Přejít k hlavnímu obsahu

24 podzimních tipů na hry pro děti, které rozvíjejí i baví 

24 podzimních tipů na hry pro děti

Unavené sychravé počasí se promítne i do vaší nálady. Dovlečete se zdrchaná z práce a toužíte jen po společnosti televize. Vaše děti trávení volného času však vidí jinak. Krátké dny ani zatažená obloha je neunaví. Jak zabavit děti na podzim, když se sotva dovlečete ke kávovaru? 

Naučné i zábavné hry pro děti doma, když počasí nepřeje 

Pozorovat kapky na okně děti baví… asi tak dvě minuty. Co přijde potom, nechtějte vědět. Čím dříve vašeho potomka zabavíte, tím menší škody stihne napáchat. Jak na to? 

Když vám ještě zbývá trocha energie 

 • Foukání barev. Výsledné umělecké dílo jistě uchvátí i babičku a dědu. Pokud nechcete, aby vám mistr malíř udělal umělecký i nábytek, musíte mít stále oči na stopkách. 
 • Deskové hry vašeho mládí. Už samotné přehrabování se „poklady“ na půdě malé pátrače zajímá. Až staré hry najdete, setřete z nich vrstvu prach a pochlubte se potomkům, na čem jste vyrůstala. Pro vás to bude příjemná nostalgie, pro ratolesti zábavné rozšíření obzorů. Třeba si konečně začnou vážit toho, jaké možnosti trávení volného času (off-line) jim dnešní doba nabízí. 
 • Pexeso z kartonu. Recept na posílení paměti, pozornosti, rozšíření slovní zásoby i vykouzlení úsměvu na tváři, za který nezaplatíte ani korunu. Tvorba vlastního pexesa prospěje i zlatým českým ručičkám vašeho potomka. Na karton stačí namalovat základní tvary. 
 • Schovávaná. Nesmrtelná hra, se kterou maminky úspěšně zaměstnávají děti snad už od doby kamenné. Rozvíjela totiž potřebné schopnosti útěku před nepřáteli a nalezení potravy. Jen pozor, aby děťátko nespadlo ze skříně do Narnie. 
 • Schovávačka věcí. Tísníte se v malém bytě, kde "schovka" stojí za houby? Rozmístěte po místnosti třeba hrací karty: kousek by měl vždy vyčuhovat, aby děti nechtěli obrátit šuplíky vzhůru nohama. Nejúspěšnější hledač získá privilegium vymyslet skrýše pro další kolo. 
 • Kdo vydrží déle? Třeba stát na jedné noze nebo dělat holubičku? Zapněte stopky a poměřte síly! 
 • Domácí zahrádka. Pokud máte krytý balkon nebo verandu, nechte vaše nejmenší sázet kytičky a bylinky. Nejenže se toho spoustu dozvědí o přírodě. Zjistí také, co zahradničení obnáší. A navíc lépe porozumí tomu, co jim servírujete na talíř. 
 • Kreativní tvoření. Také vaše dítě nosí z venku samé klacíky, listy a kamínky? Kdy je jindy zužitkovat než na podzim tvorbou dekorací? od malování na kamínky po tvorbu přáníčka, maňásků z papírových pytlíků, slizu nebo i vlastní modelíny. Také výroba rámečků k fotkám jen tak neomrzí. Studnici nápadu vám poskytují stránky Zabav děti nebo Ententýky. 
 • Domácí basket. Vystačíte si se zmuchlaným papírem od novin a obyčejným košem na ovoce, houby či prádlo. Trefí se do něj, když bude na zemi, židli či na štaflích? Až to zvládnou bravurně, zvyšte náročnost třeba házením zády ke koši či s jedním zavázaným okem. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Obezita u dětí vzrůstá, mohou za to i dospělí

Ovoce a zelenina ve výživě dětí

10 věcí, které pomáhají chránit děti před onemocněním

Když jste totálně vyřízená 

 • Razítkování. Které dítě by nerado obtiskovalo barvičky na papír? K tvorbě uměleckého díla mu postačí bublinková fólie, kterou znáte z on-line nákupů. I kostky ze staré stavebnice či korkové špunty mohou takto získat smysl existence. Jen občas zvedněte hlavu od knížky, jestli váš malý umělec nechce obtisknout svou múzu i na koberec. 
 • Písmenková pětiminutovka. Když dítě omrzí klasický slovní fotbal, okořeňte to špetkou pohybu. „Kolik věcí na začínajících na písmenko ‚H‘ dovedeš přinést na postel?‘ Hrneček, hranolky, hafan,… Po pěti minutách hledače odměňte a nechte ho vrátit vše na původní místo (až na toho psa). 
 • Funící domeček. Z dek, prostěradel, polštářů a starého oblečení nechte děti zkonstruovat „domácí bunkr“. Až bude veledílo hotové, neposedové se v pevnosti dlouho sami zabaví. A kdo to pak uklidí? 
 • Tornádo. Jak přimět dítě sbírat a rovnat po sobě věci? Pusťte zábavnou hudbu, slibte odměnu a nastavte budík na max deset minut. Sdělte dítěti kritickou situaci: místností se prohnalo tornádo a lidé potřebují superhrdinu, který vše dá do pořádku a spasí svět. Nebudete věřit, jak rychle váš potomek vše dá do pořádku. 
 • Módní přehlídka: Nechte vaši holčičku zkoušet kostýmy, šaty, šátky, náramky, prstýnky, a má o odpolední program vystaráno. Navíc jestli jí půjčíte i nějaké kousky z vašeho šatníku, ocitne se v sedmém nebi. Dítě s chutí navrhne outfit i vám (ven s tím nechoďte). 
 • Co se změnilo? Ve dvou je hra zábavnější. Pošlete děti za dveře a přemístěte třeba knihu. Vyhrává ten, kdo jako první uhodne, co je jinak. Abyste se musela ještě méně hýbat, dělejte nepatrné změny, kterých si hned ratolesti hned nevšimnou. 
 • Tělocvik se židlemi. I obyčejná židle dovede proměnit dětem nudné ráno v nevšední zážitek. Rádi na ni vylézají i podlézají. Až je to omrzí, postavte jim ze židlí jednoduchý slalom. Pokud bydlíte v bytovce, raději ho nechávejte zdolávat závodníky po čtyřech, v podřepu nebo plazením. 
 • Pomocník v domácnosti. Batolata se velmi ráda zapojují do domácích prací. Cítí se důležití, kvete v nich zodpovědnost, sebedůvěra i pečlivost. Navíc si utvářejí reálnou představu o životě. Proč nevyužit toho, že se do všeho hrnou? Ze začátku vám mohou pomáhat, později toho jistě spoustu zvládnou už sami: vyndat prádlo z pračky, uklidit a srovnat si oblečení, vybalit nákup. Nezapomeňte jejich snahu ocenit, i když výsledek zřejmě nebude perfektní. Je důležité malému pracantovi poradit, jak práci příště dělat lépe. 
 • Dítě s vařečkou. Potomka směle pusťte i do kuchyně. S dobrým vedením toho zvládne skoro tolik, co vy. Děti zvlášť milují dělat sladké dobroty, jako jsou perníčky, sušenky nebo muffiny. Nechte je vykrajovat, zdobit, cukrovat. Rádi vám ale pomohou také s přípravou normálního „dospěláckého“ jídla, třeba s vaječnou omeletou k večeři. 
 • Návštěva, která naplní dětskou hlavičku znalostmi. Knihovny často nabízejí zábavné programy pro děti. Také muzea, galerie či vědecko-zábavní střediska (např. iQLANDIA) jistě dovedou děti nadchnout. 

Hrát si s dítětem venku přináší řadu výhod 

Jakmile trochu vysvitne sluníčko, vytáhněte dítě na čerstvý vzduch. Ukažte mu, jaké netušené možnosti ukrývá svět za dveřmi. Pohyb venku prospěje i vám. Přinášíme vám tahák na oblíbené venkovní hry pro děti:

 • Kreslení s křídami. Zábavné obrázky na sídlišti jsou sázkou na jistotu. Dítě získá dobrý pocit z toho, co dovede. Nádraží s mašinkami nebo Amazonka plná krokodýlů jistě osloví i kolemjdoucí. 
 • Skákání v listí. V jednoduchosti je síla. Po "hopsnutí" do hromady shrabaného listí bude dětem ještě dlouho poté zářit jiskřička v očích. Vraťte se také do dětských let a vypusťte na chvíli všechny starosti z hlavy. Ten osvobozující pocit prostě musíte zažít. 
 • Venkovní škola. Podzim barví svět do široké palety odstínů. Dejte dětem lekci barviček. Také mohou poznávat listy nebo stopy zvířátek v bahně. Možností k učení se venku je v čase sklizně jako hub po dešti. 
 • Pomoc skřítkům. Tvorba lesních domečků z přírodnin nikdy nevyjde z módy. Pokud se rozdělíte na dvě družstva (např. holky proti klukům), soutěž o nejpohádkovější domeček bude nečekaná švanda i pro dospělé. 
 • Co skáče, to baví. Hopík se dá pouštět z klouzačky i ze schodů a zaujme dítko na nejedno odpoledne. Malé děti téměř nikdy neomrzí malý balónek, který zvládnou vyhodit do výšky. Navíc se tolik neleknou, pokud jim spadne na hlavu. 

Zapojte fantazii a vytvořte nové varianty her, nebo zcela originální zábavu. Vy znáte své dítě nejlépe a víte, co ho dovede potěšit. A pokud vám skutečně chybí inspirace, mnoho tipů na podzimní bojovky a další zábavné programu objevíte na webu hrajeme si venku.

Dítěti mnohem více prospěje, když se mu budete věnovat, než že mu strčíte do ruky tablet.

Z prvních let života si neseme ty nejsilnější vzpomínky, které nás ovlivňují i po padesátce. Postarejte se o to, aby na vás a toto období vzpomínal potomek s láskou. 

kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA