá takřka nikdo odpor.

Pokračujte, v čem jste začala

Zcela vám rozumíme: požádat o pomoc je, bylo a bude obtížné. Udělat to podruhé u stejné osoby však může být ještě více nepříjemné. A to především v situaci, pokud vám dotyčný „zapomene“ donést jídlo nebo třeba přijít poklidit.

Nicholaides však radí: Nebojte se. Sdělte své potřeby znovu, ať už jsou jakékoli. A znovu. A znovu. Jestliže manžel vaše potřeby stále ignoruje, obraťte se na jinou osobu: například příbuzné či blízké přátele.

V každém životním prostředí je deprimující ignorovat své potřeby. Vy to však děláte dlouhodobě, a navíc veškerou zbylou energii věnujete dítěti. Zasloužíte si péči!

Organizujte pomoc okolí

Vytvořte v programu typu Kalendář Google nebo Trello seznam domácích prací. Jednotlivé práce přiřaďte k datu kdy je nutné je vykonat, případně kdy je to nejvhodnější. Kalendář poté sdílejte s rodinnými příslušníky a přáteli, kteří mohou například e-mailem reagovat, co pro vás obstarají. 

Ani v tomto případě se podobě pomoci meze nekladou. Nic vám nebrání požádat druhé třeba také o přípravu a dovoz jídla.

Zajímavost: v zahraničí mají pro tyto situace speciálně určené aplikace, například Take Them a Meal nebo Meal Train.

Smyslem je koordinace (nejen) stravovacího servisu pro osobu v nouzi či tíživé situaci. Dobrovolník si zde založí účet a sestaví jídelní plán, do něhož zahrne informace o stravovacích preferencích, alergiích apod. Dokument následně bude sdílet s ostatními lidmi, kteří chtějí pomoci. Podle tohoto plánu každý připraví jídlo (jídla), které osobě donese v čase uvedeném v plánu.

Cílová osoba ví předem, kdo a kdy přijde, stejně jako co přinese. Tímto způsobem lze organizovat i jiné akce podobného charakteru, jako je úklid či hlídání dítěte.

Tyto programy nabízejí řadu funkcí, díky nimž může cílová osoba předem získat jasnou představu o podobě návštěvy.

Využijte digitální technologie

O aplikace, které mohou ulehčit bedru nových rodičů, v současnosti není nouze. Vyzkoušejte prostřednictvím některé z nich „digitalizovat“ potřeby vašeho dítěte a domácnosti.

„Po porodu dvojčat jsem si uvědomila, že to sama nezvládnu. Proto jsem vytvořila formulář na SignUp.com. Moji blízcí mi tak mohou dát vědět, kdy a jak mi přijdou pomoci postarat se o miminko,“ sděluje jedna americká maminka. „Kromě pomoci jako takové je to i pomoc emocionální. Dost mi totiž chybí kontakt s druhými.“

Díky digitálním technologiím mohou efektivně komunikovat nejen rodiče s okolím, nýbrž i mezi sebou, a to například pomocí webové aplikace Trello.
Přestože se tato organizační aplikace používá primárně v korporátním prostředí, pomoci může i v jiných sférách: například pro zajišťování domácích povinností.

Základní verze systému je zdarma, nebudete tedy zatěžovat rodinný rozpočet. Zorganizovat zde lze doslova vše. Komplexní projekt můžete snadno rozdělit na drobné úkoly.

Jako rodič musíte mít přehled o nespočtu věcí. Od drobností jako kam uschovat první „kresbu“ miminka po důležité otázky typu správa financí. S Trellem můžete zvládnout snáze jakékoli úkoly.

Online komunikace může představovat nejvhodnější způsob domluvy a plánování s partnerem, zejména při hektických dnech. V této situaci se mnoha maminkám osvědčil Google Keep. Lze jej využít mnoha způsoby, přičemž mezi nejefektivnější patří:

  • Shromažďování užitečných „výstřižků“ z webových stránek zaměřených na děti či rodičovství.
  • Třídění poznámek pomocí barev a štítků. Označte všechny věci týkající se výživy červeně, rozpočtu modře, oblečení žlutě atd. A hned získáte lepší přehled v úkolech.
  • Vytváření seznamů. Psát nákupní seznam na papír je nepraktické. V Google Keep vidíte nákupní položky přehledně pod sebou a postupně je můžete odškrtávat.
  • Lokální připomínky. Plánujete nakoupit další příkrmy, až budete mít náhodou cestu kolem drogérie. Nevíte, kdy to bude. Připomínku proto nastavíte na základě lokace, nikoli času. Jakmile se přiblížíte k dané prodejně, ukáže se vám notifikace.
  • Audio poznámky. Není čas na psaní? Nedovedou vystihnout slova vaše emoce? V těchto případech nechte telefon zaznamenat váš hlas, třeba cestou od lékaře.
  • Kreslení. Potřebujete partnerovi vysvětlit, který kus oblečení pro miminko má zakoupit? Vyfoťte katalog, zakroužkujte daný produkt a obrázek sdílejte.

Zajděte za profesionálem

Laktační poradci, pediatři a rodinní terapeuti neexistují bezdůvodně. Rodina a přátelé nedovedou pomoci s každým problémem.

Pro snadné nalezení dobrého terapeuta můžete požádat o radu ženy, které již mají svého odborníka, doporučuje Cook. Pro tip můžete zajít i do podpůrné skupiny, případně komunity na sociálních médiích.

Nic vám nebrání ani vyhledávat poradce „na vlastní pěst“. Důvěryhodným a obsáhlým zdrojem pomoci je NajdiPomoc.cz.

Pro otázky spadající do oblasti péče o dítě či podobné problematiky neváhejte požádat o konzultaci pediatra. U některých lékařů je sestřička laktační poradkyní. Pokud ne, pediatr vám může na jinou poskytnout kontakt.

Častěji hovořte s vaším partnerem 

Vykomunikovat vaše potřeby může být nesložitější s partnerem. V tomto nejintimnějším vztahu má význam pravdivá diskuze. „Věc se vyplatí projednat v době, kdy oba máte dostatek času a dobrou náladu,“ radí rodinná terapeutka Gabrielle Applebury. „Zeptejte se vašeho protějšku, zda se mu nyní hodí a chce bavit o tomto tématu.“

Důležité záležitosti zřejmě byste zřejmě neradi řešili například uprostřed noci poté, co vás vzbudilo miminko.

Konverzace na toto téma není jednorázová. „Tyto věci je mnohdy třeba projednávat na denní, někdy i hodinové bázi.“ 

„Otevřenost flexibilitě je to nejlepší, co můžete vy i váš partner udělat. Někdy zkrátka budete potřebovat více pomoci než v běžný den a váš protějšek by to měl respektovat.“ 

V kultuře, která si cení soběstačnosti, může být obtížné si připustit, že vše nezvládneme vlastními silami. Nové rodičovství je však dobou náročnou a plnou změn. Není proto hanba ani slabost sdělit vaše potřeby. Poté, co vám dotyčný poskytne pomoc, budete sama sobě vděčná, že jste tento krok podnikla.

 

 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA