Přejít k hlavnímu obsahu

Pánové, jste připraveni na otcovství?

Otcovstí_těhotenství.cz

Po letech čekání konečně nastal ten zlomový bod, doprovázený šokem: stal jste se otcem! Je přirozené být zahlcen emocemi, včetně těch negativních. A to navzdory skutečnosti, jak dlouho jste se těšil na otcovství.

Upřímně, téměř žádný muž se necítí zcela připraven přijmout roli otce. Můžete však uskutečnit řadu kroků pro vyšší úspěch ve vašem novém období života.

Získejte s partnerkou společnou představu o rodičovství

Nastal čas zamyslet se, jaký styl rodičovství budete praktikovat. Vzájemný konsenzus má v mnoha tématech větší význam, než se pravděpodobně domníváte. Věděl jste například, že kojení bývá mnohem úspěšnější s podporou otce?

Chcete, aby miminko spalo ve vlastním pokojíčku, nebo u vás v ložnici? Plánujete oba pracovat? Jak zvládnete péči o dítě?

Pamatujte, že veškeré vaše nápady jsou předběžné. Po porodu možná získáte odlišný náhled na různé situace. Například můžete zjistit, že kojení je obtížnější, než jste předpokládali; že jednorázové pleny jsou efektivnější než ty látkové,…

Zkuste uvažovat i více do budoucna: nad tématy typu tresty, které jistě budete nuceni využít v období batolecího vzdoru.

Po zahájení diskuze na určité téma, je pravděpodobné, že později se k tomuto tématu budete vracet, aniž byste to plánovali. Pouze společnou a častou konverzací můžete získat stejný úhel pohledu na rodičovství, což je jeden z předpokladů pro příznivý vývoj dítěte.

Rodičovství je týmová práce

Jak jsme naznačili, rodičovství je týmová práce. Vy, vaše partnerka a miminko jste vzájemně propojeni. Nastal čas preferovat asertivní komunikaci nad prosazováním osobních zájmů a svých „nejlepších“ názorů. V nové rodině i v době před jejím založením by spolupráce měla nahradit soutěživost.

Cítí se vaše partnerka vyčerpaná? Potýká se s ranní nevolností? Pomozte jí a pomůžete i vašemu dítěti. Vaření pokrmů, které si může dovolit, vykonávání domácích prací, nebo pouhá přátelská konverzace jsou některé ze způsobů, jak můžete plnit vaši úlohu: starání se o rodinu. 
 

Nenechte si do věcí mluvit

Váš "tým" se v zejména v době kolem porodu a v šestinedělí musí rozhodovat o řadě otázek. Nenechte vaše příbuzné či přátele zpochybňovat, nebo dokonce nerespektovat vaše rozhodnutí. Stejně tak se nenechte přehlušit názorem partnerky; na druhou stranu ji nechte sdělit vlastní názor, tak jako to ona umožňuje vám. Zkrátka jednejte jako rovný s rovným.

Je přirozené a zdravé nastavit hranice. Váš tým se rozhoduje, zda na oslavu narození miminka pozvete všechny známé, nebo proběhne v soukromí.
Pokud se na to cítíte, můžete to být právě vy, kdo sdělí „vnějšímu světu“ rozhodnutí vašeho týmu.

Vaše zdraví rovná se zdraví vašeho miminka

V době před porodem miminka máte dostatek času zaměřit se na vaše zdraví. Odborné studie prokázaly, že expozice cigaretovému kouři během těhotenství zvyšuje riziko vrozených srdečních vad u dítěte.

Optimální stravovací režim vám může pomoci zvládat dlouhé dny (a noci) nového rodičovství. Nikdo po vás nechce, abyste během týdne vyměnil fast-food za RAW a vegan. Nicméně už následující drobné obměny v jídelníčku mohou představovat velký krok ke zdraví:

  • namísto kupované smetany používejte (například do kávy) domácí variantu s nízkým obsahem cukrů.
  • namísto sladké limonády zvolte například perlivou vodu, kombucha nebo zelený čaj.
  • namísto komerčně vyráběných snídaňových cereálií, překypujících jednoduchými sacharidy, vyzkoušejte chia pudink, ovesnou kaši nebo jogurtové parfait.
  • namísto cereálních tyčinek z obchodu si vyrábějte domácí müsli tyčinky.
  • namísto energy drinků zažeňte únavu černým, zeleným, oolong či yerba mate čajem, případně kávou.
  • namísto brambůrků si dopřejte pečené zeleninové chipsy (například z řepy, mrkve či brambor), zeleninové hranolky s dipem (hummus) nebo praženou cizrnu.
  • namísto bílého pečiva zvolte celozrnné, žitné, lněné eventuálně naklíčené.
  • namísto cukrovinkami zažeňte chuť na sladké sušeným ovocem, energetickými kuličkami nebo ovocem obaleným ve vysokoprocentní čokoládě či pomazaným burákovým máslem.

Samozřejmě existuje nespočet dalších způsobů pro zkvalitnění vašeho jídelníčku. Vyhledávejte například potraviny bohaté na vlákninu nebo podporující imunitní systém.
Nyní jednoznačně není vhodný čas na zanedbávání preventivních lékařských prohlídek. Využijte toho, že kontroly u praktického lékaře hradí zdravotní pojišťovna každé dva roky. Zde se zároveň můžete dotázat, zda není třeba aplikovat.

Nezapomínejte na spánek

Každý potřebuje spánek: od miminka přes tatínka pro maminku. Existuje řada technik, jak „ukořistit“ trochu spánku navíc v době jeho největší nouze. Například si rozdělte spánek do doby, kdy miminko spí. Pokud je partnerka velmi unavená, převezměte její povinnosti. Oplatí vám to, až vy budete v nouzi. A hlavně: nerušte vysáváním, když vaše drahá polovička nabírá nových sil.

Přijměte, že váš sexuální život už nemusí být jako dřív

Rodičovství má nezanedbatelný efekt na milostný život. Už pouhé vědomí skutečnosti, že vaše partnerka je v očekávání, ve vás může vyvolat různé pocity, například:

  • silné spojení s vaším protějškem
  • touhu po intimitě
  • nervozitu z každého kroku, který by mohl ovlivnit těhotenství
  • jednoduše zmatek.

K řešení této situace je opět klíčem otevřená komunikace.

Možná jste zaslechl pověry o zániku sexuálního života od okamžiku početí, nebo zveličovaných změnách, která se údajně dějí v těle během těhotenství. Tyto názory mají nulovou vypovídací hodnotu, neboť ignorují spletitý emocionální aspekt milostného vztahu a rodičovství.

Pravdou je, že sex po těhotenství zabere čas. Překážku nepředstavuje pouze 6týdenní fyzické zotavování se z porodu. Je důležité zohlednit veškeré změny, kterými procházíte: od nedostatku spánku přes kojení po péči o dítě. S partnerkou je třeba průběžně komunikovat o potřebách a pocitech, jež souvisejí s intimitou.

Ve skutečnosti pohlavní styk po narození dítěte můžete vnímat jako kvalitnější. Díky rodičovství jste si s partnerkou přirozeně blíže než kdy dříve.

Nebraňte se vaší úloze v těhotenství a rodičovství

Možná zjistíte, že vás baví být součástí všech těch mnoha úkolů souvisejících s přípravou na příchod miminka. Někteří otcové se však rádi zapojují jen do určitých typů aktivit a jen někdy.

To, že vás nebaví zajišťování dětského lékaře, hledání kočárků nebo shromažďování receptů na zdravé příkrmy, zřejmě nezměníte. Je však vaší morální povinností zapojit se alespoň do činností typu šetření peněz a podpora partnerky. Aby si partnerka nepřipadala, že všechno necháváte na ní, zkuste také přiložit ruku k dílu „chlapskými pracemi“, jako je:

  • Příprava prostoru pro miminko
  • Vymalování
  • Smontování nábytku
  • Instalace dětské autosedačky
  • Hledání postýlek pro miminko
  • Sbalení tašky do porodnice

Plánujete-li nastoupit na otcovskou dovolenou, nezapomeňte se informovat o možnostech přerušení zaměstnání.

Vaše úloha otce porodem nekončí, naopak začíná. Tátové mají tendenci vytratit se po narození dítěte z rodinného dění. A to zejména v případě, že druhý rodič kojí. Pocit, že vaše role není tak důležitá, jako role matky, je přitom klam.

Zůstávejte dítěti co nejvíce na blízku. Sdílejte s partnerkou ty „hezké i méně hezké povinnosti“, které se točí okolo dítěte:

  • Koupejte dítě
  • Buďte s dítětem „přilepeni“, kůži na kůži, abyste posílil vzájemné emocionální pouto
  • Přebalujte (ano, i uprostřed noci)
  • Předčítejte miminku
  • Zpívejte děťátku písničky během dne, nebo alespoň ukolébavku na dobrou noc
  • Krmte miminko lahvičkou (pokud je miminko výlučně kojené, zkuste ho naučit říhat po jídle)
  • Krmte miminko příkrmy (nebo alespoň si vezměte do režie čas před a po jídle: ohřívání příkrmu, nasazení bryndáčku, uklízení nepořádku,…)
  • Připravte partnerce něco dobrého k pití nebo snědku (případně jí pochutinu alespoň doneste)
  • Postarejte se o nádobí, prádlo a další činnosti související s provozem domácnosti (při tom všem lze nosit miminko)

Účastněte se prenatálních schůzek

Prenatální poradny představují pro otce skvělý zdroj důvěryhodných informací o těhotenství. Největším „lákadlem“ bývají fotky miminka z ultrazvuku. Ovšem i rutinní prohlídky vám mohou pomoci pochopit graviditu a získat reálnější představu o období po porodu.

Bohužel řadě budoucích otců mohou pracovní a jiné povinnosti znemožnit chodit s partnerkou za lékařem. Přestože s vaším harmonogramem pracovní doby zřejmě nic neuděláte, zkuste společně s partnerkou nalézt takové termíny, které jsou pro obě strany přijatelné. Stejnou strategii se může vyplatit aplikovat na preventivní prohlídky miminka.

Uvědomte si, jak jste důležití pro miminko

V některých fázích vývoje dítěte si můžete připadat jako „vyloučení“ z jeho života. Negativní pocity může ještě umocnit práce mimo domov. Je třeba pochopit, že odloučenost od miminka vás nedělá špatným otcem: činíte to pro rodinu, a to je důležité.

Pocity méněcennosti zaženou ty krásné momenty, kdy miminko například řekne poprvé „táta“ nebo poprvé uchopí váš prst. Nebo když jste jediná osoba, od které chce ukonejšit či zazpívat jeho oblíbenou písničku. 

Otcovství je o tom, být pro potomka dlouhodobě k dispozici a poskytovat mu oporu. Věřte, že vaše přítomnost pro něj je vždy darem.

Udržte si smysl pro humor 

Zní to jako hračka? Po šestinedělí plného nepořádku, zmatku, nejistoty, komplikací, a hlavně vyčerpání zřejmě změníte názor. Plno kakání v plenkách (i mimo ně), omylem nalité mateřské mléko do kávy, oslavování každé minuty spánku… To vše ověří vaši schopnost brát situace s nadhledem.

Paradoxně se v mnoha chvílích zasmějete a potvrdí se vám, že založit rodinu bylo skvělé rozhodnutí. Důležité je naučit se překonávat méně pozitivní aspekty rodičovství.

Podpořte vaši partnerku!

Nyní nemáme na mysli pouze v rodinných situacích. Již v prenatálních poradnách můžete vznést dotazy, na které vaše partnerka zapomněla nebo nemá odvahu se zeptat. Výrazné změny nálad souvisejících s těhotenstvím mohou komplikovat i jednoduché situace.

Po porodu může „emocionální houpačka“ přerůst do stavu známého jako poporodní deprese. I v tomto případě je více než vhodné podat vaší partnerce pomocnou ruku v podobě vyhledání odborné pomoci.  Vaše drahá polovička jistě také ocení, když jí pomůžete s oznámením těhotenství zaměstnavateli.

Je jen otázkou času, než zjistíte, kde všude můžete partnerku podpořit. Nejde přitom pouze o dobré skutky, které přinášejí dobrý pocit a potvrzují vaši vzájemnou lásku. Tímto způsobem zároveň můžete snížit její obavy, stres, a celkově podpořit zdraví. Oba zdraví rodiče jsou jednou z nejlepších věcí, která může potkat miminko.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA